![]() |
|
Крутій К.Л., Котій Н.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ "ЛІПС" ЛТД, 2007. – 256 с. – Бібліогр.: с. 27, 245. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу). ГРУДЕНЬ. III тиждень Тема: ДИТЯЧІ ЗАБАВИ. Мета: збагачувати словник дітей на основі знань, уявлень про довкілля, формувати вміння найбільш точно застосовувати слова, що підходять до конкретної ситуації. Ключові слова: гра, дозвілля, іграшки, ігри, лічилка, цяцька. Вправляти у творенні різних форм дієслів, стежити за правильним уживанням їх: бавитися – бавишся – бавитимуся – бавився – бався. Утворювати наказові форми дієслів із часткою -но: візьми-но, поклади-но, перестав-но, заховай-но. Учити вживати в давальному відмінку паралельні закінчення у ряді слів: брату – братові, гостю – гостеві. Продовжувати вчити складати речення з єднальним сполучником також. Учити дітей складати невеличку казку про одну або набір іграшок (за бажанням), спілкуватися спокійно-лагідним тоном. У рухливій грі "Антон і Алла" вчити співвідносити слова і рухи. Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності. Хід заняття 1 частина. КОМУНІКАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ – Добрий день, малече! – Ой, так гарно. Спитайте, чому ляльки так привіталися? – Так, я знаю, що всі діти люблять грати, тому сьогодні пропоную розмовляти тільки про іграшки, ігри, а краще про улюблені іграшки. Ви згодні? – Спитайте, будь ласка, з якими іграшками прийшли Калинка й Барвінок. Паличка з дірками – А Калинка теж відповість віршиком-загадкою: Гуде, а не літак Вихователь виставляє на стіл іграшки. 2 частина. ЕТАП ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. НАДБАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ – Діти, з якими іграшками ви любите гратися? – Можна сказати любимі, улюблені іграшки. Діти повторюють нове слово. – Чому вони улюблені? – Можна ще сказати – давнішні. Повторіть, Кирилку, Олю. – Подивіться, у мене пірамідка, але на ній немає кілець. – У мене залишилося ще 3 кільця. – Молодці, а точніше сказати – грали разом, дружно. Як ми грали, Наталко, з пірамідою. – Молодці, скільки нових слів запам’ятали. Трохи відпочиньмо з Калинкою й Барвінком. Проводиться фізкультхвилинка.
На вірш Г. Бойко "Віршики-веселинки" ст. 2. 3 частина. ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ – Дітлахи, гратися можна не тільки іграшками, а й словами. Змінімо слово бавитись. Я буду ставити запитання, а ви – відповідати на них. 1. Що робити? 2. Що я роблю? 3. Що ти робиш? 4. Що ми будемо робити? 5. Що ти робив? 6. Я дозволяю… – Молодці, правильно відповіли Оксанка, Петрик, Костя. Скажіть, а хто хоче побути зараз вихователем, але до цього треба правильно виконувати завдання: до кожного слова додавати частку -но: візьми-но. – Молодці, я знаю, що ви вмієте ділитися іграшками. Дарино, у тебе є братик? (П.В. – Я свою іграшку дам гостеві). – Правильно, молодці! – Барвінок із Калинкою дуже люблять, коли ви складаєте речення зі вставними словами. Сьогодні вони принесли нам слова а також. Послухайте: Я люблю бавитися з м’ячем, а також із машиною. Тепер, будь ласка, ви. – Такі гарні речення. калинка і Барвінок пропонували вам сюрприз. На столі виставляються різні набори іграшок. 4 частина. ОЦІННО-КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ (П.В. – Ой, які гарні іграшки. – Це ви – друзі наших ляльок, і вони просять, щоб ви придумали про них невеличку казку, можна про одну іграшку або про набір іграшок, і порадували їх. Наприклад: "Жив собі маленький ведмедик Боня і була в нього мама ведмедиця Соня. Ведмедик Боня мав своїх друзів – білочку Горішинку, зайчика Хрумчика, їжачка Голочку та лисичку Лесю. Одного разу мама Соня приїхала додому на великій машині, а ведмедик Боня ніколи не їздив на такій. "Мамо, можна я покатаюсь на великій машині", – каже ведмедик. "Можна", – відповіла йому мама, і ведмедик Боня сів і поїхав до своїх друзів. "Ой, яка гарна машина", – сказали його друзі. – "Ми теж хочемо покататися!" Тоді ведмедик Боня посадив у машину своїх друзів: білочку Горішинку, зайчика Хрумчика, їжачка Голочку і лисичку Люсю. І вони поїхали кататися, їм було весело і радісно. Діти придумують різні казки, а вихователь разом із Барвінком і Калинкою оцінюють їх. – Уже прийшов час гри. Утворивши коло, усі рухаються то вправо, то вліво і співають (або промовляють). Посередині двоє дітей – Антон і Алла. Антон і Алла Коло зупиняється, Антон і Алла виконують різні загальнорозвивальні вправи, а всі інші імітують. Далі діти продовжують співати (або промовляти), коло рухається в протилежний бік.
Коло розбігається, а ті, хто був усередині, намагаються зловити собі заміну. – Молодці! Сподобалася вам гра?
– Чого нового ви навчилися на занятті? Діти за традицією складають нові слова до скриньки-скарбнички і прощаються з вихователем і ляльками. Тривалість – 30 хвилин.
|
|
|