ЛИСТОПАД. IV тиждень Тема: ПОРИ РОКУ. ОСІНЬ.

Мета: збагачувати активний словник дітей на основі знань і уявлень про довкілля. Познайомити зі словами-назвами та назвами ознак, характерними для осені. Учити відповідати на запитання “Який?”, “Яка?”.

Ключові слова: осінь, дощ, вітер, дерева, кущі, листочки.
Іменники: осінь, дощ, вітер, дерева, кущі, листочки, листопад.
Дієслова: дує, задуває, полився, падають, кружляють.
Прикметники: дощова, волога, вітряна, жовта, багряна, золота, кольорова.
Прислівники: мокро, холодно.

Учити утворювати прикметники зі словотвірним значенням “сильний вияв ознаки” із суфіксами -есеньк-, -ісіньк-, -усіньк-: гарнесенький, теплесенький, теплісінький (день), малесенький, малюсінький (листочок).

Продовжувати вчити складати речення з однорідними членами з єднальним сполучником також.

Учити переказувати українську народну забавлянку “Іди-іди, дощику”.

Продовжувати вчити культурі мовленнєвого спілкування.

У рухливій грі “Сонечко і дощик” закріпляти слова та рухи, учити чітко промовляти слова.

Сприяти розвиткові елементарної оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

– Добрий день, діти.
– Добрий день, Грайлику. А чому ти сьогодні такий невеселий?
Грайлик відповідає:

– Коли я йшов до дитячого садочка, то промочив ніжки. На вулиці мокро, холодно…

– Напевно, Грайлику, у тебе настрій, як у цьому віршику. Ось послухай:

Йдуть, і йдуть, і йдуть дощі,
Стали чорними кущі,
І дерева чорні стали,
Бо листочки всі опали…

М. Познанська

– Діти, Грайликові не подобається така погода, він запитує вас, чому так сталося? Діти, розкажіть Грайлику, яка зараз пора року?
(П.В. – До нас прийшла осінь).
– А як ми можемо пояснити Грайлику, що прийшла осінь?
(П.В. – Стало холодно. На деревах пожовтіли (опадають) листочки. Ідуть дощі).
– Діти, запитайте Грайлика: “Ти все зрозумів?”
(П.В. – Грайлику, ти все зрозумів?).

Грайлик відповідає: “Авжеж. Змінилася пора року. Прийшов листопад”.

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

– Діти, пограймо у гру, я буду запитувати, а ви – відповідати (проводиться гра “Яка погода восени?”).

– Подивіться, що роблять листочки?
(П.В. – Падають (опадають)).

Вихователь додає:
– А ще вони вміють кружляти.
(Діти повторюють і запам’ятовують).
– Що робить вітер?
(П.В. – Дує, дме).

Вихователь додає:
– А ще він задуває.
– Що робить дощ?
(П.В. – Іде).

Вихователь додає:
– Дощ полився. Тому на вулиці як?
(П.В. – Холодно).

Вихователь додає:
– Еге ж. Холодно. Мокро.
– Діти, скажіть: “Яка осінь?”
(П.В. – Осінь холодна (мокра)).

Далі вихователь додає:
– Діти, про осінь ще можна сказати: “Осінь безлиста, вітряна, дощова”.
Пропонує дітям декілька разів повторити це речення і запам’ятати його.

– Діти, а осінь завжди буває такою?
(П.В. – Ні).
Вихователь допомагає дітям віднайти потрібні слова: багряна, золота, кольорова, листопадна.

– Молодці, діти, гарно працювали. У Грайлика навіть настрій піднявся і він пропонує нам відпочити (фізкультурна хвилинка):

Облітає листя, (Розводять руками)
Висохла трава, (Присідають)
Дивиться з ялиці
Заспана сова. (Кулачками показують на очі)
Лис послухав тишу, (Прикладають руки до вушок)
Обійшов ярок. (Крокують на місці)
Кинувся на мишу, (Роблять стрибок уперед)
А спіймав – листок. (З’єднують долоньки і розводять їх).
3 частина. Перетворювальна діяльність

– Як сказав про вас Грайлик?
(П.В. – Маленькі, гарненькі, чепурненькі).

– Ці слова можна ще вжити в іншому випадку.
Вихователь показує осінній листочок і запитує, який він?
(П.В. – Маленький, гарненький).
– А ще можна сказати: маленький – малесенький – малю­сінький.

– Осінній день який?
(П.В. – Гарненький – гарнесенький – гарнюсінький; теп­ленький – теплесенький – теплісінький).
Вихователь пропонує повторити ці слова разом та індивідуально.

– Відтепер складемо речення зі словом також.
Для допомоги дітям вихователь використовує картинку з осіннім пейзажем.
– Листочки опадають з клена, з тополі, а також з берези тощо. (Діти повторюють, намагаються скласти своє речення).

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

– Пригадаймо народну пісеньку-забавлянку “Іди, іди, дощику”.
А щоб легше було розповідати, будемо допомагати собі рухами:

Іди, іди, дощику, (Діти показують на небо)
Зварю тобі борщику, (Роблять колові рухи руками)
Поставлю на дуба. (Протягують руки вперед долоньками донизу)
Дуб повалився, (З’єднують долоньки разом, повертають їх ліворуч-праворуч)
Горщик розбився, (Розводять руки вниз – в сторони)
Дощик полився. (Пальчиком лівої руки торкаються долоньки лівої руки)
Крап-крап-крап. (У цей час Грайлик ховається під парасольку).
– А ось і парасолька!
(Намагається її взяти але щось не пускає). Вихователь пропонує дітям зазирнути під парасольку. Діти знаходять там Грайлика.
– Діти, а як же ввічливо попросити парасольку в Грайлика?
(П.В. – Грайлику, дай, будь ласка, парасольку).
(Декілька дітей повторює прохання).
Далі грають у гру “Сонечко і дощик”.

Наприкінці Грайлик пропонує дітям скласти нові слова у скриньку-скарбничку.

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

– Чого навчилися?
– Що хотів би повторити?
– Яке завдання для тебе виявилося найцікавішим?

Діти прощаються з вихователем і Грайликом.

Тривалість заняття до 15-18 хвилин.