ГРУДЕНЬ. II тиждень. Тема: ЛІС. ДЕРЕВА. КУЩІ. ЯГОДИ. КВІТИ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ "ЛІПС" ЛТД, 2007. – 256 с. – Бібліогр.: с. 27, 245. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

ГРУДЕНЬ. II тиждень

Тема: ЛІС. ДЕРЕВА. КУЩІ. ЯГОДИ. КВІТИ.

Мета: збагачувати словник дітей на основі знань, уявлень про довкілля. Учити перераховувати якості, властивості предметів, намагатись давати їм характеристику, формувати вміння найбільш точно застосовувати слова, що підходять до конкретної ситуації або опису.

Ключові слова: бал, гарні, дивні, квіти, комплімент, ніжні, пишнобарвні, свято.
Іменники: айстри, барвінок, волошки, гвоздики, дзвіночки, жоржини, квіти, комплімент, конвалії, краса, кульбабки, мак, підсніжник, пролісок, ромашка, свято, троянди, фея, чорнобривці.
Дієслова: дарувати, захищати, милуватися, оберігати, радувати, ростуть.
Прикметники: весняні, гарні, дивна, дивовижна, квіткове, квітчастий, літні, ніжні, осінні, пахучі, пишнобарвний, різнокольорові, тендітні.
Прислівники: багато, мало.

Учити утворювати дієприкметники теперішнього часу: квітуча, пахуча, живуча.

Учити дітей утворювати синонімічний ряд слів: білий (білосніжний, сніжно-білий, молочний, лілейний); голубий (блакитний, ясно-голубий, небесний, барвінковий, волошковий, лазуровий); ніжний (оксамитовий, бархатистий, шовковий).

Під час складання речень вправляти й слідкувати за правильним уживанням іменників у родовому відмінку множини: волошок, підсніжників, конвалій, жоржин.

Закріпляти формули мовленнєвого етикету відповідно до ситуації: учити робити компліменти: "Дозвольте подарувати вам ці гарні квіти", "Ти така гарна, як квітка", "Мені дуже подобаються ці квіти"; емоційно і радо вітатися.

Під час переказу літературного оповідання "Хрещатий барвінок" учити дітей, зв’язно, послідовно й виразно відтворювати готовий текст.

У рухливій грі "Квітковий хоровод" учити співвідносити слова й рухи.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. КОМУНІКАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Доброго ранку, діти. Сьогодні такий гарний день, а ми з вами вже вивчили нове гарне вітання, привітайтесь, будь ласка.
(П.В. – І вітаю небо я,
– І вітаю вітер я,
– І вітаю сонце я,
– Добрий день, моя земля!
– Мій рідний край!).

– Калинці й Барвінку дуже сподобалось ваше вітання, воно таке щире й радісне, молодці. Наші ляльки отримали листівочку, у якій міститься прохання, а як його виконати, вони не знають. Ви згодні їм допомогти?
(П.В. – Так, допоможемо.
– Авжеж, еге).

– Послухаймо, про що написано в листівці.

"Добрий день, Калинко й Барвінку! Коли приходе весна і припікає сонечко, я найперший з’являюсь на землі, але життя моє не дуже довге і я не знаю, чи з’являються після мене ще інші квіти. Я так хотів би їх побачити і почути, які вони, допоможіть у моєму проханні. Підсніжник".

– Діти, від кого листівка?
(П.В. – Листівку прислала квітка підсніжник.
– Це написав підсніжник).
– Подумаймо, як можна йому допомогти?
(П.В. – Не знаю.
– Нехай з’являється влітку.
– Можна фото інших квіті йому надіслати).

– Так, молодці, Калинка й Барвінок вдячні вам за ці пропозиції. Я ось подумала, а якщо ми запросимо всі квіти на квіткове свято, влаштуємо бал, на якому з’являться всі квіти.
(П.В. – Так, ми теж хочемо на бал.
– Мені подобається квіткове свято).

