ГРУДЕНЬ. IV тиждень Тема: СВЯТА НАШОЇ РОДИНИ.

Мета: продовжувати вчити дітей називати зовнішні ознаки, якості, властивості предметів, давати їм характеристику. Під час називання дії вчити бачити початок і закінчення дії. Учити називати слова зі значенням протилежної дії.

Ключові слова: Новий рік, Дід Мороз, Снігуронька, подарунки, дарувати, новорічний, святковий.
Іменники: Новий рік, Дід Мороз, Снігуронька, подарунки, вітання.
Дієслова: вітати, дарувати, співати, танцювати.
Прикметники: новорічний, святковий, добрий, старий, молода, лагідна.

Учити утворювати дієслова минулого часу дійсного способу: грали, співали, танцювали.

Учити відповідати на запитання за змістом картини “Новорічне свято” та намагатися самостійно складати коротеньку розповідь на тему.

Активізувати словник формулами мовленнєвого етикету вітання “З Новим роком”, “Бажаю щастя”. У новорічному хороводі закріпляти рухи, слова відповідно до тексту.

Сприяти розвиткові елементарної оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

– Добрий день, дітки. (Вихователь з української мови вітається з дітьми в українській світлиці).
(П.В. – Добрий день, Наталіє Іванівно! (Як ми раді Вас бачити!)).
– Яке буде у нас зараз заняття.
(П.В. – Українська мова).
– Якою мовою ми розмовляємо на цьому занятті?
(П.В. – Українською мовою).

– А де ж це наш Грайлик?
Чути стук у двері, заходить заклопотаний, стурбований Грайлик, просить вибачення за невелике спізнення:
– Доброго дня. Вибачте, будь ласка, за спізнення – я уже почав готуватися до свята і забарився.
– До якого?

– А ось послухайте загадку, тоді дізнаєтесь:

Що за гостя в нас така?
І зелена, і струнка.
Сяє зірка угорі.
На гіллячках – ліхтарі.
І ростуть на ній не шишки,
А цукерки та горішки.
(П.В. – Ялинка).

Вихователь виставляє картину “Новорічне свято”.

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

– Діти, а як називається свято, коли прикрашають ялинку?
(П.В. – Новий рік (Свято ялинки)).
– Так, а ще можна сказати – Новорічне свято.
(Діти хором і індивідуально закріплюють нову назву).

– Галинко, хто приходить на Новорічне свято.
(П.В. – Дід Мороз, Снігуронька).
– Який Дід Мороз – добрий чи злий, старий чи молодий?
(П.В. – Добрий, старий).
– А Снігуронька?
П.В. – Гарна, молода).
– Так. А ще вона лагідна. (Діти повторюють).

– Мабуть, Дід Мороз вітає всіх зі святом і щось дарує? Петрику, що ти отримав на Новий рік?
(П.В. – Подарунки).

– Діти, як ви чули, і Грайлик уже почав готуватися до цього свята. А що ви робите на святі?
(П.В. – Співаємо, танцюємо, розважаємось, вітаємо всіх). А який у вас настрій зазвичай на святі? (П.В. – Гарний, хороший).
– Так, а ще можна додати – святковий.
(Діти хором і індивідуально повторюють нове слово).

– А ось Грайлик чогось засмутився. Він не знає, як на Новий рік треба вітати одне одного. Допоможімо йому.
– Грайлику, треба казати так – вітаю вас зі… (святом – додають діти). Бажаю усього найкращого (усього доброго).
(Діти повторюють Грайликові слова – привітання та побажання).

– Молодці, дітки, навчили Грайлика новорічним вітанням. Він повеселішав і пропонує вам відпочити. (Фізкультурна хвилинка)

Побіг зайчик у село,
Бо лісочок замело,
Бо сьогодні у ліску
Ні цвірінь,
Ні ку-ку.
А у нашій хатинці
Сто цукерок на ялинці,
Сто жовтеньких стрічечок,
Сто блакитних зірочок!
Ходи, зайчику до нас,
Будем гратися весь час,
Бо у тебе, у ліску –
Ні цвірінь,
Ні ку-ку.

3 частина. Перетворювальна діяльність

– Діти, Грайлик запитує – ви вчора готувались до свята?
(П.В. – Так).
– А що ви робили?
(П.В. – Ми грали у гру (Ми співали пісні, танцювали)).

– Зрозумів, Грайлику? Наші діти працьовиті.
– Так, молодці, малята. А особливо гарно складали речення Вадимко, Миколка, а Тетянка наступного разу буде ще краще відповідати, а Іринка, хоча сьогодні і не відповідала, але наступного разу в неї все вийде.

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

– А я ще приніс ось цю картину, хочу навчитися складати розповідь.
Вихователь допомагає складати розповідь.

– На картині намальована ялинка. На ній багато іграшок. Під ялинкою стоїть Дід Мороз, Снігуронька, а також подарунки у мішку. Діти весело водять новорічний хоровод.
(Декілька дітей складають розповіді самостійно).

– Діти, Марійка сьогодні сама гарно працювала і допомагала Петрику і Світланці. Розумничка.

– А тепер поводімо хоровод.
Посередині кола стоїть маленька ялинка, діти водять хоровод (який знають).

– Діти, пригадайте, про що ми розповідали на початку заняття?
(П.В. – Про ялинку).
– А що робили наприкінці заняття?
(П.В. – Водили хоровод).

Далі діти пригадують, як вітаються на святі.

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

– Чого навчилися?
– Що нового довідалися?
– Чого на занятті тобі не хотілося робити? Чому?

Далі прощаються з вихователем і Грайликом.

Тривалість заняття 15-18 хвилин.