ЛЮТИЙ. II тиждень. Тема: КОЛЬОРИ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей молодшого дошкільного віку.

ЛЮТИЙ. II тиждень

Тема: КОЛЬОРИ.

Мета: продовжувати формувати розуміння і вживання узагальнюючого поняття кольори; учити розуміти семантичні відношення слів різних частин мови в єдиному семантичному полі: колір одягу, колір фарби на папері тощо.

Ключові слова: колір, олівець, фарба, папір, малювати, фарбувати.
Іменники: колір, олівець, фарба, папір, веселка.
Дієслова: малювати, фарбувати.
Прикметники: білий, блакитний, голубий, синій, жовтий, коричневий, червоний, чорний.

Вправляти у вживанні іменників у родовому відмінку множини при словах багато – мало.

Учити складати складнопідрядні речення зі сполучником мети щоб.

Учити перераховувати ознаки під час опису ляльки, слідкувати за узгодженням та чіткою вимовою слів. Закріпляти формули мовленнєвого етикету під час прощання "До побачення", "Бувайте здорові".

У рухливій грі "Знайди свій колір" закріпляти правила гри.

Сприяти розвиткові елементарної оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина.Комунікативна діяльність

Діти вітаються з вихователем і Грайликом.

– Діти, а Грайлик прийшов до нас не сам. Як треба запитати у Грайлика, кого він привів із собою?
(П.З. – Грайлику, скажи, будь ласка, кого ти привів із собою?).
– Наталіє Іванівно, друзі, я прошу вибачення, що не познайомив вас одразу з моїм другом Олівцем-Малювцем. Олівчику, привітаймося з Наталією Іванівною, яка нас навчає, як правильно розмовляти українською мовою, та моїми друзями-дітлахами.
Олівець вітається.

Діти пропонують Олівцю-Малювцю і Грайлику сісти.
– Сідайте, будь ласка.

– Грайлик розповідає, що Олівець уміє дуже гарно малювати. Його цьому навчила матуся Веселка. У нього є багато братів олівчиків і сестричок фарб. Вони всі мають різний колір. Коли ж зберуться разом, то схожі на свою матусю... (П.В. – Веселку). Мама... (П.В. – Веселка) їх дуже любить, а дітки її також.

– Ось послухайте, як Олівець-Малювець розповідає про свою маму – Веселку:

Вийшла звідкись гарна жінка,
На ній стрічка-семицвітка;
А де з річки воду брала,
Там коромисло зламала.

Вихователь виставляє малюнок, де зображена веселка.

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

– Діти, вам подобається веселка?
(П.В. – Так).
– А чим?
(П.В. – Вона гарна (яскрава, різнокольорова)).

– Олівцю дуже приємно, що ви так багато знаєте про його матусю. Вона дійсно різнокольорова. І коли вони з братами та сестричками всі разом щось розмалюють, то вона говорить: "Мої ж ви різнокольорові пустунчики".

– Дітки, а якого кольору не змогли до нас завітати братики нашого гостя Олівця-Малювця?
(П.В.Червоного, оранжевого, жовтого, голубого, синього та фіолетового).

– А ще в Олівчика є друзі, які живуть поряд, Олівці чорного та коричневого кольору. Що можна намалювати цими кольорами?
(П.В. – Землю, стовбури дерев).

– Олівець-Малювець засидівся і почав щось робити. По­гляньте, олівець...
(П.В.малює).
– Де він малює?
(П.В.На папері).
(Діти повторюють нове слово).

– А що треба, щоб гарно малювати?
(П.В. – Для того щоб малювати, потрібен папір, олівці, фарби).

– Молодці, діти, Грайлик каже, що гарне речення ви склали.

– Тож відпочиньмо. (Фізкультурна хвилинка)

Розмалюю писанку, розмалюю,(Діти малюють у повітрі)
Гривастого коника намалюю.(Підстрибують на місці)
Розмалюю писанку, розмалюю,(Повторно малюють у повітрі)
І сопілку гарну я намалюю.
Ду-ду-ду-ду-ду.(Удають, що грають на сопілці)
(Українська народна пісенька)

3 частина. Перетворювальна діяльність

– А зараз я вам пропоную пограти у гру "Багато – мало".
Вихователь роздає деяким дітям по одній або декілька різнокольорових смужечок, по одному або декілька аркушів паперу.

– Діти, хто хоче запитати в Олівця-Малювця, скільки кольорів у його мами – Веселки? (Діти запитують).
Багато кольорів, – відповідає Олівець-Малювець.
– А у тебе, Сергійку? (У нього 2 смужечки).
(П.В.Мало кольорів).
– Миколко, а у тебе скільки кольорів?
(П.В. – Багато кольорів).

– А в тебе, Марійко, скільки аркушів паперу?
(П.В.Багато аркушів паперу).
– А у тебе, Маринко?
(П.В.Мало паперу).

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

– Дітки, а Олівець-Малювець приніс ще щось. Погляньте і скажіть, що це?
(П.В. Одяг).
– Так. А якого він кольору?
(П.В.Різнокольоровий).
– Правильно. Його братики Олівчики і сестрички фарби постарались і розфарбували в різні кольори, дарують його вашим паперовим лялькам. (На столі лежать вирізані силуети ляльок). Ми з вами будемо вдягати ляльок і розповідати, у що ви одягаєте ляльку і якого кольору одяг. Хто першим почне?
Вихователь допомагає дітям поєднувати слова в речення.

Прогнозовані відповіді:
– На голові у ляльки Олі блакитний бант, спідничка чорна, футболка жовтого кольору, гольфи білі, а черевички коричневі тощо.

– Розумнички, Танюшо, Оленко, Марійко. Послідовно одягали ляльок, правильно називали одяг та його колір. Я гадаю, що ляльки задоволені.
– Христинко, а тобі треба бути більш уважною, і тоді все у тебе вийде.

– Сьогодні для вас Грайлик і Олівець-Малювець приготували гру, яка називається "Знайди свій колір (хатинку)".

Гра проводиться за аналогією до гри "Кольорові автомобілі".

Вихователь розподіляє дітей, хто в хатинці якого кольору буде жити (червоній, коричневій, блакитній). Діти бігають, а коли задзвонить дзвоник підходять до своєї "хатки".

– Який ваш колір?
(П.В.Чорний) і т.д.

– А наприкінці заняття пропоную ще одну гру. Розмалюймо різними кольорами нашу скриньку-скарбничку, але не олівцями, а словами.

Діти називають кольори і дарують їх скриньці-скарбничці.

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:
– Пригадай, хто кому допоміг на занятті?
– Що запам’яталося найбільше?

Прощаються з вихователем і Грайликом та Олівцем-Малювцем.

Закріплюють формули мовленнєвого етикету.

Тривалість заняття 15 хвилин.