БЕРЕЗНЬ. III тиждень. Тема: КРАМНИЦІ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І., Письменна Л.М., Щербань Л.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ "ЛІПС" ЛТД, 2006. – 156 с. – Бібліогр.: с. 20, 154. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

БЕРЕЗНЬ. III тиждень

Тема: КРАМНИЦІ.

Мета: збагачувати словник дітей на основі уявлень про довкілля. Продовжувати формувати розуміння вживання узагальнювальних понять "будинок", "крамниці". Продовжувати розвивати вміння порівнювати предмети, співвідносити ціле і частину.

Ключові слова: крамниця, крам, вивіска, прилавок, універсам, працювати, продавець, купувати – покупці, новий, потрібний, предмети домашнього побуту.
Іменники: крамниця, крам, холодильник, телевізор, пилосос, пральна машина, мобільний телефон, кавомолка, годинник, вивіска, прилавок, продавець, покупці, універсам, предмети побуту.
Дієслова: працювати, продавати, купляти, пропонувати, дякувати.
Прикметники: новий, потрібний, необхідний, гарний, великий.

Продовжувати вчити утворювати ступені порівняння прикметників зі словами куди, трохи: куди кращий (зручніший), трохи вищий (ширший).

Учити утворювати дієслова за допомогою суфікса -к-: гейкати, никати, ойкати, тикати.

Продовжувати вчити культурі мовленнєвого спілкування: не користуватися вульгаризмами, жаргонними словами.

Учити дітей вступати з дорослими у невимушену розмову та будувати діалог на тему "Купуємо нову річ".

У рухливій грі "Летіла лелека" учити співвідносити рухи та слова.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

– Доброго ранку діти!
(П.В. – Доброго ранку.
– Доброго дня.
– Доброго здоров'я, Розумничко.

– Ой, які виховані дітки, не треба нагадувати, щоб віталися.

– Давайте пригадаємо, про що ми з вами розмовляли на минулому занятті.
(П.В. – Ми розмовляли про квартиру.
– Ми розмовляли про іграшковий будинок Розумнички.
– Ми розмовляли про меблі).

– Добре, молодці. Правильно склали і відповіли Сашко, Тоня, Сергійко, Павлик.
– Скажіть, будь ласка, а де беруть меблі?
(П.В. – Меблі продають у магазині.
– Меблі купують у меблевому салоні.)

– Так, правильно. Подивіться на картину(або макет) квартири родини Розумнички. Вам подобається?
(П.В. – так, подобається).

– Але, чогось у кімнатах не вистачає і за оцими предметами треба кудись йти?
– Розумничко, ти вже сама здогадалась, а тепер чекаєш коли дітки здогадаються.

Далі, якщо дітям важко, вихователь навідними питаннями підводить дітей до того, щоб вони назвали предмети домашнього побуту, наприклад:

– Який м'який, зручний диван, але просто так сидіти на ньому нудно, якби ще можна було б подивитися мультфільми…
(П.В. – Я здогадався, немає телевізора.
– Це телевізор.
– Мультики можна дивитися по телевізору і на комп'ютері).

– А які ще предмети є у вас в квартирі?
(П.В. – Холодильник, пральна машина, пилосос, праска, мобільний телефон, годинник, кавомолка).

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

– Молодці, дуже спостережливі, каже Розумничка. Може хто з вас знає, як їх назвати одним словом?
Якщо діти не працюють, вихователь каже сам.

– Це предмети домашнього побуту.
Діти повторюють разом з вихователем.

– А де можна їх придбати?
(П.В. – Їх купляють у магазині.
Предмети домашнього побут можна купити у супермаркеті (універсамі), невеличкій крамниці (мінімаркеті).

– Діти, ви помітили, яке гарне і правильне речення склав Миколка, він уважний, добре працює, мабуть був у супермаркеті.
Діти повторюють слова супермаркет, універсам, мнімаркет.

– Якщо немає універсаму , то предмети домашнього побуту можна купити у крамниці, так називають магазин. Повторіть Наталочка, Петрик, а всі діти повторюють слова пошепки і запам'ятовують.
(П.В. – Все можна купити у крамниці).

– Правильно, і всі ці предмети домашнього побуту, які продаються у крамниці можна назвати – крам, тобто товар.
Діти повторюють та запам'ятовують нове слово.

– Діти, подумайте, що нам допоможе знайти потрібну крамницю.
(П.В. – Мама і тато знають. - Я не знаю).

Допоможе вивіска, на якій написано "Крамниця"
Діти повторюють нові слова і запам'ятовують.

– А хто працює у крамниці?
(П.В. – У крамниці працює продавець).
– Правильно, я скажу трохи по-іншому: "Продавець пропонує і продає крам"
– Хто хоче повторити це речення?
Діти повторюють і запам'ятовують.

– Щоб краще було видно товар, у крамницях зроблені прилавки, до яких підходять покупці. Куди підходять покупці.
(П.В. – покупці підходять до прилавка купують що їм потрібно і дякують.

