Мета: збагачувати активний словник дітей на основі знань і уявлень про довкілля. Дати уявлення про сім’ю, познайомити зі словами-назвами членів родини, учити відповідати на запитання “Який?”, “Яка?”.
Ключові слова: мати, батько, сім’я, родина.
Іменники: мати, батько, сім’я, родина, дитина, матусенька, татусь, дівчина, хлопчик, дідусь, бабуся, колиска.
Дієслова: колисати, няньчити, злити, вибачитися.
Прикметники: дорослий, старий, молодий, маленький, слухняний, привітний.
Учити вживати кличну форму іменників: мамо, тату, бабусю, дідусю, Даринко.
Закріпляти форми вітання та прощавання (“Добрий день”, “Добрий ранок”, “До побачення”).
Готувати дітей до самостійної оповіді, вчити складати спільні з вихователем коротенькі сюжетні розповіді домовлянням частини фрази.
Закріпляти слова та рухи у народній грі “Зайчик”.
Сприяти розвиткові елементарної оцінно-контрольної діяльності.
Хід заняття
1 частина. Комунікативна діяльність
– Добрий день, діточки, до нас завітав Грайлик. Ви всі ввічливі діти, привітайтеся, будь ласка, з ним.
Діти вітаються: “Доброго ранку” або “Доброго дня”.
– Пригадаймо, про що ми розмовляли минулого заняття, а допоможуть нам у цьому фігурки, які ми надінемо на пальчики.
Діти надівають на пальчики фігурки діда, баби, тата та інших і розказують:
Оцей пальчик – наш дідусь.
Оцей пальчик – баба.
Оцей пальчик – наш татусь,
Оцей пальчик – мама.
А цей пальчик – хлопчик наш,
А звуть його Ваня.
Вихователь узагальнює: “Це наша родина”.
Цей віршик можна повторювати і разом, згинаючи пальчики в кулачок.
2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації
– Так, молодці, Грайлику з вами добре. Тепер покажіть йому фотографії своєї сім’ї і розкажіть, де хто. Артемко, розкажи про свою родину.
Дитина показує пальчиком і каже:
– Це бабуся і дідусь, це тато і мама, а це я.
– Подумайте, а як ласкаво можна назвати рідних?
(П.В. – Це татусь (матуся, дідусь)).
(За необхідністю вихователь допомагає. Діти повторюють разом, індивідуально).
– А ви хто такі?
(П.В. – Хлопчики, дівчатка).
– Діти, Грайлик хоче дізнатися. хто старий, а хто молодий? Євгенко, як ти гадаєш?
(Дитина розказує, вихователь допомагає).
– Дідусь і бабуся – це старі люди.
– Мама і тато – молоді.
– Діти – маленькі.
– Так, правильно. А можна ще сказати: “Дідусь, бабуся, тато, мама – це дорослі, а діти… (діти додають) маленькі”.
(Діти разом та по одному повторюють речення декілька разів).
Грайлик запитує:
– Чи ви слухняні і привітні діточки?
(П.В. – Так (авжеж, атож)).
– А коли ви зробите шкоду, то треба…?
(П.В. – Вибачитися).
– Молодці. Сьогодні добре у нас працюють Петрик, Світланка, Максимко.
– Якщо ви такі слухняні, допоможіть мені заколисати немовля. До речі, як називається це ліжко?
(П.В. – Колиска).
– А ми з вами будемо колиску колисати? (Слова колиску, колисати діти повторюють разом, індивідуально).
Замість фізкультурної хвилинки – діти штовхають колиску й імітують рухи колисання ляльки, разом з вихователем співають:
Ой лю-лю-лю, люлі, налетіли гулі
Та сіли на люлі.
Стали думати ще й гадати, чим синочка годувати.
Годувати кашею, напувати узварчиком.
Узварчик солоденький, кашка добренька,
А дитинка спатоньки раденька.
3 частина. Перетворювальна діяльність
– Діти, одного разу Грайлик загрався на майданчику, прийшов додому, а двері замкнуті, допоможіть йому погукати рідних.
(Діти за допомогою вихователя вживають кличну форму з емоційним забарвленням).
– Бабусю, відчиніть двері, будь ласка!
– Мамо (тату), відчиніть, будь ласка!
– Даринко, відчини, будь ласка!
– Діти, Грайлик каже, що краще за всіх погукали Павлик, Тимур. Й інші діти теж гарно працювали, чітко промовляли усі звуки тощо.
4 частина. Оцінно-контрольна діяльність
Вихователь виставляє на дошці сюжетну картинку “Моя сім’я”.
– Зараз ми з вами спробуємо скласти оповідання за картинкою. Я буду починати речення, а ви будете закінчувати, згодні?
Це моя велика… сім’я (родина).
За столом сидять… дідусь, бабуся.
Телевізор дивляться… донечка (синок), дівчинка (хлопчик).
А мама буде усіх пригощати… чаєм (печивом).
– Так, молодці, мені добре всі допомагали, а краще за всіх – … (вихователь називає імена дітей).
Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:
– Чого навчилися?
– Яке слово зацікавило?
– Пригадаймо, які нові слова сьогодні ви запам’ятали і складемо їх до скриньки-скарбнички, а потім – пограємо.
(Діти називають слова, вихователь допомагає).
Після цього проводиться рухлива гра “Зайчик”.
Грайлик запитує, чи сподобалось грати з ним.
(П.В. – Так, авжеж, атож).
– Час прощатися, що треба сказати мені й Грайликові?
(П.В. – До побачення).
Тривалість заняття до 15 хвилин.