ГРУДЕНЬ. I тиждень. Тема: ЛІС. ДЕРЕВА. КУЩІ. ЯГОДИ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І., Письменна Л.М., Щербань Л.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ “ЛІПС" ЛТД, 2006. – 156 с. – Бібліогр.: с. 20, 154. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

ГРУДЕНЬ. I тиждень

Тема: ЛІС. ДЕРЕВА. КУЩІ. ЯГОДИ.

Мета: збагачувати словник дітей на основі знань і уявлень про довкілля. Ввести узагальнювальні слова: ліс, дерева, кущі; учити добирати визначення для цих слів.

Ключові слова: ліс, дерева, кущі, крона, стежка, хвойний, безлисті.
Іменники: ліс, дерева: береза, верба, горобина, сосна, ялина, клен, тополя; кущі: калина, ліщина; крона, стежка, стежечка, стежина, стежинка, стежиночка, галявина, ярок.
Дієслова: рости.
Прикметники: березовий, вербовий, сосновий ялиновий, кленовий, змішаний, хвойний, безлистий.

Учити дітей змінювати слова за допомогою суфіксів "-ечк-","-очк-": стежка, стежечка, стежина тощо.

Вправляти в узгоджені займенників з іменниками: ця береза, цей клен, це дерево, ці кущі.

Учити складати речення з протиставним сполучником "проте": Світить сонце, проте холодно.

Учити складати описові розповіді з деякими компонентами розмірковування (встановлення причинних зв'язків): "Холодно, стоять морози, тому немає листя".

Під час рухливої гри "Горидуб" співвідносити рухи і слова.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

 

1 частина. Комунікативна діяльність

- Добрий день, дітки.
- Добрий день, Розумничко!
(Діти відповідають на привітання).

- Діти, вам не здається, що Розумничка сьогодні засмучена?
(ПВ. – Так, здається)
- Давайте зазапитуємо в неї, чому вона така сумна?
(ПВ. – Розумничко, чому ти така сумна?)

Влітку і восени вона часто ходила на прогулянку до своєї улюбленої ялиночки, яка росте на галявинці в лісі Тоді туди було протоптано декілька стежиночок, а сьогодні все навкруги засипано глибоким снігом і вона не знає, як їй дістатися до неї. Розумничка і віршика про ялиночку склала, ось послухайте.

У лісі, на галяві
Ялинонька стояла.
Всіх вабила до себе,
Всім око милувала.

- Діти, вам подобається, який віршик склала Розумничка?
(ПВ. – Так, егеж, авжеж).
- А ви не хочете допомогти Розумничці дістатись її улюбленої ялинки?
(ПВ. – Хочемо. Допоможемо)

Можливо, нам допоможе оця загадочка?

Серед трав, кущів, калюж
В'ється стрічка, наче вуж.
Не плазує, не іде –
Та усіх кудись веде.
(ПВ.Стежка)

- Правильно, дітки, це стежка. Отже, загадочка нам підказує, що треба протоптати в снігу стежку.
- А зможе Розумничка це зробити сама, коли глибокий сніг?
(ПВ. – Ні, не зможе.)
- А якщо ми всі підемо в ліс на галявинку до улюбленої ялиночки Розумнички, то зможемо разом протоптати туди стежку?
(ПВ. – Тоді зможемо).
- Отже, рушаймо на гостини до улюбленої ялинки Розумнички.

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

- Стежинка привела нас на галявинку до ялиноньки. Як тут гарно! Подивіться, які дерева справа зеленіють на білому снігу?
(ПВ. – Справа зеленіють сосни та ялини).

- Молодці. Такий ліс, дітки, можна назвати сосновим та ялиновим, або хвойним (Діти хором та індивідуально повторюють нові назви).
- А далі , які ростуть дерева?
(ПВ. – Далі ростуть берези).

- Ви правильно визначили. Ліс, де ростуть тільки берези, називають березовим. Отже, це березовий ліс (Діти хором та індивідуально повторюють нову назву).

