ЛИСТОПАД. II тиждень. Тема: СВІЙСЬКІ ТВАРИНИ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ “ЛІПС” ЛТД, 2007. – 256 с. – Бібліогр.: с. 27, 245. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

ЛИСТОПАД. II тиждень

Тема: СВІЙСЬКІ ТВАРИНИ.

Мета: продовжувати збагачувати активний словник дітей на основі знань та уявлень про довкілля. Продовжувати знайомити зі словами-назвами свійської тварини – собаки, відповідати на запитання “Чим корисна людині?”.

Ключові слова: вірний, домашня, допомога, захищати, охороняти, пес, помічник, свійська, собака, тварина.
Іменники: охоронець, пес, поводир, пожежник, помічник (міліцейський), прикордонник, рятівник, санітар, собака, тварина.
Дієслова: допомагати, захищати, зостерегати, охороняти, переводити, рятувати, слухати, сторожити.
Прикметники: витриманий, вірний, натренований, обережний, потрібний, прикордонний, розумний, сміливий, чутливий, швидкий.
Прислівники: добре, разом.

Вправляти у вживанні дієслів зі змінами в основі, у творенні дієслівних форм: собака їсть, собаки їдять, собака буде їсти.

Учити утворювати прикметники за допомогою префіксів при-, у-: понюхатипринюхуватись, унюхати, понюхати.

Учити дітей із прикметників зі словотвірним значенням “заперечення ознаки” із префіксом без- утворювати прості прикметники: безголосий – голосистий, безрадісний – радісний, безсердечний – сердечний.

Продовжувати учити під час складання речень застосовувати об’єктний прийменник про.

Учити розуміти приказку “Собака на того не гавкає, чий хліб їсть”.

Учити дітей брати участь у колективному діалогу (однолітки, вихователь) на тему “Які мені подобаються собаки”.

У рухливій грі на вірш Чепурної “Пес собака” закріпляти слова та правила гри.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. КОМУНІКАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Доброго ранку, дітлахи!
(П.В. – Доброго ранку!
– Доброго ранку, Калинко!
– Доброго ранку, Барвінку!).

– Діти, пригадайте, про що йшла розмова на минулому занятті?
(П.В. – Ми розмовляли про свійських тварин.
– Ми розмовляли про верблюда й віслюка).

– Правильно, молодці! Ой, подивіться, наші ляльки принесли багато фото, давайте подивимося.
Вихователь виставляє спочатку одне фото.
– Хто це?
(П.В. – Це собака).
– Пригадайте, будь ласка, загадку про собаку.
(П.В. – Гавкає, кусає, в дім не пускає).
– Молодці, гарна загадка. Що робить собака?
(П.В. – Він стереже будинок.
– Нікого на дачу не пускає).

– Правильно, собаки такі розумні помічники для людей, що вивчились на різні професії і постійно допомагають нам. Хочете дізнатися, які це професії?
(П.В. – Так, аякже, авжеж.
– Дуже хочеться).

2 частина. ЕТАП ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. НАДБАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

На дошку виставляється фото прикордонника із собакою.

Його робота всім відома,
Він охоронець прикордону.
І день, і ніч свій голос подає,
Щоб знали, що на кордоні господар є.
(Перероблене).

– Діти, як називається робота цієї собаки?
– Це собака-прикордонник, вона допомагає охороняти й захищати кордони нашої країни. Повторіть, будь ласка, і запам’ятайте.

– Подумайте, яким повинен бути цей собака?
(П.В.Розумним, швидким, сміливим).
– Правильно, а Барвінок каже, що собака повинен бути ще натренованим, чутливим і витриманим. Повторіть, будь ласка, Костю, Павлику, Надіє.

– На таку собаку можна ще сказати прикордонний пес, російською мовою – пограничний пес.
Діти повторюють та запам’ятовують.

На дошку виставляється фото собаки-поводиря.

Пес Савка,
Поводир дядька Славки,
Проведе, переведе, застороже,
Якщо треба – завжди допоможе.
(Перероблене).

– Діти, як називається робота цієї собаки?
(П.В. – Помічник).
– Можна і так сказати, але правильно – це собака-поводир. Повторіть, Соню, Кирилку. Що вміє собака-поводир? Пригадайте слова віршика.
Якщо потрібно, вихователь повторює останні два рядки віршика.
(П.В. – Собака-поводир проведе, переведе, допоможе, застереже).

– Правильно, Оксанко, а який пес-поводир?
(П.В.Пес-поводир розумний, чутливий, витриманий).
– Молодець, а ще вірний, обережний, потрібний.

Діти повторюють і запам’ятовують нові слова.

– Скажіть, як ходять людина і пес-поводир?
(П.В. – Вони йдуть близько одне біля одного).
– Так, можна сказати разом і їм завжди добре. Повторіть, Максимку, Наталочко!
Діти повторюють і запам’ятовують. На дошку виставляється картинка собаки-санітара.

Білошия, чорнолапа,
Санітаром працює Чапа
Хтось пораниться, впаде,
Чапа йоду принесе,
І бинти, і марлю.
(Перероблене).

– Хто уважно слухав вірш, почув назву професії цієї собаки.
(П.В. – Це собака-санітар).
– Правильно, або собака-рятівник, що вона робить?
(П.В. – Допомагає. Лікує).

– Так, а ще вона рятує людей, служить їм. Тому цей собака який?
(П.В.Потрібний, чутливий, натренований).

