ГРУДЕНЬ. II тиждень. Тема: ЛІС. ДЕРЕВА. КУЩІ. ЯГОДИ. КВІТИ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І., Письменна Л.М., Щербань Л.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ “ЛІПС" ЛТД, 2006. – 156 с. – Бібліогр.: с. 20, 154. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

ГРУДЕНЬ. II тиждень

Тема: ЛІС. ДЕРЕВА. КУЩІ. ЯГОДИ. КВІТИ.

Мета: збагачувати словник дітей на основі знань і уявлень про довкілля. Закріпляти узагальнювальні слова: ліс, дерева, кущі та ввести узагальнююче слово: квіти. Учити добирати визначення до слів.

Ключові слова: ліс, поле, вулиця, квіти, цвісти, в'янути, квітковий, запашний.
Іменники: ліс, поле, вулиця, квіти: конвалія, пролісок, підсніжник, волоки, ромашки, мак, васильки, троянди, нагідки, чорнобривці.
Дієслова: цвісти – квітнути, в'янути - засинати.
Прикметники: різнокольорові барвисті, запашні, ароматні.
Прислівники:взимку, навесні, влітку.

Учити утворювати форму майбутнього часу дієслів (намалюю квіти, подарую квіти, розцвітуть квіти).

Учити утворювати нові слова – різні частини мови від прикметників, іменника та прикметника: білий і сніг - білосніжний (підсніжник), білуваті і жовті – білувато-жовті (ромашки).

Збагачувати словник образними порівняннями: мов синє море (волошки), білий, як сніг (пролісок), як срібні дзвоники (конвалія).

Розвивати діалогічне мовлення дітей учити підбирати першу репліку до розмови "Моя улюблена квітка".

Закріпляти формули мовленнєвого етикету прощання: "До побачення", "До зустрічі"

У рухливій грі "Ромашка" співвідносити рухи і слова.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

Діти заходять до "Світлиці", вітаються з вихователем та Розумничкою
(ПВ. – Доброго ранку.
- Вітаємо вас.
- Доброго здоров'я).

Діти, пригадайте, де ми з вами були на минулому занятті?
(ПВ. – Ми ходили до лісу. Ми провідували ялинку Розумнички)
- А що допомогло нам?
(ПВ. – Нам допомогла стежка, стежинка)

- Розумничка запитує, чому в лісі ми не побачили квітів?
(ПВ. – Тому що зараз зима.
- Тому що холодно)

- А вона так любить квіти, що може розказувати про них навіть і взимку.
- Давайте разом з нею і ми пригадаємо, що знаємо про квіти і розкажемо які вони.
(ПВ. – Давайте пригадаємо).

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

- Діти, подумайте і скажіть, де ростуть квіти?
(ПВ. – На бабусиній дачі.
На підвіконні у кімнаті. На вулиці у квітниках та на газонах).

- Так правильно. Молодці ви, Валерику і Ромчику. Але сьогодні я пропоную розмову про квіти, які ростуть…(виставляються малюнки)
(ПВ. – У лісі.
– На полі.
– На вулиці).

- Пригадайте, як хороше влітку у лісі, затишно, тепло.

- А що вас здивувало ось на цій картині?
(ПВ. – На галявинці поміж трави білі плями.
– Чогось не вистачає).

– Правильно, ви дуже спостережливі, діти. Розумничка підказує, що не вистачає квітів і пропонує пограти у гру "Знайди квітці місце і розкажи про неї". Наприклад.
– Це конвалія, вона має срібні дзвіночки (Діти прикладають зображення конвалії до білого контуру на картині).

Далі діти знаходять потрібну квітку і також прикладають до контуру, а вихователь називає. в разі потреби, використовуючи образні порівняння
– Це пролісок. Він білий, як сніг.
(ПВ. – Діти повторюють та запам'ятовують нові слова).

За аналогією діти підбирають польові квіти, використовуючи образні порівняння
– Це волошки. Вони, як синє море.

