ЛИСТОПАД. II тиждень. Тема: СВІЙСЬКІ ТВАРИНИ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей молодшого дошкільного віку.

ЛИСТОПАД. II тиждень

Тема: СВІЙСЬКІ ТВАРИНИ.

Мета: збагачувати активний словник дітей на основі знань і уявлень про довкілля. Познайомити зі словами-назвами свійських тварин. Дати уявлення про їхній зовнішній вигляд та характерні повадки, відрізняти і називати їхні дії, відповідати на запитання “Що робить?”, “Чи корисна людям?”.

Ключові слова: корова, бик, теля, свиня, кабан, порося, тварини свійські (домашні), корівник (ферма), свиноферма, загін.
Іменники: корова, бик, теля, свиня, кабан, порося, тварини свійські (домашні), корівник (ферма), свиноферма, загін, дитинчата, молоко, м’ясо, сало.
Дієслова: жувати, мукати, пасти, рохкати, рити, брикати.
Прикметники: коров’ячий, свинячий, корисний, добрий (смачний), білий.

Учити утворювати дієслова від звуконаслідувальних слів: гав-гав – гавкати, му-му-му – мукати, рох-рох-рох – рохкати.

Продовжувати учити складати речення з однорідними членами з єднальним сполучником також: “На лужку пасуться корова, бик, теля, а також свиня та порося”.

Учити складати невеличкі оповідання за картиною “На фермі” разом з вихователем.

Продовжувати вчити розмовляти спокійно, без сторонніх рухів і жестів.

У рухливій народній грі “Кицька” закріпляти слова та рухи.

Сприяти розвиткові елементарної оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

Діти традиційно вітаються із вихователем і Грайликом та закріплюють увічливі форми звертання, які запам’ятали на попередніх заняттях.

– Діти, пригадаймо, про кого ми розмовляли на минулому занятті.
(П.В.Про кішку та про собаку).
(Якщо діти забули, вихователь вмикає аудіозапис із голосами цих тварин).
– Діти, кішка і собака – це які тварини?
(П.В.Свійські (домашні)).
– А чому вони так називаються?
(П.В.Тому, що живуть дома (біля людей)).

Вихователь показує зображення корови та свині і каже:

– Діти, Грайлик не може впізнати, хто це на фотографіях.
(П.В. – Це корова (це свиня)).
– Грайлику, тепер ти знаєш, хто це. Грайлик каже, що знає, але не знає, де вони живуть, у лісі чи вдома. Діточки, а ви знаєте?
(П.В.Свиня живе у селі (Корова живе у селі)).
(Якщо діти не знають, то про це повідомляє їм вихователь).

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації.

Вихователь виставляє на столі іграшкову ферму, загін, фігурки домашніх тварин.

– Діти, це загін для домашніх тварин. Ось хатка для них, називається ферма, повтори, Іванку, Юлю.
(Діти повторюють).
– А цих тварин, діти, треба правильно назвати і поставити у загін. Я почну перша: “Це бик”.
(Діти далі продовжують “Це корова, це свиня”. Вихователь додає: “Це кабан”, усі разом повторюють слова бик, кабан... та розставляють фігурки у загоні).

– У нас ще залишились тварини, але маленькі, як ми їх назвемо?
(П.В.Телята, поросята).
(Якщо діти не знають, вихователь знайомить їх із цими назвами).

– Подумайте, у якій хатинці будуть спати корівки.
Вихователь підводить дітей до вимовляння слова корівник.
– А в якій будуть спати свині?
Вихователь підводить дітей до вимовляння слова свиноферма.
(Ці слова промовляють разом і індивідуально).

– Діти, подивіться на малюнки і скажіть, що робить корова?
(П.В.Жує травичку, мукає, пасеться).
– А що робить свиня?
(П.В.Риє землю, їсть, рохкає).

– Діти, ці тварини дуже корисні для нас. Подумайте, що дає корова?
(П.В.Молоко).
– Молоко яке?
(П.В.Молоко добре, смачне, біле).
– Скажіть, молоко корисне?
(П.В.Корисне, поживне).

– Діти, запам’ятаймо таке речення: “Коров’яче молоко дуже корисне, поживне”.
(Декілька дітей повторюють цю фразу).

– Діти, а свиня дає м’ясо і сало. Хто з вас любить м’ясо (сало)?
(П.В. – Я люблю м’ясо (сало)).

– М’ясо яке?
(П.В.Корисне, смачне).

– Запам’ятаймо таке речення:
“Свиняче м’ясо дуже смачне і корисне”.

– Бачиш, Грайлику, як багато ми дізналися про таких цікавих тварин, як корова і свиня.
– Діти, складімо ще раз речення про цих тварин.

“Ми розмовляли про корову і свиню, а також про телят і поросят”.
(Діти повторюють разом і індивідуально).

– Діти, Грайлик пропонує нам трохи відпочити. (Фізкультурна хвилинка)

Один, два, три, чотири, п’ять –Діти ходять по кімнаті, зупиняються,
Роги, як вила, –показують пальчиками роги,
Хвіст, як мітла, –рукою роблять хвилястий рух за спиною,
Кричить: “Му-у” – подовжено кричать “му-му-му”,
Молока кому? – розводять руками у сторони.

3 частина. Перетворювальна діяльність

– Діти, ви добре зображували, як мукає корівка, а зараз спробуємо створювати слова.
– Діти, як подає голос собака?
(П.В.Гав-гав).
Собака що робить?
(П.В.Гавкає).

Далі за аналогією працюють над словами:

няв-няв – нявкати,
мур-мур – муркати,
му-му – мукати,
рох-рох – рохкати.

– Грайлик каже, що всі діти дуже старались, але найчіткіше вимовляли слова Славик, Тарасик, Наталочка.

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

– Діти, що ми будували на столі?
П.В. – На столі будували ферму. Біля ферми – загін).

– А тепер подивіться на картину. Що тут намальовано?
(П.В. – Також ферма і загін).

– Правильно, зараз ми з вами спробуємо скласти маленькі оповідання про ферму. Я буду починати, а ви закінчувати. Лише пам’ятайте, як ми розмовляємо: спокійно, без зайвих рухів, нікого не перебиваємо.

– На картині намальовано... (ферму).
А ми вже знаємо, що можна сказати і... (хто пам’ятає) корівник.
Біля ферми... (загін). На фермі або в корівнику живуть... (корови, бик, телята). Корови... (великі), телята... (маленькі). Корови дають поживне біле... (молоко). Це корисні... (домашні тварини).

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

– Чого навчилися?
– Що нового довідалися?
– Які нові слова ти запам’ятав?
– Яке слово тебе зацікавило?

– Молодці. Грайлику сподобалось, і він запрошує вас пограти в гру “Коники”.

Після гри діти традиційно складають нові слова у скриньку та прощаються з вихователем.

Тривалість – до 15 хвилин.