ГРУДЕНЬ. I тиждень. Тема: ЛІС. ДЕРЕВА. КУЩІ. ЯГОДИ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ "ЛІПС" ЛТД, 2007. – 256 с. – Бібліогр.: с. 27, 245. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

ГРУДЕНЬ. I тиждень

Тема: ЛІС. ДЕРЕВА. КУЩІ. ЯГОДИ.

Мета: збагачувати активний словник дітей на основі знань і уявлень про навколишнє середовище. Закріплювати узагальнювальні слова: ліс, дерева, кущі; учити добирати визначення до цих слів.

Ключові слова: березовий, густе, гущавина, дерево, зеленіє, змішаний, кущі, ліс, підлісок, повітря, світле, соснове, темне, хаща, шелестить.
Іменники: береза, горобина, гущавина, дерево, дуб, запах, кущі, ліс, ліщина, осика, підлісок, повітря, сосна, тополя, хаща, ялинка.
Дієслова: рости, шуміти, зеленіти, живе, дихає, очищає, шелестіти, шуршати.
Прикметники: березовий, великий, густий, запашне, змішаний, листяний, лісове, сирий, сосновий, темний, хвойний, чисте, ялинковий.

Вправляти в утворенні дієслів із префіксом пере- для позначення подолання чогось: перебігти, перестрибнути, переступити.

Учити вживати суфікс -ну-: приснути, аукнути.

Учити утворювати нові слова – різні частини мови від прикметника та іменника: густий і листя – густолистий, дрібнолистий, темнолистий, світлолистий.

Учити дітей під час складання речень застосовувати в мовленні прийменник незаважаючи на: Незважаючи на погоду, ми пішли до лісу.

Продовжувати вчити дітей підтримувати діалог, запропонований дорослим, "Прогулянка до лісу".

Під час рухливої гри "Листя" співвідносити слова й рухи.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольній діяльності.

Хід заняття

1 частина. КОМУНІКАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Доброго ранку, дітлахи!
(П.В. – Доброго ранку!
– Доброго дня!).

– Уже пора починати заняття, а Калинка й Барвінок ще не прийшли. Діти, поміркуймо, де вони?
(П.В. – Вони спізнюються.
– Може вони захворіли.
– Може на автобус спізнилися.
– Може квартиру не зачинять).
– Так, ви маєте рацію. А ось нарешті й вони. Калинко, Барвінку, ви сьогодні спізнилися.
– Так, у нас поважна причина.
(П.В. – Яка у вас причина?).
– Ми ходили до лісу по гриби, тому і спізнилися.
(П.В. – А де ваші гриби?
– Хіба взимку ходять по гриби?).

– Так, ми це зрозуміли, але все одно задоволені, що побували в лісі!
– А ви, діти, були в лісі?
(П.В. – Так, авжеж, еге ж).

– Барвінок і Калинка бажають поспілкуватися з вами і перевірити, чи у вас теж такі враження від лісу, як у них. Згодні?
(П.В. – Так, еге).

2 частина. ЕТАП ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. НАДБАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

– Діти, скажіть, що ми називаємо лісом?
(П.В. – Там багато росте дерев.
– Це місце, де багато дерев).

– Правильно, такі місця називають в Україні ліс, гай, у них росте багато різних дерев та кущів. Гай російською мовою – роща.
Діти повторюють це слово.
– Ту частину лісу, за якою починається ліс, називають підлісок. Повторіть, Кирилку, Оксанко. (П.В. – Це підлісок).

– Чим далі ми будемо рухатися в ліс – тим більш густим він стає, і це називається гущавина, а якщо зовсім потрапити в непрохідний ліс – це називається хаща.
Діти повторюють і запам’ятовують нові слова. Щоб діти мали уявлення – на дошку протягом усього заняття виставляються відповідні малюнки.
– Дмитрику, спитай у ляльок, у яку частину лісу вони ходили?
(П.В. – Калинко й Барвінку, ви ходили в підлісок чи, може, в гущавину забирались?
– Ні, ми далеко не заходили в ліс, нам подобаються гаї, а хащі ми боїмось.
(П.В. – Чому?).

– Там Баба Яга живе.

– Діти, а у вас такі самі враження?
(П.В. – Так.
– Я боюся далеко ходить в ліс.
– Там темно, страшно, як на малюнку).
– Скажіть, а які дерева й кущі ростуть у лісі?
(П.В. – Ялинка, берези, дуби, тополі.
– Ліщина, горобина, осика.)

Вихователь виставляє малюнки дерев і кущів, діти їх називають.
– Подумайте, як називають ліс, де ростуть ялинки, сосни?
(П.В. – Ялинковий, сосновий ліс).
– Так, правильно сказати хвойний ліс, чому?
(П.В. – Тому що в дерев є хвоя).
– Правильно, молодець, Даринко! А як називають гай, де ростуть берези, дуби?
(П.В.Березовий гай.
– Дубовий гай).
– Правильно, можна ще сказати листяний. Повтори, Павлику.

– А якщо разом ростуть різні дерева: і хвойні, і листяні, то такий ліс називають змішаний. Повтори, Сергійку, Таню, як називається такий ліс?
(П.В. – Такий ліс називають змішаний).
– Подумайте, який ще ліс?
(П.В.Великий, густий).

– Молодці, Даринко, Павлику, ви сьогодні багато підбираєте потрібних слів. А Семенко скаже: березовий гай темний чи…
Виставляється фото.
(П.В. – Ні, він світлий).
– А ялинковий ліс, Наталочко?
(П.В. – Він темний).

– Діти, складімо речення з нових слів.
(П.В. – На малюнку великий, густий, темний, ялинковий ліс).
– Правильно. Калинка й Барвінок теж придумали таке речення.

