![]() |
|
Крутій К.Л., Котій Н.І., Письменна Л.М., Щербань Л.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ “ЛІПС" ЛТД, 2006. – 156 с. – Бібліогр.: с. 20, 154. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу). ЛЮТИЙ. III тиждень Тема: ВЗУТТЯ. Мета: збагачувати словник дітей на основі уявлень про довкілля. Продовжувати формувати розуміння вживання узагальнювального поняття "взуття". Продовжувати учити розуміти семантичні відношення слів різних частин мови в єдиному семантичному полі: взуття взувають, взуття мале, взуття нове, старе тощо. Ключові слова: взуття, домашнє, спортивне, сезонне, взувати, чистити, доглядати, чисте, шкіряне. Учити складати складносурядні речення із сполучником мети "щоб": щоб не змерзли ноги, взую теплі чобітки. Вправляти у вживанні однини іменників-назв різних видів взуття: чоботи-чобіток, сандалії-сандалія, черевики-черевик, босоніжки-босоніжка. Учити утворювати ступені порівняння прикметників зі словами "куди, трохи": святкові туфлі куди краще буденних (або нові куди краще старих туфель),червоні чобітки трохи вищі за сині. Продовжувати формувати навички оповідального мовлення, учити користуватися спільно складеною схемою: назви, колір, сезонність, розмір, кому належать. Продовжувати вчити культурі мовленнєвого спілкування, не допускати в мові слів-вульгаризмів, жаргонних слів. У рухливій грі "Капці" співвідносити слова та рухи. Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності. Хід заняття 1 частина. Комунікативна діяльність Діти заходять до "світлиці", вітаються з вихователем. – Чомусь вона сьогодні невесела, давайте запитаємо, що трапилось? – Розумничка каже, що їй мама купила нові босоніжки, і вона хоче їх взути на заняття з фізкультури, але вихователь з фізкультури заборонила і сказала, що для цього заняття потрібне інше взуття. Діти, а ви зрозуміли, чому? – Ось, бачиш Розумничко, наші дітки тобі пояснили. Тому сьогодні ми будемо розмовляти про те, яке є взуття і коли й куди його доречно взувати. 2 частина. Пізнавальна діяльність – Зараз ми з вами пограємо у гру "Допоможи Розумничці". Я до її ніжок буду приставляти різне взуття і ви будете її взувати. Що Максимко я буду робити? – Яке я виставила взуття? – Правильно, а це взуття називається кеди. Повторіть Катруся, Олю. І кросівки і кеди називаються спортивне взуття. – А тепер я виставила капці - домашнє взуття? Яке взуття? – Наталочко, у що ти взуваєш Розумничку? – Діти, українською мовою тапочки називаються капці, повтори, Наталочко, і всі запам’ятайте. – Я виставляю сезонне взуття, пригадайте, ви вже знайомі з цим словом "сезонне". – Це літнє взуття. Ніна, у що ти взуваєш Розумничку? – Це Ніна, сандалії, гарні, шкіряні, тобто зроблені із шкіри, в них дуже зручно, гарно ходити. – У цьому взутті можна ходити і восени і навесні. Тарасику, у що ти взуєш Розумничку? – Діти, а яке зараз я виставила взуття? – Сергійко, що ти взуєш Розумничці? – Ці інші теплі чобітки називаються валянки, раніше в них ходили люди в Україні коли були великі морози. Так в чому ходили люди? – Діти, подивиться що я виставила? – Давайте пригадаємо, яке може бути взуття? – Правильно, а ще воно може бути шкіряним і штучним (тобто искусственным - російською мовою), привабливим (тобто те, що подобається), зручним або незручним. Діти, які нові слова ви почули і запам'ятали? – Правильно, Розумничка дивується, які розумні і кмітливі діти. Тепер подумайте, щоб взуття було привабливе, чисте, що треба робити? – Молодці, зараз ми будемо учитися складати речення і нам будуть допомагати такі слова-помічники як "куди" і "трохи". – Молодці, мабуть вже втомилися, то давайте трохи відпочинемо. Проводиться фізкультхвилинка на вірш В.Гриненко "Черевики":
3 частина. Перетворювальна діяльність – Зараз ви самі будете складати речення із словом-помічником щоб. – Давайте пограємо у гру "Скажи правильно", я буду показувати малюнки, а ви правильно називати взуття. Це чоботи, це чобіток – Молодці, правильно відповідали Назарій, Оля, Кирило, Оксанка, з цих діток треба брати приклад. 4 частина. Оцінно-контрольна діяльність – Діти, ви вже багато знаєте про взуття, то Розумничка пропонує вам скласти невеличку розповідь, користуючись такою схемою. – Молодці, Розумничці сподобались ваші розповіді і вона запрошує вас пограти у рухливу гру "Капці" (за віршиком В.Камінчука). 1,2,3,4,5 – Коли "лис" стоїть у колі, діти всі разом кажуть такі слова: Після слів діти розбігаються, "лис" їх ловить, потім та дитина, яку зловили, стає лисом. Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій: – Молодці, діти. Які слова зацікавили вас? Далі діти за традицією складають нові слова у скриньку-скарбничку та прощаються з вихователем та Розумничкою. Тривалість заняття 23-25 хв.
|
|
|