ГРУДЕНЬ. III тиждень Тема: ДИТЯЧІ ЗАБАВИ.

Мета: продовжувати вчити називати зовнішні ознаки, якості, властивості предметів, давати їм характеристику. Під час називання дії вчити бачити початок і закінчення дії. Учити називати слова зі значенням протилежної дії.

Ключові слова: іграшка, крамниця, ігри, грати, ігровий, іграшковий.
Іменники: іграшка, ігри, ведмедик, зайчик, дудка, лялька, крамниця, магазин.
Дієслова: берегти, грати, прибирати.
Прикметники: іграшковий, улюблений, червоний.

Вправляти у вживанні родового відмінка множини іменників-назв предметів жіночого, чоловічого, середнього роду: ля­льок, машин, цукерок, іграшок.

Учити складати складносурядні речення з однорідними членами і протиставним сполучником.

Учити відповідати на запитання за змістом картини “Ігровий куточок” та складати коротеньку розповідь разом з вихователем.

У народній рухливій грі “Зайчик” закріпляти рухи, слова. Сприяти розвиткові елементарної оцінно-контрольної діяльності впродовж заняття.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

– Добрий день, дітки.
(Діти вітаються з вихователем і Грайликом).
(П.В. – Добрий ранок (добрий день), Наталіє Іванівно, Грайлику).

– Подивіться на Грайлика. Помічаєте, він такий веселий: на обличчі усмішка, оченята аж блищать. Як ви думаєте, коли буває такий настрій?
(П.В. – Коли трапляється щось приємне).
– Запитаймо Грайлика, де він був?
(П.В. – Грайлику, де ти був?).
– Де я був, дізнаєтесь, коли загадку відгадаєте:

Ой, як іграшок багато:
Танк, машина, кораблі,
Звірі, м’ячики, солдати
На поличках, на столі.

– Діти, здогадались, де був Грайлик?
(П.В. – У магазині).
– А як називається той магазин, де продають багато іграшок?
(П.В. – Магазин іграшок. Іграшковий магазин).

– Молодці, діти, ви кмітливі. Запам’ятайте, будь ласка, у якому магазині був Грайлик.

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

– Діти, ми часто вживаємо назву “Магазин іграшок” та “Іграшковий магазин”. А в Україні вживають ще й іншу назву – “Іграшкова крамниця”, або “Крамниця іграшок”.
(Діти хором і індивідуально повторюють нові назви).

Вихователь пропонує дітям пограти в гру “Іграшкова крамниця”. (Виставляє іграшки на столі).

– Діти, “купуймо” по черзі іграшки. Іринко, яку ти хочеш купити іграшку?
(П.В. – Я хочу купити ляльку, ведмедика, зайчика, дудку).

Вихователь запитує декількох дітей:
– А що ти будеш робити з лялькою, ведмедиком?
(П.В. – Гуляти, гратись, годувати).
– А ще потрібно берегти ляльку, після гри прибирати на місце.
– А що можна робити з дудкою?
(П.В. – Грати, танцювати).
– А як ставитись до неї?
(П.В. – Берегти, класти на місце після гри).

– Дітки, а яке слово заховалось в імені Грайлика. Ось послухайте (говорить протяжно – Грай-лик).
(П.В. – Грай, грати).
– Молодець, Іванку, відразу здогадався.

Пропонується ігрова вправа “Склади речення”.
Вихователь дає дитині ляльку, зайчика, а ведмедика залишає собі.
– Іринко, склади речення про те, які в тебе є іграшки, а якої немає.
(П.В. – У мене є лялька, зайчик, а ведмедика немає).

Далі за аналогією складають інші речення з протиставним сполучником а.

– А тепер Грайлик запрошує нас відпочити (Фізкультурна хвилинка)

Раз, два, три, чотири –
Наші руки наче крила, (Махають руками)
Полетіли, полетіли,
Раз присіли, два присіли. (Роблять “пружинку”)
На рахунок: раз, два, три –
Всі крокуєм знову ми. (Крокують на місці)
А скажу: чотири, п’ять –
Наші ніжки побіжать. (Бігають по кімнаті)
3 частина. Перетворювальна діяльність

Ігрова вправа “Зміни слово”.

– Діти, Грайлик хоче з вами пограти ще.
На столі виставляються дві-три ляльки.
– Це хто?
(П.В. – Ляльки).
Вихователь ховає їх за ширму.
– Кого немає?
(П.В. – Ляльок).

Аналогічно проводиться робота зі словами машини, цукерки, іграшки.

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

– Грайлик приніс нам картину “Ігровий куточок”. Це, мабуть, ігровий куточок діток іншої групи. Подивімось і скажімо, що там є.
(П.В. – Ведмедик, лялька, дудка).
– Хто грається ведмедиком?
(П.В. – Ведмедиком грається хлопчик).
– Хто грається лялькою?
(П.В. – Лялькою грається дівчинка).
– А яка улюблена іграшка ось цього хлопчика?
(П.В. – Улюблена іграшка цього хлопчика – дудка).
– Який настрій у діток?
(П.В. – Діти граються весело, дружно).

– Молодці. Сьогодні ми з вами розмовляли про ваші улюблені іграшки.

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

– Чого навчилися?
– Які результати групи? (мої власні)?
– Кого можна похвалити?

– А тепер Грайлик пропонує рухливу гру “Зайчик”, яку ви добре знаєте.

За допомогою лічилки вибирають “зайчика”. Зайчик стає у коло, а всі інші діти кажуть:
– Чому, зайчику, сидиш,
Застудився і мовчиш?
Зайчик стриб-стриб-стриб,
Зайчик стриб-стриб-стриб,
(Відповідно до тексту
діти виконують ігрові дії)

– Дітки, пригадаймо, звідки прийшов сьогодні до нас на заняття Грайлик?
(П.В. – Із магазину іграшок (Із крамниці іграшок, з іграшкової крамниці)).
– Молодці, діти.

Наприкінці заняття традиційно складають слова до скриньки-скарбнички, прощаються з вихователем і Грайликом.

Тривалість заняття 15-18 хвилин.