ЛИСТОПАД. II тиждень Тема: СВІЙСЬКІ ТВАРИНИ.

Мета: збагачувати активний словник дітей на основі знань і уявлень про довкілля. Познайомити зі словами-назвами свійських тварин. Дати уявлення про їхній зовнішній вигляд та характерні повадки, відрізняти і називати їхні дії, відповідати на запитання “Що робить?”, “Чи корисна людям?”.

Ключові слова: корова, бик, теля, свиня, кабан, порося, тварини свійські (домашні), корівник (ферма), свиноферма, загін.
Іменники: корова, бик, теля, свиня, кабан, порося, тварини свійські (домашні), корівник (ферма), свиноферма, загін, дитинчата, молоко, м’ясо, сало.
Дієслова: жувати, мукати, пасти, рохкати, рити, брикати.
Прикметники: коров’ячий, свинячий, корисний, добрий (смачний), білий.

Учити утворювати дієслова від звуконаслідувальних слів: гав-гав – гавкати, му-му-му – мукати, рох-рох-рох – рохкати.

Продовжувати учити складати речення з однорідними членами з єднальним сполучником також: “На лужку пасуться корова, бик, теля, а також свиня та порося”.

Учити складати невеличкі оповідання за картиною “На фермі” разом з вихователем.

Продовжувати вчити розмовляти спокійно, без сторонніх рухів і жестів.

У рухливій народній грі “Кицька” закріпляти слова та рухи.

Сприяти розвиткові елементарної оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

Діти традиційно вітаються із вихователем і Грайликом та закріплюють увічливі форми звертання, які запам’ятали на попередніх заняттях.

– Діти, пригадаймо, про кого ми розмовляли на минулому занятті.
(П.В. – Про кішку та про собаку).
(Якщо діти забули, вихователь вмикає аудіозапис із голосами цих тварин).
– Діти, кішка і собака – це які тварини?
(П.В. – Свійські (домашні)).
– А чому вони так називаються?
(П.В. – Тому, що живуть дома (біля людей)).

Вихователь показує зображення корови та свині і каже:

– Діти, Грайлик не може впізнати, хто це на фотографіях.
(П.В. – Це корова (це свиня)).
– Грайлику, тепер ти знаєш, хто це. Грайлик каже, що знає, але не знає, де вони живуть, у лісі чи вдома. Діточки, а ви знаєте?
(П.В. – Свиня живе у селі (Корова живе у селі)).
(Якщо діти не знають, то про це повідомляє їм вихователь).

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації.

Вихователь виставляє на столі іграшкову ферму, загін, фігурки домашніх тварин.

– Діти, це загін для домашніх тварин. Ось хатка для них, називається ферма, повтори, Іванку, Юлю.
(Діти повторюють).
– А цих тварин, діти, треба правильно назвати і поставити у загін. Я почну перша: “Це бик”.
(Діти далі продовжують “Це корова, це свиня”. Вихователь додає: “Це кабан”, усі разом повторюють слова бик, кабан… та розставляють фігурки у загоні).

– У нас ще залишились тварини, але маленькі, як ми їх назвемо?
(П.В. – Телята, поросята).
(Якщо діти не знають, вихователь знайомить їх із цими назвами).

– Подумайте, у якій хатинці будуть спати корівки.
Вихователь підводить дітей до вимовляння слова корівник.
– А в якій будуть спати свині?
Вихователь підводить дітей до вимовляння слова свиноферма.
(Ці слова промовляють разом і індивідуально).

– Діти, подивіться на малюнки і скажіть, що робить корова?
(П.В. – Жує травичку, мукає, пасеться).
– А що робить свиня?
(П.В. – Риє землю, їсть, рохкає).

– Діти, ці тварини дуже корисні для нас. Подумайте, що дає корова?
(П.В. – Молоко).
– Молоко яке?
(П.В. – Молоко добре, смачне, біле).
– Скажіть, молоко корисне?
(П.В. – Корисне, поживне).

– Діти, запам’ятаймо таке речення: “Коров’яче молоко дуже корисне, поживне”.
(Декілька дітей повторюють цю фразу).

– Діти, а свиня дає м’ясо і сало. Хто з вас любить м’ясо (сало)?
(П.В. – Я люблю м’ясо (сало)).

– М’ясо яке?
(П.В. – Корисне, смачне).

– Запам’ятаймо таке речення:
“Свиняче м’ясо дуже смачне і корисне”.

– Бачиш, Грайлику, як багато ми дізналися про таких цікавих тварин, як корова і свиня.
– Діти, складімо ще раз речення про цих тварин.

“Ми розмовляли про корову і свиню, а також про телят і поросят”.
(Діти повторюють разом і індивідуально).

– Діти, Грайлик пропонує нам трохи відпочити. (Фізкультурна хвилинка)

Один, два, три, чотири, п’ять – Діти ходять по кімнаті, зупиняються,
Роги, як вила, – показують пальчиками роги,
Хвіст, як мітла, – рукою роблять хвилястий рух за спиною,
Кричить: “Му-у” – подовжено кричать “му-му-му”,
Молока кому? – розводять руками у сторони.
3 частина. Перетворювальна діяльність

– Діти, ви добре зображували, як мукає корівка, а зараз спробуємо створювати слова.
– Діти, як подає голос собака?
(П.В. – Гав-гав).
Собака що робить?
(П.В. – Гавкає).

Далі за аналогією працюють над словами:

няв-няв – нявкати,
мур-мур – муркати,
му-му – мукати,
рох-рох – рохкати.

– Грайлик каже, що всі діти дуже старались, але найчіткіше вимовляли слова Славик, Тарасик, Наталочка.

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

– Діти, що ми будували на столі?
П.В. – На столі будували ферму. Біля ферми – загін).

– А тепер подивіться на картину. Що тут намальовано?
(П.В. – Також ферма і загін).

– Правильно, зараз ми з вами спробуємо скласти маленькі оповідання про ферму. Я буду починати, а ви закінчувати. Лише пам’ятайте, як ми розмовляємо: спокійно, без зайвих рухів, нікого не перебиваємо.

– На картині намальовано… (ферму).
А ми вже знаємо, що можна сказати і… (хто пам’ятає) корівник.
Біля ферми… (загін). На фермі або в корівнику живуть… (корови, бик, телята). Корови… (великі), телята… (маленькі). Корови дають поживне біле… (молоко). Це корисні… (домашні тварини).

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

– Чого навчилися?
– Що нового довідалися?
– Які нові слова ти запам’ятав?
– Яке слово тебе зацікавило?

– Молодці. Грайлику сподобалось, і він запрошує вас пограти в гру “Коники”.

Після гри діти традиційно складають нові слова у скриньку та прощаються з вихователем.

Тривалість – до 15 хвилин.