![]() |
|
Крутій К.Л., Котій Н.І., Письменна Л.М., Щербань Л.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ "ЛІПС" ЛТД, 2006. – 156 с. – Бібліогр.: с. 20, 154. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу). Травень. III тиждень Тема: ПРАВИЛА ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ. ПРАВИЛА ДОРОЖНЬОГО РУХУ. Мета: збагачувати словник дітей новими словами на основі уявлень про довкілля. Продовжувати формувати систему знань про правила пожежної безпеки та правила дорожнього руху. Учити переносити засвоєні лексичні навички у зв'язне мовлення. Ключові слова: правила, безпека, пожежна, дорожній рух, вогонь, аварія, знати, дотримуватися, виконувати, порада. Учити уживати прикметники з часткою не – нелегка праця пожежника, міліціонера, неслухняний хлопчик, неслухняна дівчинка, непильна, неуважна, дитина. Учити дітей вживати займенники: він, вона, вони. Учити складати складнопідрядні речення зі сполучником мети "щоб": "щоб не було пожежі не можна брати сірники", "щоб пограти з м'ячем треба йти на майданчик". Учити вступати у невимушену розмову та будувати діалог у тематичній ситуації: "Як ти переходиш дорогу". Продовжувати вчити культурі мовленнєвого спілкування, застосовуючи формули мовленнєвого етикету. У рухливій грі "Світлофор" учити співвідносити слова і рухи. Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності. Хід заняття 1 частина. Комунікативна діяльність – Доброго дня, діти. привітайтесь і з Розумничкою. – Ми вже казали, що наближається літо, ви будете багато відпочивати, їздити. Хто хоче розказати про свій відпочинок. Будь ласка, Олеся. – Молодці, відпочинок буде у вас самий різний. Розумничка запитує, а чи знаєте ви, як поводити себе на вулиці, у лісі, на воді? – Давайте сьогодні ще раз зосередимось на правилах пожежної безпеки і правилах дорожнього руху. 2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації – Діти, які нові слова ви почули від мене? – А ви розумієте слово правила? – Правильно, це те що ви повинні не тільки знати, а виконувати. Навіть слово "правило" підходить до слова "правила". Якщо ви все робите добре, не відходите від правил, то ми з Розумничкою постійно кажемо "правильно". – Так про що ми будемо сьогодні розмовляти. На дошку виставляється картина "Вулиця міста". – Що намальовано на картині? – Розумничка запитує, як перейти дорогу? – Правильно. Там де вулиця широка – А якщо не дотримуватися правил дорожнього руху може статися аварія. – Діти, а що допомагає керувати дорожнім рухом? – Як називають людей, які керують дорожнім рухом? – Правильно сказати міліціонери автоінспекції. Слово важке, тому давайте скажемо його разом і запам'ятаємо. – Розумничка додає, що кожна машина повинна мати полагоджені гальма, тормоза російською мовою. Гальма допоможуть вчасно загальмувати і уникнути аварії. – Тому міліціонери автоінспекції завжди пильні і уважні. Даринка, ти запам'ятала ці слова. – Давайте порадимо Петрику де можна грати з м'ячем. – Молодці, нам з Розумничкою дуже сподобались ваші поради. На дошку виставляється картина "турист у лісі". – Що роблять туристи в лісі? – Правильно, вони розпалюють вогнище або багаття. Повторіть Оксанко, Богданчику – Вогонь розгорівся від...? – Але треба пам'ятати, що вогню боїться все що тільки горить. І в лісі багаття дуже небезпечне, тому що може виникнути велика... Діти роздивляються малюнки. – Тоді туристів будуть називати погорільці, хто запам'ятав нове слово? – Що треба робить? – Правильно, Юрко сказав російською мовою. А українською мовою – пожежна машина, на якій приїдуть гасити пожежу... – Правильно, пожежники працюють тоді, коли горить вогонь. Він швидкий і гарячий. – Давайте дамо пораду і Сашкові, як себе вести в лісі. – Молодці, і ці поради сподобались нам з Розумничкою. Правильно, усім нам постійно треба дотримуватись і виконувати правила пожежної безпеки та правила дорожнього руху. – Давайте трохи відпочинемо і покажемо Розумниці, як ми вміємо переходити дорогу. Проводиться фізкультхвилинка. Діти стоять у одну шеренгу.
В.Паронова 3 частина. Перетворювальна діяльність – Продовжуємо роботу далі. Зараз ми пограємо у гру, яка називається "Утвори нове слово". Допомагати утворювати слова нам буде частка не - , яку треба поставити попереду слова. Наприклад: яка праця у міліціонера, пожежника легка? – Хлопчик який? Слухняний? – Дівчинка уважна? – Молодці, добре сьогодні працюють Тетянка, Максимко, Оксанка. – Подивиться, хто переходить на малюнку дорогу? – А можна хлопчика назвати він, дівчинку... – Дітей... – Складіть, будь ласка, речення з цими словами. – Правильно. Гарне речення склали всі діти. Розумничка хоче, щоб ви склали речення з словами "щоб". Послухайте: "Щоб не було пожежі не можна брати сірники". Далі діти за аналогією складають інші речення. – Молодці! 4 частина. Оцінно-контрольна діяльність – Нам з Розумничкою цікаво послухати, як ви будемо розмовляти поміж собою про те, як треба переходити дорогу. Давайте зараз послухаємо діалог двох подружок. – Добрий день, Оксанко! – Добрий день, Даринко! – Давай пограємо сьогодні удвох.– Ні не можу, я сьогодні сама йду до бабусі. – А ти знаєш, як переходити вулицю? – Так, треба подивиться спочатку наліво, якщо немає машин, перейти дорогу до середини і подивитись направо, якщо немає, знову перейти до тротуару. – Молодець, до побачення, хай тобі щастить. – До побачення, бувай здорова. Далі діти за аналогією складають інші діалоги про пожежну безпеку. Вихователь за допомогою навідних питань та малюнків допомагає їм, а потім разом з Розумничкою оцінюють діалоги. – Розумничка нагадує нам, що прийшов час пограти у рухливу гру "Світлофор". Діти розділяються на дві команди: пішоходи і машини та слухають команди вихователя коли рухатися. – В нього на чотири боки Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій: – Молодці! Що запам'яталося вам найбільше? Далі діти за традицією складають нові слова у скриньку-скарбничку. – Подивиться, яка новенька стала наша скринька скарбничка, чому? – Правильно, ми з Розумничкою дуже задоволені вашими успіхами, ви так багато вже знаєте українських слів вмієте правильно побудувати речення, вмієте придумати нові слова. – Ось і закінчилось наше останнє у цьому році заняття. Попереду літо, ми з Розумничкою бажаємо вам здоров’я, гарненько відпочити і восени, коли ви будете у старшій групі, продовжити з вами наші заняття з навчання мови та розвитку українського мовлення. – До побачення, діти, до нової зустрічі! Тривалість – 22-25хв.
|
|
|