ВЕРЕСЕНЬ. І тиждень. Тема: РОДИНА. СІМ’Я. ЗНАЙОМСТВО. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І., Письменна Л.М., Щербань Л.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ “ЛІПС” ЛТД, 2006. – 156 с. – Бібліогр.: с. 20, 154. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

ВЕРЕСЕНЬ. І тиждень

Тема: РОДИНА. СІМ’Я. ЗНАЙОМСТВО

Мета: збагачувати активний словник дітей на основі знань і уявлень про довкілля, вчити дітей розуміти зміст слів і вживати їх правильно, відповідно до змісту.

Ключові слова: сім'я, родина, гостювати, рідний, рідненький, ріднесенький.
Іменники: сім'я, родина, рідня, вдячність, подарунок. гостинець.
Дієслова: відповідати, гостювати, просити пробачення.
Прикметники: розумний, веселий, вихідний, рідний, рідненький.
Прислівники: весело, добре.

Вправляти в уживанні слів із пестливо-здрібнілим суфіксом „-еньк-”, „-есеньк-”, (рідний – рідненький, ріднесенький).

Учити утворювати іменники-назви людей за характерною ознакою суфіксом к(о): забудько, невмійко, невмивайко, говорійко.

Учити складати оповідання-розповідь про родину за зразком вихователя.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності в хороводній грі „Дід Макар”. Закріпляти слова тексту.

Учити складати складносурядні речення з однорідними членами з єдиним сполучником і (У мене велика родина – і мама, і тато, і братик, і сестричка, і бабуся, і дідусь, і тітонька Галя та інші).

Примітка. З першого заняття ввести ігровий персонаж – ляльку на ім'я Розумничка, яка буде приходити до дітей упродовж усього року і пропонувати їм різні завдання, оцінювати успіхи, проводити ігри.

Позначка П.В. – прогнозована педагогом відповідь дитини.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

Діти заходять до „Світлиці” і вітаються із вихователем який запрошує їх сісти.

– Діти, сьогодні у нас з вами перше в цьому році заняття з навчання української мови. Я дуже рада вас бачити у себе в „Світлиці”. Кожного разу ми будемо зустрічати вас із дівчинкою - Розумничкою. Вона хоче з вами познайомитись і привітати вас:

Дошкільнята, добридень!
Рада вас вітати!
Українську мову-пісню
Будемо вивчати.

- Діти, хто з вами привітався?
(П.В. - З нами привіталась дівчинка - Розумничка).
- Так , молодці. А що вам побажала дівчинка Розумничка?
(П.В.Щоб ми вивчали українську мову).
- Правильно. А ще Розумничка отримала запрошення на день народження своєї бабусі. Там збереться вся її родина. Розумничка і нас із вами запрошує на гостини. Ви згодні поїхати?
(П.В. – Так (авжеж, егеж, атож, аякже). Дуже раді. Згодні).

2 частина. Пізнавальна діяльність Надбання необхідної інформації

- А зараз послухайте віршик:
„Я скажу вам залюбки,
Тато й мама – це батьки,
Я із братиком – їх діти.
Всі ми вмієм дружно жити,
Ну а разом ми сім'я:
Тато, мама, братик, я.
О.Попов

