СІЧЕНЬ. II тиждень. Тема: ДИКІ ТВАРИНИ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей молодшого дошкільного віку.

СІЧЕНЬ. II тиждень

Тема: ДИКІ ТВАРИНИ.

Мета: продовжувати формувати розуміння і вживання узагальнюючого поняття дикі тварини. Розвивати вміння порівнювати предмети за спільними та відмінними ознаками.

Ключові слова: дикі тварини, нора, барліг, ховатися, утікати, голодний.
Іменники: дикі тварини, ведмідь (ведмедиця, ведмежатко), вовк, заєць, лисиця, звірі, сплячка.
Дієслова: ховатися, підкрадатися, утікати, впадати (у сплячку).
Прикметники: голодний, злий, сонний, важкий, пухнастий, білий, сірий, руда тощо.

3 Учити утворювати прислівники з прийменником по і суфіксом -ому від основ прикметників у місцевому відмінку, які виражають ознаки осіб за відношенням до того, кому вони властиві: по-ведмежому, по-вовчому, по-лисячому, по-звірячому тощо.

Збагачувати словник дітей образними художніми виразами: лисичка-сестричка, зайчик-побігайчик, вовчик-братик, мишка-шкряботушка, ведмідь-топтигін та ін.

За допомогою вихователя та ілюстрацій до казки вчити дітей розказувати українську народну казку "Рукавичка" (скорочений варіант).

У рухливій народній грі "Зайчик" виконувати рухи відповідно до тексту, слідкувати за чіткою вимовою звуків.

Сприяти розвиткові елементарної оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

– Добрий ранок, дітки, до нас у гості знову прийшов Грайлик.
(Діти вітаються).

– Скажіть, будь ласка, яка зараз пора року?
(П.В. – Зима).
– А яка погода взимку?
(П.В. – Морозно, холодно).
– Чим укрита земля?
(П.В. – Снігом).
– Який сніг?
(П.В. – Білий, пухнастий).
– Молодці, правильно відповіли.

– А чи зможете ви відгадати цікаві загадки? – запитує Грайлик.
(П.В. – Напевне).

Улітку сіренький, а взимку біленький.
Довгі вуха має, швидко в лісі стрибає.
(П.В.Заєць).

– Розумничка, Софійко. Постав, будь ласка, картинку-відгадку на дошку.
Софійка ставить картинку із зображенням зайчика.

Я руда, низького зросту,
Хитра я і довгохвоста.
(П.В.Лисиця).

Тому, хто відгадав загадку, вихователь доручає виставляти картинки на дошку.
(Діти повторюють назву звіра).

Невсипущий, хитрий, сірий,
Голоднющий, ікла шкірить.
(П.В.Вовк).

В теплій шубі він лежить,
Цілу зиму міцно спить.
(П.В.Ведмідь).

– Як ви гадаєте, про кого ж ми з вами будемо сьогодні розмовляти?
(П.В.Про вовка, ведмедя, лисичку, зайчика).
– Правильно, про диких тварин. Повтори, Максимко, Оленко, Галинко.

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

– Діти, назвіть ще раз диких тварин, про яких ми щойно говорили. (Діти називають). А ще диких тварин можна назвати: дикі звірі. (Діти повторюють нову назву).

– Діти, що робить ведмідь узимку?
(П.В. – Він спить).

– А де він спить?
(П.В. – У лісі).
Вихователь показує картину лісу, де зображений барліг.
– Правильно, дітки, ведмідь спить у лісі, а його хатка називається барліг.
(Діти хором і індивідуально закріплюють нове слово).

– А хто ще спить у барлозі?
(П.В.Ведмедиця, ведмежатко).

Далі вихователь розповідає, що ведмідь великий, важкий, ходить важко: туп-туп-туп, – за це його називають ведмідь-топтигін.
– Андрійку, Миколко, повторіть. А тепер, усі дітки, скажіть ще раз ведмідь-топтигін.

– Дітки, Грайлик дає мені мотузочку і пропонує пограти у гру "Який? Яка?". За мотузочку будуть братись ті дітки, які правильно і влучно доберуть слова до того слова, яке мені Грайлик скаже на вушко:

Вовк
(П.В.Злий, голодний, сірий).

Ведмідь
(П.В.Сонний, великий, важкий).

Зайчик
(П.В.Біленький, пухнастий).

Лисичка
(П.В.Хитра, голодна, руда) тощо.