– Калинка й Барвінок дуже задоволені тим, що ви бажаєте багато дізнатися про професії собак. Молодці, діти!

На дошку виставляються картинки: собака-охоронець, собака-міліціонер.
– Послухайте віршик, а потім скажете, яку професію має цей собака?

Мені уже лягати спати:
А пес не буде спати.
Від мами має він наказ
Мене охороняти.
(Л. Коломієць).

– Як називається професія цього собаки?
(П.В. – Сторож).
– Правильно сказати – собака-охоронець.
Діти повторюють і запам’ятовують.

– Що робить пес-охоронець?
(П.В. – Він охороняє людей, будинки.
– Він не спить уночі.
– Він сторожить все).
– Він який?
(П.В. – Пес-охоронець сміливий, швидкий).

Далі, якщо є час і бажання, вихователь розказує ще два вірші й аналогічно проводить бесіду.

У собаки пожежника
Гаряча пора.
Собака пожежник
Винесе все із вогню.
(Перероблене).

Наш татусь – міліціонер,
Трудиться завзято.
І у нього пес Мухтар –
Ворог буде пам’ятати.

– Молодці, Калинці й Барвінку дуже сподобалося, як сьогодні працюють Оксанка, Максимко, Юрась, а ось Таня вирішила сьогодні всім допомагати, молодець!

– Ми з вами зробили висновки, що собака – помічник людини, людина любить його, і собака у свою чергу тим самим віддячує людині. У народі так і кажуть: “Собака на того не гавкає, чий хліб їсть”.

Вихователь може ще раз запитати, як діти розуміють цю приказку.

Далі проводиться фізкультхвилинка на вірш К. Перелісної “Песик”. (“Мої улюблені вірші” В.І. Паронова. Тернопіль – 2005р.)

Ой, хто бачив чи ні?Беруться руками за голову
Утік песик мій.і розводять руки в боки.
Отакий маленькийПрисідають.
І усенький рудий.Показують вуса.
Білі вушка і ніс,Показують вушка, ніс.
І ще бубличком хвіст.Показують руками хвіст.

3 частина. ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Діти, Калинка й Барвінок запитують, що люблять їсти собаки?
(П.В. – Вони люблять їсти м’ясо, кістки.
– Вони їдять “Педігрін”).

– Так, подивіться на малюнки і скажіть, що робить собака?
(П.В.Собака їсть.
– Собаки їдять.
– Собака буде їсти).

– Молодці, добре впоралися із завданням.

– Діти, а як знаходить собака-міліціонер людей, які вчинили злочин?
(П.В. – Вони нюхають сліди людей та йдуть по їхніх слідах).

– Зараз ми виконаємо вправу, у якій попереду слова нюхати треба вам поставити приставку по-.
П.В. – Собака понюхав).
– Тепер приставку у-.
(П.В. – Собака унюхав).
– Тепер приставку при-.
(П.В. – Собака принюхався).

– Молодці! Зараз ми пограємо в гру “Навпаки”, я з Калинкою буду називати слова, а ви говорити навпаки. Наприклад: Без господаря собака безрадісна, а з господарем – радісна.

Далі діти самостійно утворюють такі пари слів:
безголосий – голосистий, безсердечний – сердечний.
Вихователь разом з ляльками оцінює відповіді дітей.

– Ми з ляльками здогадалися, що ви багато вже хотіли б розказати про собак. Визначмося, хто про кого буде розповідати.
(П.В. – Я хочу розказати про собаку-пожежника.
– А я хочу розказати про собаку-охоронця.
– А я буду розказувати про собаку-рятівника).

4 частина. ОЦІННО-КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Діти, Калинка й Барвінок запрошують вас узяти участь у колективному діалозі й розказати про собак тих професій, які вам сподобались. Барвінок почне.

– Мені подобається собака-поводир.
– А чому вона тобі подобається, Барвіночку?
– Тому що вона допомагає сліпим переходити дорогу, носить валізку.
– А я хочу розказати про собаку-прикордонника.
– Дмитрику, за що тобі подобається цей пес?
– Він сміливий, розумний, охороняє кордон.
– Софійко, про яку собаку ти хочеш розказати?
– Мені подобається собака-санітар і собака-рятівник.
– Павлику, запитай, чому їй подобаються ці собаки.
– Софійко, чому тобі подобаються ці собаки?
– Вони дуже потрібні, витримані й натреновані.
– Діти, а хто хотів би мати маленьке цуценятко?
– Я хотів би!
– І я, і я!

– Молодці, заняття наше вже закінчується, пограймо в рухливу гру “Пес”.

Діти стають в коло і лічилкою обирають “песика”, після цього промовляють слова, а песик наздоганяє. Кого спіймає, той – наступний песик.

Гра на вірш Б. Чепурко “Пес Савка” (Читанка з природознавства Київ – 2002р. ст. 135).

Пес Савка на гусей гавка:
– Тікайте, гуси, пес вкусить,
Не робіть шкоду бабиному городу!

– Молодці! Діти, що здивувало вас?
– Що запам’яталося найбільше?
– Які відкриття ви зробили для себе?
– Які нові слова запам’ятали?

За пропозицією діти складають нові слова до скриньки-скарбнички.

– Тепер пригадайте, будь ласка, якими словами ви вмієте прощатися й попрощайтесь так, як вам хочеться. Заняття закінчено.

Тривалість заняття – 25-30 хвилин.