– Діти, ви знаєте, що дерева – живі істоти? Подумайте, що вони вміють робити?
(П.В.Дерева ростуть, зеленіють.
– Дерева живуть, дихають).
Якщо діти не кажуть, вихователь допомагає підібрати ці слова.
– А їхні листочки шумлять, шелестять, шурхотять. Це дуже приємно.
Діти повторюють ці слова із заплющеними очима, уявляючи, як вони шелестять.

– Скажіть, у вас приємні враження від шелесту дерев?
(П.В. – Так, мені подобається як шумлять, шелестять дерева).

– Калинка й Барвінок пригадали, який вони відчули запах у лісі. Він лісовий, сирий, запашний. Повторіть, Сашку, Катерино.
(П.В.Запах у лісі лісовий, сирий, запашний).
– Там пахне грибами, листям, корою дерева. А повітря в лісі завжди чисте, тому що дерева його…

(П.В. – Очищають.
– Вони дають нам чисте повітря.
– У сосновому лісі запашне повітря).
– Калинка й Барвінок з вами згодні. Молодці, правильне речення склали Оксанка, Тарасик.
– Дерева дарують нам чисте повітря, без якого нам важко жити. Ось послухайте віршик.

Дружить дерево з людьми,
Простяга гілки – візьми.
Не обділює нікого:
Ні старого, ні малого.

– Молодці! Ви сьогодні запам’ятали так багато нових різних слів, що час уже відпочити.

Проводиться фізкультхвилинка.

Ми садили у поліРуки на поясі, напівприсідання.
І дубочки, і тополі,Руки підняти вгору і з’єднати долонями.
І осику, і ліщину,Розвести руки по одній вправо, вліво.
І червону горобину.Покружляти на місці.

3 частина. ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Діти, допоможімо Калинці й Барвінку знайти доречні, точні слова для передачі своїх вражень і почуттів. Вони кажуть, що бояться ходити в темний ліс, а якщо з’єднати ці два слова – темнолистий. Тепер ви спробуйте зі слів світлий і листя утворити нове слово.
(П.В. Світлолистий).

Далі діти за аналогією утворюють нові слова: густолистий, дрібнолистий.

– Коли Калинка й Барвінок ходили лісом, їм зустрічалися різні перешкоди, які треба було подолати. Наприклад переступити через гілку. А тепер ви.
Виставляються малюнки.
(П.В.Перестрибнути яму. Прибігти на інший бік).

– Молодці, а якщо загубилися в лісі, треба крикнути, або…
(П.В.Аукнути в лісі).

– Калинко й Барвінку, вам подобається, як допомогли вам дітки?
– Так, кажуть ляльки, і вони теж будуть точніше висловлювати свої думки.

– Зараз ми проведемо мовну вправу, яка називається "Придумай речення", але речення треба придумати так, щоб воно починалося зі слів незважаючи на. Послухайте, будь ласка: Незважаючи на погоду, ми пішли до лісу. Тепер ми слухаємо ваші речення.
(П.В.Незважаючи на нас, сорока стрекотіла на весь ліс.
Незважаючи на пні та гілля, ми йшли до ялинки).
Якщо дітям важко, вихователь допомагає малюнками.

– Молодці! Добрі знання сьогодні показують Оксанка, Миколко, Валя, Євгенко.

4 частина. ОЦІННО-КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Ось і підійшов час влаштувати нам розмову-діалог на тему "Прогулянка до лісу". Зараз ми з Даринкою будемо розмовляти, а ви – пригадувати всі нові слова, які ви сьогодні запам’ятали.

– Доброго дня, Даринко!
– Доброго дня, Наталіє Іванівно!
– Ти така весела, щічки червоні.
– Я була в лісі на прогулянці.
– У який ліс ти ходила?
– Я з татком ходила в сосновий гай.
– Які сосни там ростуть?
– Усі сосни високі, великі, замість листочків у них хвоя.
– Яке повітря в лісі?
– Повітря в лісі чисте, запашне, але сире.
– Чому?
– Тому що дерева наші друзі, вони очищують повітря.
– А інші дерева там є?
– Так, я бачила ялинки, берези, дуби, тополі.
– Що вони вміють робити?
– Вони шумлять, шелестять своїми листочками.
– До побачення, Даринко!
– До побачення, Наталіє Іванівно!

Далі діти за аналогією складають свої діалоги, вихователь разом з ляльками оцінює їх.

– Таке гарне заняття сьогодні в нас вийшло, і я рада, що ваші почуття і враження збіглися із враженнями Калинки й Барвінка. Вони запрошують нас пограти в рухливу гру "Листя".
(На вірш Н. Бурик "Листя" ст. 115 кн. "Український садочок", упорядник Д. Чередниченко, Київ – 1997р.)
Гру починають дівчатка й хлопчик, які ходять по кімнаті й разом з іншими дітьми, які стоять окремо, кажуть слова.

З листя золотого ми вінки сплітали,
Листок до листочка гарно добирали,
Липове – жовтеньке,
(До дівчинки збігаються інші дівчатка).
З клену – червоненьке,
(До хлопчика приєднаються інші хлопчики).
З білої берези листячко кругленьке.
(Усі разом утворюють коло і кружляють).

– Закінчується наше заняття.
– Скажіть, що вам вдалося на сьогоднішньому занятті?
– Перед ким би вам хотілось похвалитись успіхами?
– Що здивувало вас?
– Які нові слова ви запам’ятали?

Далі діти за традицією складають нові слова до скриньки-скарбнички і прощаються з вихователем і ляльками.
(П.В. – На все добре.
– Доброго вам здоров’я.
– До зустрічі).

Тривалість заняття – 30 хвилин.