- А які дерева ростуть у ярочку?
(ПВ. – У ярочку ростуть верби).
- Той ліс, у якому ростуть одні верби, називається вербовий (Діти хором та індивідуально повторюють нову назву).

- А зліва, зверніть увагу, ростуть різні дерева: і тополі, і клени з широкою кроною, і поміж ними яскраво червоніє на білому снігу своїми кетягами горобина, а далі зарослі кущів ліщини. Різні дерева тут змішалися. Тому такий ліс називається змішаним. Отже, це змішаний ліс.
(Діти хором та індивідуально повторюють нові назви).

- А тепер давайте порівняємо дерева, які ростуть у хвойному лісі з іншими деревами. Чим вони відрізняються?
(ПВ. – Хвойні дерева зелені, а інші - стоять без листя).

- Діти, Розумничка знає влучне слово про дерева, на яких немає листя – безлисті дерева. Вам сподобалось це слово? Тож давайте повторимо його.
(Діти хором та індивідуально повторюють нове слово).

- Молодці, діти, ви активно працювали, а тепер давайте відпочинемо.

Проводиться фізхвилинка.

Кружляє над нами(Діти повільно рухають руками
Насіння крислате.над головою)
Радіє насіння,(бігають, розводячи руки в
Що вміє літати.боки)
Це клени високі(піднімають руки вгору
З зимової гілки
синів проводжаютьі махають "до побачення")
В далеку мандрівку.

3 частина. Перетворювальна діяльність

- Молодці, діти, гарно відпочили. тепер давайте далі працювати. Давайте пограємо в гру, яка називається "Що це?". Я вам буду показувати малюнки, а вибудете називати, "що це".
- Я почну, а ви продовжуйте.
- Це клен.
(ПВ. – Це береза
– Це тополя.
- Це верба.
- Це дерева.
- Це кущі).

- Молодці, - каже Розумничка, гарно пограли.
- А тепер давайте пригадаємо, що привело нас до лісу?
(ПВ.Стежка)
- Так. Вона така гарненька, вузенька. Давайте спробуємо підібрати до неї пестливі слова.

(Вихователь разом з дітьми підбирає слова)
(ПВ.Стежка – стежечка;
стежки – стежечки;
стежина – стежинка;
стежини - стежинки)

– Молодці, сьогодні гарно працювали Валера, Іллюша, Ромчик, Паша.

- Діти, ви вже гарно підбираєте слова, а тепер давайте спробуємо придумати речення, у яких будемо використовувати слово - помічник "проте".

Ось послухайте:
Світить сонце, проте холодно
(ПВ. – Хмари низько, проте сніг не йде.
Надворі зима, проте весело)

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

- Молодці. Зараз ми з вами спробуємо скласти розповіді про зимовий змішаний ліс. Постарайтесь поміркувати, чому такі дерева зараз у лісі, яка погода тощо. Наприклад: "Стало холодно, тому що прийшла зима. Дме холодний вітер, морозно, дерева стоять безлисті.
Випав глибокий сніг - це добре. Він зігріває дерева, кущі від морозу".

(Діти складають розповіді – розміркування, вихователь допомагає навідними питаннями. Далі разом з Розумничкою оцінюють розповіді)

- А тепер Розумничка запрошує пограти в гру "Горидуб", яка їй дуже подобається. Згодні?
(ПВ. – Так, авжеж, згодні).

Діти стоять у колі, а одна дитина рахує їх і промовляє слова. На кого прийдеться останнє сово, той починає доганяти дітей, які розбігаються.

У дубочка зелений чуб.
Виросте з дубочка дуб.
Стану я Дмитрусь – Дмитром.
Станеш ти, Петрусь – Петром.
Стрінемося коло дуба,
Тут, де грались в горидуба.
В. Лучук

- Молодці, діти.

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

- А що ж вам сьогодні запам'яталось найбільше?
- Які нові слова сподобались вам?
- Яка гра сподобалась?

Далі діти за традицією складають нові слова у скриньку – скарбничку та прощаються з вихователем а Розумничкою.

Тривалість заняття 23-25 хв.