БЕРЕЗНЬ. IV тиждень. Тема: ТРАНСПОРТ (залізничний). Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І., Письменна Л.М., Щербань Л.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ "ЛІПС" ЛТД, 2006. – 156 с. – Бібліогр.: с. 20, 154. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

БЕРЕЗНЬ. IV тиждень

Тема: ТРАНСПОРТ (залізничний).

Мета: продовжувати вчити дітей адекватно вживати узагальнювальні слова: "транспорт, наземний транспорт, залізничний транспорт". Збагачувати словник дітей до теми.

Ключові слова: транспорт, залізниця, поїзд, машиніст, вагон, відчепити, причепити, залізничний, наземний.
Іменники: транспорт, залізниця, поїзд, потяг, електровоз, тепловоз, електричка, шпали, вагон, валіза, машиніст, провідник (провідниця).
Дієслова: вантажити, відчепити, причепити, зупинятися.
Прикметники: наземний, залізничний, пасажирський, вантажний, швидкий, повільний.
Прислівники: ближче, далі.

Учити правильно застосовувати антоніми під час зіставлення предметів і явищ за часовими та просторовими відношеннями: швидкий – повільний, довгий – короткий.

Учити узгоджувати вживання порядкових числівників з іменниками у числі та роді: перший вагон, третій, п’ятий тощо.

Продовжувати розвивати діалогічне мовлення дітей на задану тему "Ми їдемо до Києва". Учити самостійно, залежно від ситуації влучно застосовувати формули мовленнєвого етикету.

У рухливій грі "Електровоз" вчити узгоджувати слова і рухи.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності дітей.

Матеріал: ілюстрації, іграшки, наскрізна героїня.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

– Доброго ранку, діти. (Відповідь дітей.)
– Доброго ранку, Розумничко.

– Діти, а що це у Розумнички у руках? Що вона принесла із собою? Запитайте її.
(П. В. – Розумничко, а що в тебе в руках?
– Розумничко, а що ти принесла?)

– Розумничка відповідає, що в руках в неї валіза, і в ній вона принесла загадки для дітей.

– Діти, а яке нове слово ви помітили у відповіді Розумнички?
. В.Валіза.)
– Ви вже мабуть здогадались що це таке?
(П. В. – Це дорожня сумка,
це російською мовою "чемодан".)
– Правильно, дітки, ви дуже уважні.

– А тепер, Розумничко, давай твої загадки, слухайте, діти:

1. Полотно – не доріжка,
Кінь біжить – сороконіжка.
(П. В.Поїзд.)

2. По залізу біжить,
А під залізом бетон лежить.
(П. В.Поїзд, шпали, рейки.)

(Якщо діти затрудняються із відгадкою, показати малюнок).

– Молодці, дітки, за те що ви швидко відгадали загадки, я принесла вам один великий квиток на всіх діточок і запрошую вас у подорож до міста Києва.
Вихователь показує квиток.
(П.В. – Дякуємо тобі, Розумничко.)

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

– Діти, як ви гадаєте, місто Київ знаходиться близько чи далеко від нашого міста Енергодар?
(П.В.Далеко. Дуже далеко.)

– А місто Запоріжжя знаходиться далі чи ближче?
(П.В.Ближче.)

– Щоб швидше дістатися до Києва Розумничка радить нам з початку дістатись електричкою до Запоріжжя, а потім швидким поїздом до Києва.
(Виставляються малюнки.)

– Як ми будемо їхати, хто запам’ятав?
(П.В.Електричкою до Запоріжжя, а швидким поїздом до Києва.)

– Діти, в Україні, окрім слова поїзд ще вживають слово "потяг".
Давайте розглянемо із чого складається потяг.
Першим стоїть тепловоз, а до нього причіпляють...
(Діти додають слово "вагони", вихователь виставляє картинку.)

– Якщо потяг (поїзд) перевозить людей, то його називають пасажирським. Як його називають?
(П.В.Пасажирський потяг.)

– А якщо потяг перевозить вантажі, його називають...?
(П.В.Вантажний потяг.)

– Яким потягом ми поїдемо до Києва?
(П.В. – Ми поїдемо пасажирським потягом.)

– Діти, а хто буде зустрічати нас у вагоні?
(П.В.Провідник (провідниця).)
(Якщо діти не знають цих слів, вихователь знайомить їх з ними.)

– Провідник або провідниця перевіряють квитки, розсаджують пасажирів, пропонують їм чай. А веде тепловоз – машиніст.
– Ви добре запам’ятали, хто буде зустрічати нас у вагоні?
(П.В. – Так, еге ж. Провідник або провідниця.)

– А хто поведе наш швидкий поїзд?
(П.В. – Поїзд поведе машиніст.)

– Ось ми і вирушаємо у подорож. Проводиться фізкультхвилинка.

– Чах-чах-чах, ти паротяг. (Вихователь вказує на дитину.)
Дитина далі продовжує казати слова, бере іншу дитину за руку і утворюють ланцюжок, промовляючи далі віршик:

– Я кочуся і кочуся,
– І в морози, і в грозу,
– Вас малята довезу.

3 частина. Перетворювальна діяльність

– Щоб весело було їхати у поїзді Розумничка пропонує нам пограти. Перша гра називається "Скажи навпаки".

Старийновий (вагон)
Довгийкороткий (потяг)
Далекийблизький (шлях)
Швидкийповільний (рух)
Важкалегка (дорога)

– А тепер пограємо у другу гру, яка називається "Порахуй".
(Вихователь вказує на малюнку вагон і запитує дітей:
– Розумничка отримала квиток у який за рахунком вагон?
(П.В. – Розумничка взяла квиток у перший (п’ятий, третій вагон.)

– Розумничко, хто, на твою думку, правильно відповідав? (Вихователь називає дітей, які гарно працюють.)

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

– Діти, ми з вами всі увічливі, виховані, тому Розумничка хочете послухати, як ви розмовляєте коли подорожуєте. Зараз ми з Оленкою будемо розмовляти, я буду провідницею, а Оленко пасажиркою, а потім ви спробуєте.

Зразок:

– Добрий день, дівчинко.
– Добрий день, пані провіднице.
– Куди ти їдеш?
– Я їду до Києва.
– Покажи, будь ласка, квиток.
– Візьміть, будь ласка.
– Дякую Все у порядку.. Проходьте. Ваше місце п’яте. Скоро вирушаємо.

За аналогією діалог складають інші пари дітей.

– Діти, яку гарну подорож ми сьогодні здійснили.

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

– Що вам найбільше запам’яталось?
(П.В. – Мені сподобалось, як Розумничка запросила нас до подорожі. Мені теж. Я швидко відгадав загадки.
– А мені сподобалась розповідь Наталії Іванівни.
– А мені сподобались ігри під час подорожі.
– Мені сподобалось, як розмовляли Оксаночка з Олегом.)

– А нам з Розумничкою сподобались ви всі, дітки. Ви були уважні, добре запам’ятовували нові слова. Давайте складемо їх до скриньки – скарбнички.

– А зараз час вже повертатися додому. Я буду електровозом, а ви моїми вагончиками – близнятками (усі разом кажуть слова віршика і виконують відповідні рухи.)

Ухопився за дріт,
Покотився у світ,
Повіз близняток цілий десяток.
М. Петренко

Тривалість заняття – 20-25 хвилин.