ЛЮТИЙ. I тиждень. Тема: ОДЯГ. ПРИКРАСИ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І., Письменна Л.М., Щербань Л.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ “ЛІПС" ЛТД, 2006. – 156 с. – Бібліогр.: с. 20, 154. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

ЛЮТИЙ. I тиждень

Тема: ОДЯГ. ПРИКРАСИ.

Мета: збагачувати словник дітей на основі знань, уявлень про довкілля. Ввести узагальнювальні слова: одяг, прикраси. Продовжувати вчити переносити засвоєні лексичні навички у зв’язне мовлення.

Ключові слова: одяг, прикраси, надівати, наряджатися, прикрашати, носити, повсякденний, святковий.
Іменники: одяг, берет, капелюх, костюм, кофта, халат, купальник, панама, рукавиці, шуба, каблучка, перстень, сережки, намисто, панчохи, шкарпетки.
Дієслова: надівати, прикрашати, носити, переодягатися.
Прикметники: повсякденний, сезонний, святковий, гарний, зручний, красивий, мережковий, хутряний.
Прислівники: гарно, зручно.

Продовжувати учити дітей говорити компліменти.

Вправляти у вживанні однини іменників, які часто вживаються у множині: рукавиці-рукавиця, панчохи-панчоха, шкарпетки-шкарпетка.

Вправляти і слідкувати за правильним уживанням іменників у різних відмінках, звернути увагу на давальний та місцевий відмінки іменників, де відбувається чергування приголосних: бік-на боці, застібка, шкарпетка-на шкарпетці смужка, на маківці бант-маківка.

Учити самостійно вступати у запропонований діалог на тему "Одягаємо ляльку на свято", застосовуючи засоби інтонаційної виразності.

У рухливій грі "Галя по садочку ходила" співвідносити слова та рухи.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

– Доброго ранку діти, доброго ранку Розумничко.
(П.В. – Доброго ранку Розумничко).

– Подивиться, щось вона сьогодні якась схвильована, Настусе спитай, будь ласка, що трапилось.
(П.В. – Розумничко, чого ти сьогодні не така?
– Розумничко чому ти така схвильована?

– Розумничка каже, що її сім’я отримала нову квартиру і в неї тепер є окрема кімната, вона запрошує нас до себе на гостини і тому така схвильована. Ну що, приймаємо запрошення?
(П.В. – Так, еге, еге ж, атож).

Вихователь виставляє іграшковий макет квартири (або малюнок).

– Вам подобається, скажіть про це Розумничці.
(П.В. – Розумничко, яка в тебе гарна кімната.
– Розумничко, як у тебе добре).

– Розумничка сама наводила порядок і складала свій одяг, ой-ой, щось я незрозуміла, чому дверцята шафи не закриваються.
Вихователь виставляє панно шафи, де на липучках "накиданий" різний одяг.

– Так-так, у гості нас запросила, а ось порядок у шафі мабуть ми допоможемо Розумничці навести, так?
(П.В. – Так, ми поскладаємо одяг )

Вихователь знімає різний одяг з панно.

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

– Діти, перед тим, як складати на поличках одяг треба пам’ятати, що він поділяється на одяг, який ми носимо кожного дня, це повсякденний одяг. Повтори Тарасику, який одяг?
(П.В. – Повсякденний одяг).

– Що це може бути? Іди Тамаро, вибирай із купи одягу повсякденний одяг, називай його і складай на поличку.
(П.В. – Це спідничка, це футболки, це шорти, це шкарпетки).

– Діти, як ви думаєте, Тамарочка впоралася із своїм завданням?
(П.В. – Так, впоралася).
Діти за бажанням складають ще інший одяг, називають його.

– Ще є святковий одяг, це одяг більш гарніший, нарядний. Будь ласка, Оксанка, що ти складеш на поличку для святкового одягу.
(П.В. – Я покладу це гарне плаття, вишивану сорочку, червону спідницю).
Правильно, а можна ще на нього сказати святкова сукня, повтори.
(П.В. – Я покладу цю святкову сукню та ці шкарпетки).

– А чому ти їх вибрала?
(П.В. – Тому що вони гарні, святкові).

– А ще можна сказати, що прикрашені мережкою, тобто мережкові.
Діти повторюють нові слова хором, індивідуально та запам’ятовують.

– Правильно, дітки, а ще пропоную Розумничці на поличку з святковим одягом поставити скриньку з святковими прикрасами. Даринко, які прикраси ти покладеш у скриньку?
(П.В. – Я покладу такі прикраси – перстень, кольцо, буси, сережки).

– Діти, Даринка правильно сказала, але якою мовою?
(П.В. – сказала російською мовою).
– Я допоможу і перекладу на українську мову. Перстень так і буде перстень, кольцо – каблучка, буси – намисто, сережки – сережки).
Діти повторюють нові слова та запам’ятовують.

– Подивиться, як зраділа Розумничка, навіть віршик про себе хоче розказати, послухаємо?
(П.В. – Так, аякже).