– Подивись, Грайлику, скільки рученят тримають мотузочку. Наші дітки вміють добре добирати слова.

– А тепер скажіть, що роблять звірі взимку? І знову будемо триматись за мотузочку.
– Що робить ведмідь?
(П.В.Спить).
– Можна сказати – впадає в сплячку. Повторімо ці слова і запам’ятаймо.
– Що роблять вовк, лисиця?
(П.В. Бігають).

– А ще можна сказати – вони підкрадаються до зайчика, ховаються в кущах.
(Діти повторюють хором та тримаються за мотузочку).

– А що робить зайчик?
(П.В.Стрибає).
– Так, а коли чогось злякається, то утікає і намагається заховатися.

– Грайлику сподобалось, як ми працюємо, і він пропонує відпочити. (Фізкультурна хвилинка)

По дорозі зайчик скаче, (Діти, підстрибуючи, рухаються по кімнаті)
Сніг глибокий, зайчик плаче:(Зупиняються, вдають, що плачуть)
Змерз він дуже і тремтить,(Обіймають себе обома руками наперехрестя)
І не знає, що робить.(Розводять руками)

– Як ви гадаєте, що можна порадити зайчику.
(П.В. – Весело пострибати, як ми). (Діти підстрибують).

3 частина. Перетворювальна діяльність

Вихователь виставляє картину, де зображена ділянка лісу, на якій видно сліди звірів.

– Дітки, ви помічали, коли ми йдемо по снігу, то на ньому залишаються... (П.В.сліди). А в лісі на снігу залишають свої сліди звірі. Зараз ми з вами будемо узнавати, де чиї сліди.

Вихователь показує фігурку тварини, а діти називають відпо­відне слово.

– Ми йдемо по...    (П.В.ведмежому сліду).
– Ми йдемо по...    (П.В.вовчому сліду).
– Ми йдемо по...    (П.В.лисячому сліду).
– Ми йдемо по...    (П.В.заячому сліду).
– Ми ходили по...    (П.В.звірячих слідах).

– Діти, запам’ятайте слова, які ми утворили, їх необхідно буде покласти до скриньки-скарбнички.

– Ми сьогодні так гарно працюємо. Грайлик дізнається все більше і більше нового про звірів. А запитаймо і Грайлика, чи знає він, як у казках ще називають звірів. Я почну, а ви продовжуйте:

Лисичка-сестричка;
вовчик-...    (П.В.панібратик);
мишка-...    (П.В.шкряботушка);
зайчик-...     (П.В.побігайчик);
жабка-...     (П.В.скрекотушка);
ведмідь-...     (П.В.топтигін) та ін.

– Грайлик каже, що йому бабуся казочку про цих звірів читала, але він її підзабув, чи не нагадаємо ми йому. Хто хоче розпочати?

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

Вихователь кладе на стіл рукавичку, а поряд героїв казки (театр маріонеток).

– Діти, з якої казки ці герої?
(П.В. – З казки "Рукавичка").
Вихователь розповідає казку у скороченому варіанті. Далі діти інсценують.
– Я мишка-шкряботушка, а ти хто? і т.д.

– Грайлику, нагадали ми тобі казку "Рукавичка"? От і добре. Пограймо тепер у рухливу народну гру "Зайчик".

Діти стають у коло, взявшись за руки. Одного вибирають зайчиком. Він удає, що ховається в кущі, а решта дітей його просять:

– Зайчику, йди до нас,     (Діти долонькою"кличуть" зайчика)
– Сіренький, іди до нас.
– Ой да, кося, йди до нас!
Зайчик виходить і стає в коло. Діти знову починають промовляти:
Зайчику, зайчику, лягай спать. (2 р.)     (Дитина присідає, "спить")
Зайчику, зайчику, сіренький, вставай.     (Дитина прокидається)

Зайчик встає. Далі гравці промовляють до зайчика, просячи його умиватися, розчесатися, одягнутися. Взутися. Він робить за порядком все, що йому загадують.

Нарешті гравці кажуть:
– Зайчику, гопачка,
– Сіренький, гопачка,
– Ой да, кося, гопачка!

Зайчик танцює і вибирає на своє місце когось із дітей, а сам стає на його місце. Гра продовжується.

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:
– Чого навчилися?
– Що тебе здивувало?
– Які нові ігри тобі сподобалися?

Наприкінці заняття традиційно складають слова до скриньки-скарбнички, прощаються з вихователем і Грайликом.

Тривалість заняття до 15 хвилин.