- Про кого в ньому говориться?
(П.В. – Про сім'ю).
- Так, давайте ще згадаємо, із кого складається сім'я.
(П.В. - Сім'я складається із тата, мами, донечок, синочків).
- Молодці діти. А якщо згадати, що у кожного із нас є дідусь і бабуся, є рідні дядечки, і тьоті, то це називають словом родина.
- Давайте порівняємо дві фотографії, Андрійку, хто зображений на першій фотографії? (П.В. – Тато, мама, донечка, синочок).
- А як їх всіх назвати одним словом? (П.В. - Сім'я).
- Так, молодець, Оленко, тепер ти розкажи, хто зображений на другій фотографії. (П.В. – Тато, мама, донечка, синочок, дідусь, бабуся, тітонька).
- Правильно. А як їх назвати одним словом? Хто запам'ятав?
(П.В.Родина (якщо діти затрудняються з відповіддю, вихователь нагадує слово та пропонує декільком дітям його повторити)).
- Тож слово родина охоплює більшу кількість рідних людей, ніж слово сім'я.
- Діти, якщо нас Розумничка запросила на день народження бабусі, то про що ми повинні подбати? (П.В. - Ми повинні подбати про подарунок.).
- Молодці. А в Україні подарунки інколи називають „гостинці”.
- Може хто із вас здогадується, від якого слова пішла ця назва? Ми вже з вами вчили утворювати нові слова від інших? Хто вже здогадавсь?
(П.В. – Від слова „гості”).
- Так, Андрійко правильно вважає.
- А ще яке слово найбільше підходить? (П.В. – Слово „гостити”, „йти на гостини”).
(Якщо діти не здогадуються, вихователь називає слова сам).
Так, правильно від слів „гості” й утворилося нове слово „гостинець”.
Коли людям дарують подарунки - це їх радує, вони відчувають вдячність. Запам'ятайте це нове слово. Молодці діти. Ви все вже знаєте. Тож можна разом із Розумничкою відправлятися на гостини, на день народження бабусі.

Фізхвилинка

Вмила доня личко,
Взула черевички,
Круг стола ходила,
Ніжки натрудила,
Сіла спочивати,
На руках у тата.

3 частина. Перетворювальна діяльність

-Найкращим подарунком для бабусі буде, якщо Розумничка разом із вами буде гарно навчатись. Тож подаруємо, бабусі наше перше завдання. Зараз будемо вчитися складати речення, де слово „і” буде „дружити” з іншими словами. Послухайте, як я скажу: „У мене є і тато, і мама, і сестричка. (П.В.-У мене є і тато, і мама, і братик).
- У мене ще є і тітонька, і дідусь і бабуся) тощо.
- Молодці, дітки. Ви добре працюєте. Але є інші дітки, які не люблять працювати, багато сплять, забувають все, не вміють нічого робити. Вони мають ім'я. Якщо ми наприкінці до слова додамо часточку „ко”, то утвориться це ім'я:

Забудь...ко (перший приклад вихователь коментує, а далі діти утворюють слова за аналогією).

Невмій...ко
Говорій...ко
Невмивай...ко
Засонь...ко
Хваль...ко

- Молодці діти, добре виконали завдання. Ніхто із вас не хоче бути такими, як ці дітки, про яких ми утворювали слова. Давайте згадаємо слова, якими вас називають ваші рідні, або ви їх називаєте.

Д/вправа „Скажи який”.

синочок (який?) рідний – рідненький, ріднесенький
розумний – розумненький, розумнесенький
веселий – веселенький, веселесенький
гарний – гарненький, гарнесенький
донечка (яка?) – діти виконують за аналогією.

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

- Ми гостювали в родині Розумнички, а тепер давайте складемо оповідання про цю родину.
Послухайте:

У Розумнички велика родина,
У неї є тато, і мама, і братик, і сестричка,
і бабуся, і дідусь й інші родичі.
Розумничка любить їх, а вони люблять Розумничку.

Далі діти складають оповідання за зразком вихователя (2-3 дитини).

Молодці, діти, а зараз Розумничка пропонує нам пограти в хороводну гру. Згодні? (П.В. – Так. Егеж).

Рухлива гра: „До бабусі на гостини”

Ту-ру, ту-ру, ту-ру-ру
Іде віз під гору, а із гори в долину
До бабусі на гостину
Їде батько і матуся,
Їде тітка Олюся, їде Юрчик синочок.
Гостей повний візочок, а бабуся старенька
Любим гостям раденька
Любих гостей вітає, хлібом, медом приймає.

Наприкінці заняття вихователь пропонує запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

  • що їм більше всього запам'яталось на занятті;
  • пригадати нові слова і скласти їх до скриньки – скарбнички.

Далі діти прощаються із вихователем та Розумничкою.

Тривалість заняття 25хв.