– Ой вдягнуся у неділю
У вишивану сорочку,
У червону спідничку
І в коралі на шнурочку
Заплету я свої коси,
І візьму віночок з рути,
Чи від мене кращій бути.
Ю.Шкрумеляк

Ой надіну я сережки,
І добре намисто,
Та піду на ярмарок
В неділю до міста.
Т.Шевченко

– Це Розумничко будеш потім наряджатися, а зараз у нас залишилось ще багато одягу. Він теж має назву – сезонний, тобто його носять по сезонам, або влітку, або взимку.
(Діти повторюють нові слова).

Будь, ласка Ігорю, склади "зимовий" одяг.
(П.В. – Шуба, рукавиці, капелюх).

– А ще до них можна додати костюм, кофту, берет хутряний.
– Галочко, які нові слова ти почула від мене?
(П.В. – Я почула слова: костюм, кофта, хутряний берет).

– Це який одяг?
(П.В. – Це зимовий одяг).

– Правильно, його носять коли сезон, а коли прийде літо, нам Наталочка допоможе скласти.
(П.В. – Я покладу на поличку у шафу халат, купальник, і шапку).

– Правильно, а ось таку шапку називають панама.
(Діти повторюють і запам’ятовують нові слова).

– Молодці, як гарно, каже Розумничка, ви поскладали одяг, все зрозуміло, зручно. Як, діти, тепер лежить одяг?
(П.В.Гарно, зручно).

– Такий одяг добре надівати, носити та переодягатися у потребі.
Діти повторюють дієслова та запам’ятовують їх.

– Ми з вами добре попрацювали і Розумничка пропонує нам відпочити. Проводиться фізкультхвилинка.

Діти стоять у колі і кажуть слова.

– Дерев'яна синя скриня
В хаті – справжня господиня.розводять руки у боки.
Синя скриня всіх взуває,нахиляються і показують черевики
Синя скриня й одягає.проводять руками по одягу.
У великій синій скрині
Є хустка бабусі Катерини.показують на голову
А ще в синій скрині намистопоказують на шию
Самоцвітне, променисте.
Дерев'яна синя скриня
В хаті – справжня господиня.розводять руки в боки.

3 частина. Перетворювальна діяльність

– Діти, Розумничка пропонує нам пограти у гру "Один – багато", треба бути уважними і правильно змінювати закінчення. Я почну, ви продовжите.

Щоб дітям було легше, можна використовувати малюнки. Діти утворюють різні пари слів.

– Панчоха – панчохи
– Шкарпетка – шкарпетки
– Рукавиця – рукавиці

– Молодці, сьогодні у нас добре працюють Євгенко, Оксанка, Наталочка, вони багато запам’ятали слів та правильно будують речення.

– А зараз ми пограємо ще в одну гру "Зміни слово". Наприклад: Це бік (показує), а на боці спідниці застібка. (Де застібка).
Далі діти за аналогією утворюють нові пари слів:
Шкарпетка – на шкарпетці – смужка (Де смужка?). Маківка – на маківці бант (Де бант?).

– Молодці, і мені, і Розумничці сподобалось, як ми пограли.

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

– Пригадайте, діти, як Розумничка наряджалася у своєму віршику, і кожний із вас має святковий одяг. Зараз ви по парам будете розмовляти про те, як вдягнути ляльку на свято. А спочатку послухаємо Розумничку, яка розмовляє з Тетянкою.

– Добрий день, Тетянко!
– Добрий день, Розумничко!
– Ти йдеш на свято з лялькою?
– Так, разом з лялькою Оксаною.
– А як ти її нарядила?
– Я одягла їй червону сукню з різнокольоровими стрічками, шкарпетки з мережкою, на шию – намисто, а у вушка сережки.
– А у моєї ляльки є зелена сукня, довга та пишна, а на пальчики обручки та персні.
Гарні у нас ляльки.
– Так гарні.

Діти далі за аналогією за допомогою вихователя складають діалоги, а потім Розумничка їх оцінює.

– Молодці, у всіх ляльки мають святкове вбрання. Розумничка запрошує нас пограти у рухливу українську гру "Галя по сорочку ходила".

Діти стоять у колі, одна дитина з хусточкою ходить по колу, інші діти співають слова.

Галя по садочку ходила,
Хусточку біленьку загубила.
Галя по садочку гуляє,
Галя хустинку шукає.
Не журися Галю серденько
Ми знайшли хустинку біленьку,
У садочку під калиною
Під зеленим листям тернини.
Ти Галя хустинку не шукай
А хто знайшов - відгадай (дитина наздоганяє іншу).

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

– Молодці. Чого нового ви навчилися на занятті?
– Які відкриття для себе ви зробили?
– Щоб ви хотіли повторити?

Діти за традицією діти складають нові слова у скриньку-скарбничку та прощаються з вихователем та Розумничкою.

Тривалість заняття 23-25хв.