Травень. III тиждень. Тема: ПРАВИЛА ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ. ПРАВИЛА ДОРОЖНЬОГО РУХУ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей молодшого дошкільного віку.

Травень. III тиждень

Тема: ПРАВИЛА ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ. ПРАВИЛА ДОРОЖНЬОГО РУХУ.

Мета: збагачувати словник відповідно до теми заняття, наповнювати мовлення дітей смисловим змістом (робота над якісним розвитком словника).

Ключові слова: вогонь, пожежа, сірники, дорога, пішохід, тротуар, переходити, перебігати, зупинятися, загоратися.
Іменники: вогонь, пожежа, сірники, дорога, пішохід, тротуар.
Дієслова: переходити, перебігати, зупинятися, загоратися, брати, поводитись, рухатись.
Прикметники: великий, маленький, швидкий, червоне.
Прислівник: обережно.

Вправляти у вживанні іменників із прийменниками в різному значенні: за руку, за ліками, за дверима, за мамою.

Учити складати складнопідрядні речення зі сполучником умови якщо: Якщо без дозволу брати сірники, то буде пожежа.

Продовжувати розвивати діалогічне мовлення на запропоновану тему, показуючи у відповідях власні знання.

Сприяти розвиткові елементарної оцінно-контрольної діяльності впродовж усього заняття.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

– Добрий день, дітки. Привітайтесь із Грайликом.
(Діти самостійно вітаються).

– Подивіться, будь ласка, на Грайлика. Справді ж, він сьогодні вдягнувся якось незвичайно: каска на голові, комбінезон. Десь я уже бачила такий одяг. А ви, дітки?
(П.В. – Так, бачили, коли ходили на екскурсію до пожежної частини. (Це пожежники так одягаються)).
– А..., дякую, пригадала тепер і я. Діти, вслухайтесь, від якого слова утворилось слово пожежник.

Вихователь промовляє пожежа: пожежа – пожежник.

– А пожежа буває тоді, коли горить великий вогонь. Ось і сьогодні Грайлик приніс нам дуже розумну книжку з малюнками про те, як маленькі козенята зробили пожежу.

Вогонь працював у кози у печі –
Варив їй куліш, випікав калачі.
Та мама Коза пішла на базар,
А маленьке козенятко...
...потихеньку взяло сірники,
І вогник маленький пуска між тріски.
І ось уже дим потягнув догори.
Сердитий вогонь розходивсь, гоготить.
Читання вірша супроводжується показом ілюстрацій.

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

– Діти, що трапилось?
(П.В. – Козеня взяло сірники (Почалась пожежа).
(Горить вогонь).

– Правильно, все загорілося.
– Що зробило козеня? – запитує Грайлик.
– Діти, допоможіть Грайлику, що трапилось?
(П.В. – Все загорілося).

– Вогонь почав перебігати. Вогонь такий швидкий, що він перебігає з однієї речі на іншу.
Грайлик пропонує дітям повторити слово перебігає.

– Кого треба кликати на допомогу?
(Якщо дітям важко відповісти, вихователь читає вірш далі).

Одне козеня не злякалось.
– Нуль-один подзвоню,
Врятують пожежники нас від вогню.
Алло! Загорілася хата в Кози.
Адреса: Діброва, провулок Лози.
А номер у нас другий. Скоріше сюди!

– Це що?
(П.В.Пожежна машина).

– Як рухається пожежна машина?
(П.В. – Швидко, по дорозі).
– Їде швидко, подає...
(П.В. – сигнал).

– Пішоходи повинні пропускати цю машину, рухатися по тротуару.
(Діти повторюють ці слова).

– Правильно. Не можна порушувати правила безпеки. Бачиш, Грайлику, наші дітки розумні, будуть вести себе дуже обережно з вогнем та на дорозі.

– Грайлик підказує, що настав час відпочинку. (Фізхвилинка)

Ми пожежники завзяті,(Діти ходять по колу)
Мусим загасить вогонь.(Рухи насосу, що працює)
Не беріть сірники, малята.(Погрожують пальцем)
Гра з вогнем приведе до біди.

3 частина. Перетворювальна діяльність

– Діти, погляньте на малюнок і скажіть, за що мама тримає хлопчика? (Вихователь виділяє інтонаційно прийменник за).
(П.В.За руку).

За аналогією вихователь відпрацьовує з дітьми вживання іменників із прийменниками: за ліками, за дверима, за мамою, пояснює їхнє значення.

– Молодці, Миколка, Василько, правильно будували речення.

А тепер спробуємо побудувати речення зі словом якщо.
– Послухайте, як складу я.

– Якщо без дозволу брати сірники, то може трапитись пожежа.
– Якщо без дорослих переходити дорогу, то можна потрапити під машину.
(Діти будують інші речення зі словом якщо).

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

– Діти, ми сьогодні познайомились із тим, як поводили себе козенята, які залишились самі без мами і що потім сталося.

– Чому це погано?
(П.В. – Може все згоріти. (Вогонь дуже швидко горить. Вогонь пече, все згоряє)).

– Від чого може бути пожежа?
(П.В. – Коли діти без дозволу беруть сірники. (Коли діти запалюють запальнички) і т.д.).

– Що треба робити, щоб не сталося пожежі?
(П.В.Не брати сірники, запальничку. (Не палити)).

– Що треба робити, якщо вже трапилася пожежа?
(П.В. – Подзвонити по телефону "01" (Викликати пожежників)).

– Правильно, мої розумники. Ви добре знаєте, як поводитися, щоб не трапилось пожежі.

– Грайлик питає, а чи запам’ятали, як поводитись на вулиці? Якщо він візьме м’ячик, можна гратися на дорозі?
(П.В. – Не можна).

– А чому?
(П.В. – Можна потрапити під машину).

– Де треба гратися?
(П.В. – На дитячих майданчиках).

– Де ходять люди?
(П.В. – По тротуарах, тротуарами).

– Де їздять машини?
(П.В. – Машини їздять по дорогах, дорогами).

– Молодці, діти. А найголовніше – пам’ятайте про те, що на вулиці треба завжди бути поруч із дорослими і поводили себе обережно.

– Ось і прийшов час прощатися. Закінчилося наше останнє заняття. Подивіться, яка у вас важка стала скринька. Як ви думаєте, чому?
(П.В. – Ми цілий рік складали туди слова).

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

– Пригадай, хто кому допомагав на всіх заняттях?
– Що запам’яталося найбільше?

– Грайлик також прощається з вами, бо попереду літо, відпочинок. І всі ті слова, що ви складали у скриньку, знадобляться вам під час відпочинку. Згадуйте їх. А восени розкажете, чи допомагали вони вам і коли.

Діти прощаються з вихователем і Грайликом.
– До побачення! До наступного року!

Тривалість заняття до 17-20 хвилин.