– Скажіть, а чому влітку не видно конвалій, бузку, кульбабок?
(П.В. – Тому що вони цвітуть тільки навесні).
– Правильно, молодці. А чому я не бачу таких квітів, як мак, троянди, гвоздики?
(П.В. – Тому що ці квіти цвітуть улітку).
– Правильно, тобто всі квіти цвітуть відповідно до своєї пори року, бувають весняні…
(П.В. – Квіти. Літні квіти. Осінні квіти).

– А зимові квіти є?
(П.В. – Ні взимку їх немає.
– Вони замерзнуть від морозу).
– Правильно, казкова фея квітів дозволила нам зібрати всі квітники кожної пори року на квітковий бал.

2 частина. ЕТАП ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. НАДБАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

– Першою на наш бал прийшла квітка, яка теж з’являється дуже рано. Послухайте:

Навесні я зацвітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка?
Бо мене не стане влітку.
(Пролісок).

На дошку виставляються малюнки.
(П.В. – Це пролісок.
– Ця квітка називається пролісок).

Далі виставляються малюнки інших весняних квітів.
– Діти, хто ще завітав на бал разом із проліском?
(П.В. – Підсніжник, барвінок, кульбабка, конвалія).

– Якщо це самі перші квіти, то вони які?
(П.В. – Маленькі, ніжні).
– Можна ще сказати тендітні, дивовижні. повтори Оксаночка, які квіти навесні?
(П.В. – Квіти навесні маленькі, ніжні.
– Тендітні, ніжні).
– Вони ростуть і дарують нам свою дивну красу.
Діти повторюють і запам’ятовують нові слова.

– Калинка й Барвінок зустрічають квітку, яка прийшла із літа.
З’явилися в траві сестрички –
Жовті очі, білі повічки. (Ромашки).
(П.В. – Це ромашки.
– Ця квітка називається ромашка).

– Правильно, ромашка – дуже корисна рослина, вона оберігає й захищає наше здоров’я від хвороб. Що вона робить, Кирилку?
(П.В. – Ромашки нас оберігають і захищають від хвороб.
– Мені мама дає пити ромашковий напій).

– Які ще квіти прийшли з ромашками?
(П.В. – Волошки, дзвіночки.
– Троянди, мак, гвоздики).
– Правильно, ми раді їх бачити, скажіть їм про це.
(П.В. – Квіти, ми раді бачити вас на нашому святі (балі)).

– Ви знаєте, що влітку якнайбільше цвіте квітів. Вони всі різнокольорові, пишнобарвні, квітчасті. Діти, які нові слова ви почули від мене?
(П.В. – Квіти пишнобарвні, квітчасті).
– А яке знайоме слово ви почули від мене?
(П.В. – Квіти різнокольорові).

– Молодці! Улітку квіти радують нас, ними ми милуємося. Повторіть, Сергійку, Олексійку.

– Калинка й Барвінок уже зустрічають гостей осені, послухайте, будь ласка.

– Я весела Хризантема,
Шепочу я восени.
Хоч і холод, ми цвітемо
І веселі бачим сни.
(П.В. – Цей вірш про Хризантеми).

На дошку виставляються малюнки осінніх квітів.
– Які квіти ще прийшли разом з Хризантемами?
(П.В. – Чорнобривці. Айстри. Жоржини).

– Молодці. Калинка просить щоб ви склали речення за малюнками і сказали, коли багато квітів, коли мало.
(П.В. – Весною і влітку квітів багато.
– Восени квітів мало).

– Яке гарне квіткове свято в нас, квіти барвисті, пишнобарвні, так і хочеться сказати комплімент. Іванку, скажи, будь ласка, комплімент тій квіточці, яка тобі подобається.
(П.В. – Мені подобаються дивовижні жоржини.
Конвалії, як срібні дзвіночки.
– Троянди пахучі й ніжні).

