![]() |
|
Крутій К.Л., Котій Н.І., Письменна Л.М., Щербань Л.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ “ЛІПС" ЛТД, 2006. – 156 с. – Бібліогр.: с. 20, 154. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу). ЛЮТИЙ. IV тиждень Тема: ПОСУД. Мета: збагачувати словник дітей на основі уявлень про довкілля. Продовжувати формувати розуміння вживання узагальнювального поняття "посуд". Розвивати вміння порівнювати предмети, співвідносити ціле і частину. Ключові слова: посуд, поставити, важкий, гарячий, наливати. Вправляти у вживанні слів на позначення посуду із суфіксом -иц(я): салатниця, серветниця, цукорниця, цукерниця, супниця. Учити змінювати дієслова за особами та числами: я мию, ти миєш, він миє, ми миємо, вони миють. Познайомити дітей з українською народною приказкою: "Що посієш – те й пожнеш". Продовжувати учити складати невеличкі розповіді, допомагати усвідомлювати композиційну структуру (початок, кінець). Продовжувати вчити культурі мовленнєвого спілкування: з повагою ставитись до співрозмовника, уважно слухати його, не перебивати. У рухливій грі "Раз, два, три, чотири" співвідносити слова та рухи. Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності. Хід заняття 1 частина. Комунікативна діяльність – Доброго ранку, діти. Привітайтесь, будь ласка, з Розумничкою. – Розумничка гостювала у бабусі в селі. Спитайте, як називається село? – Це село називається Василівка, воно дуже старовинне. Вам хочеться дізнатися, що вона там робила, зараз же зима. – Особливої роботи взимку немає, тому вона допомагала бабусі готувати різні страви і познайомилася з назвами посуду , який є у неї. А ще бабуся передала гостинець. Подивиться який цікавий посуд. Давайте запитаємо, як він називається? – Добре, сідайте зручніше, я вам буду показувати його і розказувати, згодні? 2 частина. Пізнавальна діяльність На дошку по черзі виставляються потрібні малюнки. – Цей глиняний посуд називається макітра, він має широке горло і з нього гарно їсти вареники. Як називається цей посуд? – А це глиняний горщик, в ньому бабуся варила смачний борщ. -Посуд, у якому тримають масло називається… – Правильно. І цей посуд ви впізнали, як він називається? – Ой, який цікавий посуд, з дірочками, може хто здогадався, як він називається? – А ось, який чудовий посуд. Він називається бідон. В нього наливають молоко, воду, а потім виливають. Що роблять? – Увесь цей посуд ставлять на поличку, а можна поставити і у комори. Діти, які нові слова ви почули від мене? – А ще бідон високий, горщик може бути гарячим, макітра важка. – Правильно, а ще любий посуд повинен бути чистим. Пригадайте, будь ласка, казку "Федорине горе", чому увесь посуд втік від Федори. – То яким повинен бути посуд? – Молодці, сьогодні гарно працюють Данилко, Андрійко, Оленка. Мабуть вже втомилися, давайте трохи відпочинемо і проведемо фізкультхвилинку за віршиком "Горщик". Діти стали у коло, присіли, і кажуть слова:
3 частина. Перетворювальна діяльність – Молодці! Розумничка пропонує нам пограти у гру "Зміни слово". Скажіть, що можна приготувати з помідор, огірків, петрушки, кропу, капусти, якщо нарізати їх? – А салат ми покладемо у посуд який називається… Далі діти за аналогією утворюють інші пари слів: Цукор-цукорниця-цукерниця – Молодці, Розумничці та й мені подобається, як ви працюєте. – Ви знаєте, щоб посуд був чистий його треба… На допомогу виставляються малюнки або вихователь показує на дітей, що б утворився такий ланцюжок: – Дуже добре ми з вами попрацювали. 4 частина. Оцінно-контрольна діяльність – Діти, Розумничка запитує, хто з вас запам’ятав все про посуд бабусі і хоче нам скласти невеличку розповідь, вам будуть допомагати малюнки і я. Але спочатку давайте пригадаємо коли хтось починає розказувати, це початок розповіді і коли вже закінчили розказувати, це… – Правильно. Спочатку я розкажу свою розповідь. – Розумничка була у бабусі взимку в гостях. Там вона допомагала їй і познайомилася з назвами різного посуду: це високий бідон, в нього наливають молоко. Це сито, через яке сіють борошно, це склянка, з якої п’ють чай. – Наше заняття закінчується і прийшов час пограти. – Раз, два, три, чотири. – Молодці, всі правильно казали слова і виконували рухи. Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій: – Скажіть, чого ви сьогодні навчились? Далі діти за традицією складають нові слова у скриньку-скарбничку та прощаються з вихователем та Розумничкою (П.В. – До побачення! До зустрічі! Усього доброго!). Тривалість заняття 23-25хв.
|
|
|