ЖОВТЕНЬ. IV тиждень. Тема: Їжа. Продукти. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І., Письменна Л.М., Щербань Л.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ “ЛІПС” ЛТД, 2006. – 156 с. – Бібліогр.: с. 20, 154. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

ЖОВТЕНЬ. IV тиждень

Тема: Їжа. Продукти.

Мета: продовжувати збагачувати активний словник дітей на основі знань та уявлень про довкілля, активізувати словник дітей назвами їжі, продуктів.

Ключові слова: їжа, продукти, варили, жарили, смажити, варений, овочевий, разом.
Іменники: їжа, продукти, ковбаса, котлета, сосиска, омлет, пироги, юшка, мармелад, шоколад, цукерки, харчування, суп.
Дієслова: варити, жарити, ліпити, накривати.
Прикметники: варений, голодний, густий, жарений, овочевий, смачні, пухкенькі, м'ясні, маленькі.
Прислівники: разом, удвох.

Звернути увагу на родовий відмінок однини іменників чоловічого роду: салату, узвару, супу.

Вправляти у вживанні однини іменників, які часто вживаються у множині: вафлі – вафля, млинці – млинець, крихти – крихта.

Закріпляти формули мовленнєвого етикету прохання (будь ласка, дайте мені...) і подяки („щиро дякую”).

Учити будувати діалог за запропонованою темою: „Що купили у крамниці”.

У рухливій народній грі „Маринка” сприяти запам'ятовуванню діалогу.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності протягом всього заняття.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

- Добрий день, дітки.
- Добрий день, Наталіє Іванівно.
- Добрий день, Розумничко.
- Діти, Розумничка сьогодні вранці ходила гуляти до лісу і дуже зголодніла. Давайте її чимось пригостимо, згодні (П.В. – Давайте. згодні).

Далі проводиться гра „Моя улюблена справа”

Наприклад: - Я люблю їсти хліб з ковбасою і хочу пригостити ним Розумнику.
- А я люблю шоколад і хочу пригостити ним Розумнику.

(Діти вибирають картки з улюбленими продуктами і кладіть їх перед Розумничкою).

- Молодці діти, Розумничка дуже вдячна вам за те, як ви її пригостили. А тепер давайте заглянемо до мами на кухню і подивимось, що вона там робить.

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

(Вихователь виставляє картину по темі і запитує дітей.)

- Що робить мама? (П.В. – мама варить суп).
- Правильно. Суп густий, овочевий, гарячий. Повтори Віталику, який суп? (П.В. – Суп густий, овочевий, гарячий.
- Що мама жарить на сковорідці? (П.В. – Мама жарить котлети).
- Правильно. Котлети жарені, смачні, свіжі, м'ясні (діти закріплюють нові визначення).
- Що Розумничка допомагає робити мамі? (П.В. – Розумничка допомагає мамі ліпити вареники).
- Правильно. Вареники виходять біленькі, пухкенькі, маленькі (декілька дітей закріпляє нові визначення).
- А ще вони удвох приготовили узвар.
- Після того, як Розумничка разом з мамою зварять обід, вони будуть робити вдвох? (П.В. – Вони будуть вдвох накривати на стіл.
- Діти, готові страви називають – їжа, а все їстівне, що продається в крамниці називають – продукти.

Танцювала баба з дідомдіти парами кружляють у танку.
Загубила торбу з хлібом
- Гірке моє танцюваннязупиняються і погрожують пальчиком.
Загубила харчування.розводять руки і піднімають плечі.

3 частина. Перетворювальна діяльність

- Дітки, пригадайте, що зробила мама Розумнички.
(П.В. – Мама Розумнички зварила суп.
- Скільки супу зварила мама?
(П.В. – Мама зварила багато супу).

(За аналогією працюють зі словами узвар – узвару, салат – салату).

Вихователь показує малюнки і проводить мовленнєву вправу „Зміни слова”. Наприклад?
- Що зображено на малюнку? (П.В.Вафлі).
- А що їсть Петрик? (П.В. – Петрик їсть вафлю).

(За аналогією працюють над словами: млинці – млинець, крихти – крихта).

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

Вихователь виставляє картину „В продуктовому магазині”.

- Діти, що ми бачимо на полицях у продуктовому магазині? (П.В. – На полицях знаходяться продукти).
- Діти сьогодні я буду продавцем, а ви покупцями.
- Згадайте, як треба звернутись до продавця, щоб отримати необхідний товар (П.В. – Будь ласка дайте мені...).
- А що кажуть після того, як здійснять покупку? (П.В. – щиро дякую за покупку).

Діалог вихователя з Розумничкою (зразок).

- Добрий день, Розумничко.
- Будь ласка, дайте мені плитку шоколаду.
- Візьми, будь ласка. Більше тобі нічого не потрібно?
- Дайте ще кілограм цукерок.
- Будь ласка. Щиро дякую за покупку.
- І я вам щиро дякую.

За аналогією діти вступають із вихователем-продавцем у діалог.

- Молодці, діти, гарні діалоги вийшли у Олега, Іванка, Полінки, Оксанки, а тепер давайте пограємо у народну гру „Маринка”. Діти стоять у колі, в середині кола стоїть дитина. Між дітьми і дитиною, яка виконує роль Маринки відбувається діалог:

Маринко, Маринко, де ти стоїш?
На ринку.
Що продаєш?
Маринку
Що хоч?
Сім кіп галушок, із сливами пиріжок.

Закінчивши діалог, біжать кругом кола і знову стають на своє місце. Гра продовжується.

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

Наприкінці заняття вихователь запитує:

- Що вам найбільше запам'яталось на занятті?
- А що вам вдалось найкраще виконати?
- Хто щось не зумів, або мав у чомусь труднощі?
- Які нові слова ви запам'ятали? Давайте складемо їх у скриньку скарбничку.

Діти прощаються з вихователем та Розумничкою.

Тривалість заняття – 23-25хв.