– Молодці, діти. А Розумничці цікаво знати, що роблять квіти навесні та влітку?
(ПВ. – Ростуть, пахнуть).
– А ще можна сказати, що вони квітнуть, цвітуть. Хто хоче повторити?
(Діти хором та індивідуально повторюють).
(ПВ. – Квіти навесні та влітку квітнуть, цвітуть)
– Так. А восени вони в'януть.
(Діти хором та індивідуально повторюють нові слова).

– Молодці, діти. А Розумничці ще цікаво знати, чи подобаються вам квіти?
(ПВ. – Так, авжеж, егеж).

– А скажіть, будь ласка, якого кольору пелюстки квітів?
(ПВ. – Пелюстки білі, червоні, сині).
– А Розумничка підказує, що одним словом можна сказати "різнокольорові" або ще "барвисті".
(Діти хором та індивідуально повторюють).
(ПВ. – Пелюстки різнокольорові, барвисті)

– А ще наша Розумничка згадала, що квіти бувають запашними, ароматними.
(Діти пригадують, запам'ятовують; хором та індивідуально повторюють).

– Дуже добре попрацювали і, як завжди, Розумничка запрошує перепочити. Проводиться фізхвилинка.

Я веслую на човні,(відповідні рухи)
А сестра сидить на дні.(присідають)
Й незабудки голубі(показують долоньки)
У вінок вплітає собі.(кладуть руки на голову)

М. Стельмах

3 частина. Перетворювальна діяльність

– Діти, а чи не спробувати нам подарувати квітам за їхню красу ще й чарівні слова? Спробуємо?
(ПВ. – Так, авжеж, еге ж).

– Ось послухайте. На підсніжник можна сказати білосніжний. Як ви гадаєте, з яких слів утворилось це гарне слово?
(ПВ.білий і сніг).
– Правильно, Валерчику.

– А наступне завдання від Розумнички. Називається воно "Два –один". Спробуйте тепер самостійно утворити нове слово від двох слів жовтий і гарячий.
(ПВ.жовтогарячий).
– Яка квітка носить вбрання жовтогарячого кольору?
(ПВ.чорнобривці).

Далі діти утворюють слово білувато-жовта (ромашка) та інші за аналогією.

– А щоб залишити про себе добру згадку, що можна зробити з квітами.
– Розумничка каже: "Я намалюю квіти".
(ПВ. – Я подарую квіти
А я поллю квіти).

– Ви добрі малята. Дуже гарно сьогодні працювали Іллюша - придумував влучні слова, Ромчик і Сашко – утворювали складні слова.

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

– Нам з Розумничкою здається, що у кожного із дорослих, а тим більше дітей є своя улюблена квітка. Чи не так?
(ПВ. – Так, авжеж, егеж).

Погляньте на цей малюнок і послухайте, будь ласка, про що вела розмову Розумничка зі своєю подругою

- Добрий день, Розумничко.
- Добрий день, Галинко.
- У тебе такі гарні квіти.
- Я йду на день народження до Маринки, а вона дуже любить ці квіти.
- Як вони називаються?
- Це троянди. А які квіти любиш ти?
- Мої улюблені квіти – волошки, сині – сині, наче море.
- До побачення, Галинко.
- До зустрічі, Розумничко.

Далі діти самостійно парами складають діалоги. Вихователь допомагає навідними питаннями та разом з Розумничкою оцінюють їх.

А зараз настав час гри. А гра називається "Ромашка".

Діти сидять у колі. В середині кола сидить дитина – бджола. Діти складають руки "дахом" над головою.
Діти повільно з заплющеними очами піднімаються.

На стрункій високій ніжці.
Біля річки на лужку
У косинці- білосніжці
Стрів я квітоньку таку.
Далі відкривають очі, всміхаються. а дитина – бджілка їх наздоганяє.
Ясним оком жовтуватим
Усміхалася мені.
Я хотів її зірвати,
А бджола сказала: - Ні!
М. Познанська

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

– Чого ви навчилися сьогодні на занятті?
– Кого сьогодні можна похвалити?
– Що здивувало вас сьогодні?

Далі діти за традицією складають нові слова у скриньку – скарбничку та прощаються з вихователем а Розумничкою.

Тривалість заняття 23-25 хв.