– Квітам дуже сподобались ваші компліменти. А ось Сергійко хоче сказати комплімент нашим дівчаткам.
(П.В. – Дівчатка, ви такі гарні, як квітки.
– Мені подобаються дівчатка, тому що схожі на квіти.
– Дозвольте подарувати вам ці квіти).

– Я теж дуже рада, що наші діти виховані і вміють розказати про свої почуття.

– Діти, квітка Мак запрошує нас на фізкультхвилинку.

Летіла жар-птиця над полем пшениці,Діти бігають,
Зронила пір’їну з небес на долину,присідають,
Пір’їна упала і квіткою стала.повільно встають
і піднімають руки вгору.

(На вірш В. Паронової "Мак" кн. "Мої улюблені вірші" ст. 210, Тернопіль 05р.)

3 частина. ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Діти, наші квіти – одна краще одної, скажімо знову компліменти, але тільки одним словом. Наприклад: від слова квітнутиквітуча.
Далі діти утворюють інші пари слів: пахнути – пахуча,
жити – живуча.

– Молодці! Складімо речення про тих, кого багато в нас на світі.
(П.В. – У нас багато на світі волошок, під сніжників, конвалій, жоржин).

– Барвінок просить нас звернути увагу на білий колір таких квітів, як підсніжники, лілії, ромашки. Наприклад: підсніжник білий, як сніг, або білосніжний.
Далі діти продовжують синонімічний ряд за допомогою малюнків і питань вихователя.
(П.В. Ніжно-білі, молочні, лілейні).

– Молодці! Гарні слова дарують сьогодні квіткам Даринка, Оленка, Максим, Петрик.

– А Калинка хоче звернути вашу увагу на голубий колір квітів: пролісків, волошок. Наприклад: проліски – як небо, або небесні.
Далі за аналогією діти утворюють інші слова: блакитні, ясно-голубі, лазурові, барвінкові, волошкові.
– Молодці!

4 частина. ОЦІННО-КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Діти, квітка Барвінок дуже хоче, щоб про нього всі знали. Зараз я прочитаю невеличке оповідання про нього, а ви близько до тексту його розкажете. Оповідання називається "Хрещатий Барвінок". Лялька Барвінок теж із задоволенням послухає.

– Прекрасна, гарна ця рослина. Затінку й морозу не боїться, росте майже у всіх лісах в Україні. Ось чому цілу Україну можна назвати барвінковим краєм. Коли сходять сніги, розливаються води, дівчата співають пісні про запашний, "хрещатий барвінок".
(кн. "Твоя чи таночка" за редакцією П.М. Мовчана, Дніпропетровськ – 94р.)

Далі діти розказують оповідання, а вихователь разом з ляльками оцінюють їх.

– Наближається до кінця наше свято, і тому я запрошую всіх вас на великий "Квітковий хоровод".

– Нумо, любі квіточки,
Подаруйте пелюстки,
Закружляйте у таночку
У чарівному віночку.
(Діти ходять у хороводі і співають).
– Ой, які ми гарні!
Веселі, різнобарвні!
Не будемо сумувати,
А будемо танцювати.
(Виконують різні танцювальні рухи).

– Молодці! Скажіть, що запам’яталося вам найбільше?
– Що здивувало вас?
– Що хотілось повторити?
– Які нові слова запам’ятали?

За традицією діти складають нові слова до скриньки-скарбнички.

– Я дуже рада, що свято сподобалось і вам, і нашим гостям-квіткам, лялькам. Квіти – це краса, яку треба берегти, милуватися. Тому й прощатися ми будемо теж віршиком, який вам дуже подобається.

Дуже квіти бережіть і ніколи їх не рвіть,
Бо чарівної краси не побачим я і ти.
Хай вони ростуть у лузі,
Бо всі квіти – наші друзі!

Тривалість заняття – 30 хвилин.