Мета: збагачувати активний словник дітей на основі знань і уявлень про довкілля. Учити перераховувати якості, властивості предметів, намагатись давати їм характеристику. Під час називання предмета вчити бачити початок, середину і закінчення дії.
Ключові слова: галявина, квіти, квітник, квітнути.
Іменники: галявина, квіти, квітник, вінок, бузок, ромашка, кульбабка, троянда, фіалка, колір, пелюстки.
Дієслова: рости, квітнути.
Прикметники: маленький, великий, червоний, білий, жовтий, фіалковий (фіолетовий).
Вправляти у вживанні родового відмінка множини іменників при словах багато – мало.
Розвивати діалогічне мовлення дітей, учити вступати в розмову на тему: “Букет квітів”.
Під час називання дії вчити бачити початок і закінчення дії.
Закріпляти формули мовленнєвого етикету, прощання: “До побачення”, “До завтра”.
У народній рухливій грі “Чий вінок кращий?” учити узгоджувати слова і дії.
Хід заняття
1 частина. Комунікативна діяльність
– Добрий день, дітки. Пригадаймо, де ми були на минулому занятті?
(П.В. – У лісі. Ми були в лісі).
– Хто з нами ще був у лісі?
(П.В. – З нами був Грайлик).
– Так, правильно, дітки. А де ж він сьогодні? (Чути стук у двері).
– Ой, та це ж Грайлик прийшов, але він не сам. Діти, хто це з ним?
(П.В. – Сніговик).
Діти вітаються, знайомляться зі Сніговичком Питайликом.
– Діти, на вашу думку, все у нього так, як зазвичай у інших сніговиків? (Вихователь виставляє поряд із іграшкою малюнок, де зображені сніговики з відрами на голові).
(П.В. – Ні, не так. У всіх сніговиків відра на голові, а у Сніговичка Питайлика – вінок).
– Так. Мені дуже приємно, що ви такі спостережливі. Грайлик говорить, що Сніговичок і сам розгубивсь, коли побачив на своїй голові замість відра цей дарунок від дітлахів, які його нещодавно зліпили. Він навіть не знає, що ж це. І Грайлик запросив його до вас. Адже ви розумні малята. Так? Допоможете йому визначити, що ж це у нього на голові?
(П.В. – Так. Допоможемо. Це вінок).
– Чуєш, Сніговичку, це вінок.
– А з чого складається вінок?
(П.В. – Із квітів).
– А здогадуєтесь, чому Сніговичок не знає, що це таке?
(П.В. – Тому що він народжується взимку).
– Так. Узимку не ростуть квіти, з яких плетуть віночки. Отже, він їх і не бачив тому ніколи. Розкажімо йому про них.
2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації
Вихователь по черзі виставляє малюнки, на яких зображені квіти: бузок, ромашка, кульбаба, троянда, фіалка.
– Діти, спробуйте назвати ці квіти.
(Якщо діти називають їх російською мовою, то вихователь робить переклад українською і пропонує дітям повторити слова-назви квітів).
– Дітки, ви правильно назвали всі квіти, а тепер розкажіть Сніговичку, де вони ростуть.
Вихователь виставляє малюнок, де зображена галявина, на якій ростуть квіти, та малюнок, де зображений квітник.
– Це галявина. Галявини є в лісі, на полі, у лузі.
(Діти повторюють нове слово хором і індивідуально).
– А які квіти ростуть на галявині?
(П.В. – Ромашки, кульбаби, фіалки).
– А це квітник. Квітники є на подвір’ї. Що росте у квітнику?
(П.В. – Бузок, троянди).
– Молодці, діти. А зараз пограймо у гру, яка називається “Який? Яка?”.
Вихователь виставляє малюнок, де зображений бузок (троянда) та фіалка (кульбаба, ромашка).
–Бузок великий – фіалка маленька;
троянда велика – кульбаба маленька;
троянда червона – фіалка синенька й інші варіанти.
– Дітки, Сніговичку і Грайлику сподобалось, як чітко вимовляли слова і правильно відповідали на запитання Тарасик, Оксана, Марійка…
– Діти, а коли ж ростуть і квітнуть квіти?
(П.В. – Навесні і влітку).
– Молодці, діти. А тепер Грайлик і Сніговичок пропонують вам відпочити (фізкультурна хвилинка).
Ми фіалки синенькі, (Розводять руки в сторони
і нахиляються вперед)
Наші квіти запашні. (Розгинаються і
прикладають руки до грудей)
Розцвітаєм ми раненько (Складені “човником” руки
Скрізь під снігом навесні. поволі піднімають догори)
Дінь-дінь-дінь-дінь. (Промовляють слова, гойдаючи
руками ліворуч-праворуч).
3 частина. Перетворювальна діяльність
– Діти, подивіться на наших гостей. Скільки квітів у Грайлика?
(П.В. – Одна).
– А як по-іншому сказати?
(П.В. – У Грайлика мало квітів).
– А у віночку Сніговичка скільки квітів?
(П.В. – Багато).
Далі вихователь бере букет квітів (бутафорських), роздає дітям і закріпляє вживання слів багато, мало: багато квітів, мало квітів.
Вихователь хвалить дітей.
4 частина. Оцінно-контрольна діяльність
– Ми з вами бачили сьогодні багато різних квітів. Пригадаймо, які? А розповідати про квіти будемо так. Будете брати квіти по черзі і відповідати на мої питання або питання Грайлика чи Сніговичка. Домовились?
– Добрий день, Наталочко.
– Добрий день.
– Що в тебе в руках?
– Квіти.
– Назви їх, будь ласка.
– Ромашка, троянда, бузок, кульбабка.
– Вони гарні?
– Так. Дуже гарні.
– А де ростуть і квітнуть?
– Вони є і на галявині, і в квітнику.
– Кому ти їх подаруєш?
(П.В. – Сніговичку на згадку).
Діалог проводиться з декількома дітьми.
Сніговичок Питайлик усміхається. Він зрозумів, що таке квіти. А Грайлик додає, що зрозумів він завдяки гарним розповідям Максимка, Петруся, Оленки.
– Молодці, діти.
Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:
– Чого навчилися?
– Пригадай, хто кому допоміг на занятті?
– Що запам’яталося найбільше?
Проводиться українська народна гра “Чий вінок кращий?”.
Діти поділені на дві рівні групи. Кожна з них утворює коло. На слова:
Візьмемось за руки,
Підемо на луки,
Там сплетемо віночок.
Станемо в таночок
діти беруться за руки і йдуть по колу вліво. На останні слова зупиняються, піднімають руки. Після слів:
Чий найкращий вінок,
Той і піде в танок
діти швидше опускають руки на плечі своїм сусідам. Вихователь зазначає, у якому колі діти швидше поклали руки на плечі і додержують краще форми кола. Ці діти танцюють під будь-яку пісню вихователя, а решта дітей плеще їм у долоні. Гра повторюється.
Наприкінці заняття традиційно складають слова до скриньки-скарбнички, прощаються з вихователем, Грайликом та Сніговичком за новою формою мовленнєвого етикету: “До завтра” (“До побачення”).
Тривалість заняття 15-18 хвилин.