– Молодець, Миколко знову ти склав самостійно гарне речення. Діти, беріть приклад з Миколки.

– Давайте тепер пограємо: уявимо що ми в крамниці, я буду загадувати загадки про предмети домашнього побуту, а хто відгадає, той купує цей предмет і ставить малюнок предмету на велику картину. Ось у мене є гроші, які ви будете давати разом з відгадкою.

Холодно завжди у нім
І продуктів повен дім.
(П.В. – Це холодильник).

– Холодильник дуже необхідний предмет особливо на кухні. Світланко, який це предмет?
(П.В. – Дуже необхідний).
Інші діти теж повторюють це слово.
– Іди Світланко, постав малюнок холодильника на велику картину.

Далі за таким принципом діти відгадують інші загадки, а вихователь додає такі нові слова і новий, потрібний, гарний, великий.

2. Балакучий в хаті гість
Розважає без упину,
І показує новини.
(П.В. – Це телевізор).

3. Під гудіння і виття
Тягне носом він сміття.
(П.В. – Це пилосос).

4. Товстопуза біла пані
Крутить одяг в барабані.
(П.В. – Це пральна машина.)

5.Човник із гарячим дном
Гарно гладить полотно.
(П.В. – Це праска).

6. Задля вашої утіхи
Меле зерна і горіхи.
(П.В. – Це кавомолка).

7. Натискаєш кнопочки
На самій коробочці
Загуділо – і за мить
Можеш з другом говорить.
(П.В. – Це мобільний телефон).

8. Тік – так, а з місця ніяк.
(П.В. – Це годинник).

Кількість загадок вихователь обирає на свій розсуд, це залежить від рівня мовленнєвого розвитку дітей.

– Молодці, подивиться, як гарно стало у квартирі родини Розумнички і вона вам дуже вдячна. Ви вже втомилися у крамниці, то давайте відпочинемо і купимо іграшки.

Проводиться фізкультхвилинка.

До крамниці ми ходиликрокують на місті.
Подивились і купили:
Ось такий великий м'яч,виставляють руки нібито м’яч
Та маленьку ляльку.присідають.
Літака, що так летитьрозводять руки наче крила у літака.
Вправно, без зупинку.
Подивись на полички –повертаються вліво-вправо.
Не знайшли там навіть стрічки.
Все купили залюбки,підстрибують на місці.
Будуть гратись малюки.
Н. Котій

3 частина. Перетворювальна діяльність

– Відпочили, тепер продовжуємо роботу далі. Давайте пригадаємо, як тато і мама ведуть діалог, коли купують якийсь предмет домашнього побуту і в цьому нам будуть допомагати слова "куди" і "трохи". Наприклад: Ця кавомолка, куди краще за стару.

– Цей холодильник трохи вищий за наш.
(П.В. – Цей мобільний телефон куди краще старого.
– Ця пральна машина трохи ширше старої).

– Правильно, гарні речення склали Петрик, Надійка. Розумничка запитує вас, а як треба себе вести у крамниці. Давайте назвемо ці слова, наприклад, не можна тикати, згодні?
(П.В. – Так. Не можна ойкати, гейкати, ейкати).
Якщо дітям важко, вихователь навідними питаннями допомагає, або створює ситуацію яку діти називають тим, або іншим потрібним словом.

– Молодці, Розумничці сподобалось, як ви впоралась із завданням.

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

– Діти ви вже знаєте багато нових слів, щоб вести діалог покупця і продавця. Давайте ми спочатку спробуємо з Іринкою вести діалог, а потім ви. Зараз ви почуєте як ми будемо розмовляти з Розумничкою.

– Доброго дня, пані продавець.
– Доброго дня, пані.
– Я б хотіла купити мобільний телефон.
– Будь ласка, у нас є різні моделі. Яку ви бажаєте?
– Мені подобається телефон, яким можна фотографувати.
– Так у нас є така модель "Нокіа".
– Продайте мені її, будь ласка.
– Дякую за покупку, приходьте ще до нас в крамницю.
– До побачення, пані продавець.
– До побачення, пані.

Далі діти за допомогою вихователя складають свої діалоги, а потім Розумничка їх оцінює.

– Наше заняття підходить до кінця і Розумничка запрошує нас пограти у рухливу гру "Летіла лелека".

Діти стоять у колі, а посередині дитина "лелека", вона ходить і змахує руками (як крилами птах). Всі кажуть слова, з останнім словом розбігаються, "лелека" ловить.

Летіла лелека,
Летіла здалека.
Та й сіла на хаті
Зірки продавати.
Не їла, не спала,
Зірки всі продала
(перероблена українська народна лічилка).

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

– Молодці, добре грали. Що тебе здивувало, Сергійко?
– Щоб ти хотіла повторити, Наталочка?
– Які слова зацікавили вас?

Далі діти за традицією складають нові слова у скриньку – скарбничку та прощаються з вихователем і Розумничкою.

Тривалість заняття 23-25хв.