Аналіз сучасних досліджень свідчить про стійкий науковий інтерес до проблеми інтеґрації в освіті (І. Бех, М. Вашуленко, Н.Гавриш, І. Зязюн, В. Ільченко, І.Кіндрат, О. Савченко та інші). Суттєвими в дослідженні проблеми інтеґрованого підходу в системі освітнього процесу в дошкільному навчальному закладі є праці таких науковців, як-от: К. Бєлая, І.Кіндрат, М. Лазарєва та ін.
У статті запропоновано відповіді на такі питання:
- Що таке інтеґрація?
- Інтеґрований підхід як стрижень
здійснення ідей взаємозв’язку і взаємодії
- Обґрунтування концепції інтеґрації змісту дошкільної освіти
- Інтеґрація як дидактичний принцип
- Інтеґрований освітній процес як спеціально організована взаємодія дитини і дорослого
- Вимоги до інтеґрованих занять
Запропонована модель інтеґрації змісту, видів діяльності та освітніх напрямів у ДНЗ (рис. 1), яка, на мою думку, ще не є активно використовуваною в практиці роботи ДНЗ, проте найбільш суттєво розкриває можливості інтеґрованого підходу.
Вісь X – горизонтальна інтеґрація – види дитячої діяльності (ігрова, продуктивна, комунікативна, пізнавальна, дослідницька, перетворювальна, образотворча, музична тощо).
Вісь Y – вертикальна інтеґрація – освітні напрями комплексної або STREAM – програми (науки, технології, читання та письмо, інжинірінґ, мистецтво, математика).
Вісь Z – освітній процес у ДНЗ: спеціально організоване навчання у формі занять; спільна партнерська діяльність дорослого з дітьми (освітні ситуації, подорожі); вільна самостійна діяльність самих дітей.
Статтю можна завантажити безкоштовно.