Квітень. III тиждень. Тема: ПРОФЕСІЇ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей молодшого дошкільного віку.

Квітень. III тиждень

Тема: ПРОФЕСІЇ.

Мета: збагачувати словник дітей новими словами до теми, вводити в активний словник дітей нове узагальнююче поняття професії, продовжувати учити розуміти семантичні відношення слів різних частин мови в єдиному семантичному полі: вихователь доглядає діток.

Ключові слова: професії, вихователь, помічник вихователя, любити, лікувати, допомагати, знайомий.
Іменники: професії, вихователь, помічник вихователя, лікар, кухар, поштар.
Дієслова: працювати, любити, лікувати, допомагати, піклуватися.
Прикметники: знайомий, любимий, новий.

Вправляти дітей у називанні людей за фахом, родом занять: поштар, лікар та ін.

Продовжувати вчити складати речення з просторовими прийменниками від, біля, коло.

Учити дітей в логічній послідовності розкладати картки, мотивувати свій вибір, активізувати дієслівну лексику: вихователь виховує, лікар лікує.

У рухливій грі "Раз, два, три, чотири, п’ять" співвідносити слова з рухами.

Сприяти розвиткові елементарної оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

– Доброго ранку, дітки. Яка я рада вас бачити.
(Відповіді дітей).

– Доброго ранку, Грайлику. А ви віталися з Грайликом?
(П.В. – Так).
– А що ви говорили Грайлику?
(П.В. – Доброго ранку, Грайлику. (Як твоє самопочуття? Як ідуть твої справи? Яка приємна зустріч)).

– Грайлик усміхається і говорить, що в нашому садочку дуже ввічливі діти.

– Погляньте, будь ласка, сюди. Грайлик тримає якийсь пакет. Запитаймо, що це в нього. Як ввічливо запитати?
(П.В. – Грайлику, скажи, будь ласка, що ти приніс?).

– Я приніс фотографії моєї мами та її товаришів. Вони всі працюють у дитячому садочку.
Вихователь виставляє на дошку ілюстрації: "Вихователь з дітьми на прогулянці", "Лікар оглядає діток", "Помічник вихователя роздає обід".

– А Грайлик ще тихенько у мене запитав, ось як: "Наталіє Іванівно, дозвольте Вас запитати, можна я ще й віршик про свою маму розповім?"
– Так, звісна річ, можна, Грайлику.

Наша вихователька, люба вихователька.
Усміхнеться нам вона, дорога та мила,
І здається, вже весна у садок влетіла.
М. Познанська

– Діти, ви здогадались, ким працює Грайликова мама у дитячому садку?
(П.В. – Авжеж, вихователькою).

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

– Грайлик говорить, що його маму звати Олена Петрівна. Йому цікаво дізнатися, а як же звуть ваших вихователів?
(Відповіді дітей).

– А що вихователі роблять з вами? – додає Грайлик.
(П.В. – Грають (Навчають нас. Водять на прогулянку. Читають казки, віршики. Люблять нас)).

– У дитячому садку працюють не тільки вихователі. Погляньте на ці фотографії, кого ви тут бачите?
(П.В.Помічник вихователя).

– Що робить помічник вихователя?
(П.В.Помічник вихователя доглядає діток. (Годує діток. Прибирає столи. Миє посуд. Допомагає одягатись на прогулянку)).

– А це хто?
(П.В.Лікар).

– Чому ви так вирішили?
(П.В. – Він у білому халаті).

– Так, правильно. Лікар дбає про те, щоб дітки були...
(П.В. – здоровими).

– А це хто?
(П.В. – Це кухар).
– Що робить кухар?
(П.В.Варить їжу. (Готує смачну їжу)).

– Дітки, всі, хто працює в дитячому садочку, вас люблять і піклуються про вас.

– А ви любите своїх вихователів і помічника вихователя?
(П.В. – Так, любимо. (Дуже любимо)).

– Робота вихователя, робота помічника, робота кухаря та лікаряце їхні професії.

– Я зрозумів, – говорить Грайлик. – Якщо у моєї мами запитають: "Яка у вас професія?", – то моя мама відповість:
– За професією я – вихователь.

– Так, Наталіє Іванівно?
– Правильно, Грайлику, ти – молодець.

– Дітки, а якщо запитають у лікаря, хто він за професією, як відповість лікар?
(П.В. – За професією я – лікар).

– А кухар що відповість?
(П.В. – За професією я – кухар).

– Молодці, дітки, ви дуже старались, правильно відповідали. А зараз Грайлик запрошує відпочити. (Фізхвилинка)

Щось ми з вами засиділись.(Виконуються рухи відповідно
Навіть трішечки втомились.до тексту).
То мерщій разом вставайте.
Руки вгору підіймайте.
Дружно плеснемо в долоні.
Усі друзі ми чудові –

3 частина. Перетворювальна діяльність

Вихователь звертає увагу дітей на картинки, де зображені люди різних професій. Діти впізнають і називають.

– Це лікар. У нього білий халат. Він лікує.

– Це кухар. Він тримає ложку, варить їжу.

– А біля чого стоїть кухар?

Вихователь інтонаційно виділяє слово біля.
(П.В.Кухар стоїть біля плити).
– Правильно, а ще можна сказати: "Кухар стоїть коло плити".

– А погляньте на цю картинку. Дівчинка стоїть...
(П.В.біля (коло) вихователя).

– А я також стою біля вас, – додає Грайлик.
– Так. Правильно, Грайлику.

– А зараз я відійшла від тебе.
Вихователь інтонаційно виділяє слово від.

– А можна я пограю з дітками? Я буду підходити до них і відходити від них, а вони будуть казати, що я роблю.

– Дітки, ви згодні?
(П.В. – Так (еге ж, авжеж)).

Грайлик підходить, діти по черзі коментують.
(П.В. – Грайлик стоїть біля (коло) мене. Грайлик відійшов від мене. Грайлик сів біля Марини).

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

– Ой, Грайлику, обережніше.

– Вибачте, будь ласка, Наталіє Іванівно. Я зараз зберу всі картинки.

– Дітки, Грайлик так розгулявся, що ненароком перекинув коробочку з картинками. Допоможімо йому. Картинки треба правильно розкласти і розповісти, хто що робить. Ось так, погляньте. До картинки з хворим хлопчиком треба покласти лікаря і сказати: "Лікар лікує хворого хлопчика" або "Хворих людей лікує лікар". Зрозуміли?
(П.В. – Авжеж).

Проводиться гра "Знайди пару". (Діти по черзі добирають і виставляють на набірному полотні парні картинки, коментуючи відповіді).
(П.В.Кухар варить обід. (Вихователь навчає дітей. Помічник вихователя допомагає одягати діток тощо)).

– Розумники, дуже гарно допомагали мені сьогодні Марійка, Даринка, Каринка. А Сергійко чітко вимовляв слова, коли розповідав про кухаря.

– А тепер Грайлик говорить, що настав час гри.
Проводиться рухлива гра "Раз, два, три, чотири, п’ять".

"Раз, два, три, чотири, п’ять".
Стали в колі ми кружлять.
Покружляли, розійшлися.
Ні на кого не дивися.

– Молодці, діти.

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

– Яке завдання для тебе виявилося найцікавішим?
– Які відкриття зробив для себе?
– Чого нового ти навчився?

Далі прощаються з вихователем і Грайликом.
– На цьому наше заняття закінчилося, до зустрічі.

Діти прощаються.

Тривалість заняття 15-18 хвилин.