Квітень. I тиждень. Тема: ТРАНСПОРТ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей молодшого дошкільного віку.

Квітень. I тиждень

Тема: ТРАНСПОРТ.

Мета: продовжувати формувати розуміння і вживання узагальнюючого поняття транспорт. Продовжувати учити розуміти семантичні відношення слів різних частин мови в єдиному семантичному полі: водій автобуса, автомобільний транспорт тощо.

Ключові слова: транспорт, автомобіль, автобус, водій, шофер, водити, їхати (поїхати, приїхати), автомобільний, наземний.
Іменники: транспорт, автомобіль, автобус, водій, шофер, таксі, місто, світлофор, дорога, зупинка.
Дієслова: водити, їхати (поїхати, приїхати, проїхати), вийти.
Прикметники: автомобільний, наземний, гарний, просторий, чистий.

Продовжувати учити узгоджувати іменники з числівниками один, одна, одне.

Учити складати речення, вживаючи просторові прийменники від, біля.

Розвивати діалогічне мовлення, вчити вступати у невимушену розмову з дітьми на запропоновану тему "Подорож до бабусі і дідуся".

Засвоювати форми чемної поведінки – вітання, ввічливого прохання, ввічливого звертання.

У рухливій грі "Авто" закріпляти правила гри.

Сприяти розвиткові елементарної оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

Діти заходять до української світлиці, де на них уже чекають вихователь з української мови та Грайлик. Вітаються з ними.

– Діти, Грайлику дуже сподобався віршик, в якому розповідається про те, де ми їздили, але він не може його повністю пригадати. Допоможемо йому?
(П.В. – Так (еге ж, авжеж, добре).

– Нам будуть допомагати наші...
(П.В. – пальчики та голівки, лобики, носики, шийки).
Наш пальчик буде...
(П.В. – автомо­білем).

– Тож, починаємо.

– Їхали ми їхали,(Ведуть пальчиком по голові, лобику)
– До гори...(П.В.приїхали),
(Зупиняється пальчик біля носика)
Виїхали, ...з’їхали(Обводять носик)
– І далі...(П.В.поїхали).
(Ведуть по шийці)

– Сьогодні дуже добре працюють Лідочка, Миколка.

– Довго вже їдемо Треба зробити зупинку та відпочити. (Фізхвилинка)

Сів ведмедик у машину
Та й поїхав по малину.(Діти вдають, що тримають кермо)
А в малині джміль бринить,(Їздять по кімнаті)
І злякався наш ведмідь.(Присідають і заплющують очі)

– Згадав, Грайлику? Він говорить, що згадав, але йому так хочеться запам’ятати. Хто ще розкаже і покаже, а Грайлик буде дуже уважно слухати.
Розповідають діти, які бажають, а потім менш активні діти. Вихователь слідкує за чіткою вимовою слів.

– Грайлик запам’ятав. І ще він додає, що Алінка дуже гарно розповідала, а у Миколки пальчик був ніби справжній автомобіль, а ротик у нього дуже слухняний, усі слова промовляв правильно і чітко.

– Що ще Грайлику ти шепчеш на вушко? А! Він звертається до мене з проханням. Ось що він говорить: "Наталіє Іванівно, будь ласка, загадаймо діткам загадки". Ви згодні відгадувати?
(П.В. – Так, згодні...).

Не літає, не журчить. Жук по вулиці біжить,
І горять в очах жука два блискучих вогника.
(П.В.Автомобіль).

Така я велика, що й кінця не маю,
Тільки люди і машини топчуть мене.
(П.В.Дорога).

– Молодці, гарно відгадуєте. Грайлик запитує, так про що ж загадки?
(П.В.Про машину, дорогу).

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

– А зараз Грайлик дасть Вадику легкову машину, а Сергійкові – вантажну. Погляньте, хто там сидить за кермом?
(П.В. – За кермом сидить шофер).

– Правильно. А ще можна сказати, що за кермом сидить водій. Погляньте на картинку і допоможіть мені продовжити речення:
"Машину водить...
(П.В.водій).
Склади ти, Маринко, речення.
(П.В.Вантажівку водить шофер).
А у Даринки автобус, як ти скажеш?
(П.В.Автобус водить водій).

А який автобус у тебе? – запитує Грайлик.
(П.В. – Автобус червоного кольору, просторий, великий, чистий).
Декілька дітей розповідають про свої авто.

– Молодці, діти. А тепер пригадайте, як одним словом назвати автобус, машину, таксі?
(П.В.Транспорт).

– Настав час відпочинку. (Проводиться фізхвилинка).

Що за диво – кінь залізний?(Діти згинають руки у ліктях і рухають руками)
Гумові підкови?(Показують на черевички)
Не годують його сіном,(Хитають голівками)
Поять лиш бензином.("Сварять" пальчиком)
Бі-бі-бі.(Бігають по кімнаті)

3 частина. Перетворювальна діяльність

– Діти, подивіться на малюнок і скажіть, біля чого стоїть машина? (Слово біля вихователь інтонаційно виділяє).
(П.В. – Машина стоїть біля будинку).

– А від чого від’їхала машина?
(П.В. – Машина від’їхала від крамниці).

– Молодці. Грайлик пропонує цікаве завдання. Він вам роздасть модельки, а ви вголос будете рахувати, скільки у вас усього чи то машин, чи то автобусів, чи то кранів, чи то таксі.

– Ой, Грайлику, дякую, ти і мені дав модельки. То можна, дітки, я і почну? (Вихователь рахує: одне таксі, два таксі).
(Діти продовжують підрахунок своїх модельок).
(П.В.Один (два, три) автобуси; одна (дві, три) машини; одне (два, три) таксі).

Вихователь з Грайликом хвалять дітей.

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

– Діти, Грайлик уже скучив за бабусею, яка, як ви пам’ятаєте, живе в селі. І він хоче домовитись по телефону про зустріч із нею. Але не знає, як і що треба казати. Навчімо його.

– Зараз Іванко й Олексійко спробують домовитись по телефону про подорож до бабусі у село, а ми всі послухаємо. Я вам буду допомагати.

– Алло, добрий день, Іванку.
– Добрий день, Олексійку.
– Ти поїдеш до бабусі?
– Так, обов’язково.
– А на чому ти поїдеш?
– Тато повезе нас на автомобілі.
– А я поїду автобусом.
– До побачення, Олексійку.
– До побачення, Іванку.

Далі працюють ще декілька пар дітей.

– Можна я спробую? – запитує Грайлик.
(П.В. – Так).
А хто буде бабусею? Ти, Іринко?
(П.В. – Еге ж).

– Алло, це Грайлик. Добрий день, бабусю.
– Добрий день, Грайлику.
– Я хочу приїхати в гості з матусею.
– А на чому ти приїдеш?
На таксі.
– А тато приїде автобусом.
– Добре. Чекаю.
– До побачення.
– До побачення.

– Молодці, Грайлику та Іринко.

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

Кого можна похвалити?
Перед ким ти хотів би похвалитися успіхами?
Чим саме ти пишаєшся після заняття?

Наприкінці заняття традиційно складають слова до скриньки-скарбнички, прощаються з вихователем і Грайликом. ("До побачення", "Бувайте здорові").

Тривалість заняття 15-18 хвилин.