Квітень. II тиждень. Тема: ТРАНСПОРТ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей молодшого дошкільного віку.

Квітень. II тиждень

Тема: ТРАНСПОРТ.

Мета: продовжувати формувати розуміння і вживання узагальнюючого поняття транспорт. Продовжувати учити розуміти семантичні відношення слів різних частин мови в єдиному семантичному полі: водії автобуса, таксі возять пасажирів тощо.

Ключові слова: поїзд, каса, квиток, подорож, пасажири, купити, отримати, дитячий, дорослий.
Іменники: транспорт, поїзд (потяг), автомобіль, автобус, таксі, каса, квиток, подорож, пасажири.
Дієслова: купити, отримати, заплатити.
Прикметники: дитячий, дорослий, цікава, квитковий.

Учити утворювати ступені порівняння прикметників із словом набагато: Поїзд набагато більший від машини.

Вводити в активний словник дітей формули мовленнєвого етикету подяки: "Дякую вам (тобі)". Знайомити дітей з українськими фразеологізмами: "Губи квасити", "Губи копилити".

Учити дітей складати розповіді за схемою: назва, розмір, колір, призначення, подобається чи ні. Учити в логічній послідовності будувати розповідь. В рухливій грі "Авто" закріпити назви кольорів.

Сприяти розвиткові елементарної оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

– Доброго дня, дітки. Привітайтесь із Грайликом. Ой, він сьогодні якийсь заклопотаний. Спитайте, будь ласка, його, чому він такий?
(П.В. – Грайлику, що трапилось? Грайлику чому ти сумний?).

– Діти, Грайлик чомусь не відповідає, губи накопилив, розвісив їх, повторіть ці слова.
(Діти повторюють: "Губи накопилив", "Губи розвісив").

– Це означає, що не має настрою, чимось незадоволений. Максимко, поясни, що означає "губи розвісив", "губи накопилив"?
(П.В. – Не має настрою. Грайлик чомусь незадоволений).

– Пригадаймо чарівний вислів будь ласка та запитаємо Грайлика, що трапилось.
(П.В. – Грайлику, скажи, будь ласка, що трапилось?)

– Діти, Даринка лагідно звернулась до Грайлика, і він каже, що хоче поїхати у гості до бабусі, але не знає як. Допоможемо йому?
(П.В. – Так, авжеж, допоможемо).

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

Вихователь виставляє зображення поїзда на першому плані, далі автобуса, таксі.
– Діти, ці малюнки допоможуть нам правильно казати слова, а Грайликові вирушити у подорож.

– Тетянко, куди Грайлик хоче вирушити?
(П.В. – У подорож).

– Це важке слово. Російською мовою – путешествие, а по-українські – подорож, можна ще сказати вояж.
(Діти повторюють).

– Як ви гадаєте, на чому Грайлик хоче відправитись у подорож?
(П.В. – Грайлик хоче поїхати на поїзді).
– Правильно, дітки, українці ще вживають слово потяг, повторіть.
(Діти повторюють: "Грайлик хоче поїхати потягом").
– Можна казати і поїзд, і потяг.

– Люди, які їздять у поїздах, автобусах, таксі та іншому транспорті, називаються пасажирами.
– Андрійку, якщо ти з мамою і татом їдеш у поїзді (автобусі, таксі), то ви хто?
(П.В. – Ми пасажири).
(Запитати декілька дітей).

– Дітки, а щоб доїхати до поїзда, чим потрібно скористатись Грайликові?
(П.В. – Можна доїхати автобусом, можна доїхати на таксі).

– А чим буде швидше?
(П.В. – Швидше на таксі).

– Чуєш, Грайлику, якщо будеш запізнюватись, то можеш викликати таксі.

– Дітки, а як ви гадаєте, Грайлик візьме валізку із речами, сяде в поїзд і поїде, чи ще щось йому потрібно зробити?
(П.В. – Йому треба купити білет).

– Так, дітки, але українською мовою говорять квиток, а білет – це російська назва.
(Діти повторюють і закріпляють нове слово).

– А де купують квитки?
(П.В. – Квитки купують у касі).
– Така каса називається квиткова каса.
(Якщо діти не знають, вихователь сам називає нові слова, та, застосовуючи різні варіанти, закріплює із дітьми).

– Діти, квитки бувають різні: для дітей продають дитячі квитки, а для дорослих – дорослі квитки.

– А як купують квитки? Що для цього треба?
(П.В. – Заплатити гроші і отримати квиток).
(Діти повторюють хором і індивідуально).

– Грайлику, ти про все дізнався, щоб відправитись у подорож?
Грайлик: "Усе. Дітки мені добре допомогли".

– Тепер уже в тебе гарний настрій?
Грайлик: "Так, я вже все знаю і нічого не боюся".

– Тоді бажаємо тобі цікавої подорожі.
Грайлик: "Дякую вам. До побачення".

– А ми, дітки, трішки відпочинемо (фізкультхвилинка).

Що за диво – кінь залізний?(Діти згинають у ліктях
руки і рухають по колу
руками)
Гумові підкови,(Показують на черевики)
Не годують його сіном,(Кивають головою)
Поять лиш одним бензином,(Сваряться пальчиком)
Бі-бі-бі. (Бігають по кімнаті).

3 частина. Перетворювальна діяльність

На дошці залишаються ілюстрації поїзда, машини (легкової, вантажівки), автобуса, таксі.

– Діти, згадайте, як на минулому занятті весь цей транспорт ми називали одним словом?
(П.В.Міський транспорт).

– Молодці, а зараз пограємо у гру "Доповни слово".

Вихователь дає зразок: "Машина велика, а поїзд набагато...
(П.В.більший)".

– Марійко, скажи так само про автобус.
(П.В. – Автобус великий, а поїзд набагато більший).

– Сергійку, а якщо порівняти таксі і автобус?
(П.В. – Таксі велике, а автобус набагато більший).

– А ще можна сказати так: "Автобус швидкий, а таксі набагато...
(П.В.швидше)".

– Молодці! Всі правильно відповіли.

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

– Дітки, подивіться на цю схему, будемо складати розповідь не за картинкою, а за символами. Це важко. Я спробую, а потім ви.

Це вантажна машина.
Вона велика, червоного кольору.
Вантажна машина перевозить вантажі.
Її водить шофер.

(Діти за аналогією складають розповіді, вихователь допомагає, виправляє).

– Діти, у Тамари, Марійки розповіді дуже вдалі, а ось Тарасику треба бути більш уважним.

– А зараз пограймо у гру "Поїзд". Пригадайте, на чому поїхав у подорож Грайлик?
(П.В. – На поїзді (на потягу)).
– От і ми з вами пограємо в таку гру.

Поїзд

Їде поїзд через гай,
Я гукаю: – Постривай!
Він, почувши, не тікав,
Нас, маляток, почекав:
Ту-ту-ту – гуде гудок,
Їдем всі у дитсадок.
А. М’ястківський

(Віршик обігрується декілька разів).

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

– Чого на занятті тобі не хотілося робити? Чому?
– Що тобі не вдалося на занятті?

Після гри діти традиційно складають у скриньку-скарбничку нові слова та прощаються.

Тривалість заняття – 15-18 хв.