СІЧЕНЬ. II тиждень. Тема: ДИКІ ТВАРИНИ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ "ЛІПС" ЛТД, 2007. – 256 с. – Бібліогр.: с. 27, 245. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

СІЧЕНЬ. II тиждень

Тема: ДИКІ ТВАРИНИ.

Мета: збагачувати словник дітей на основі знань, уявлень про довкілля. Продовжувати вживати узагальнювальні слова дикі тварини, добирати визначення слів, розвивати бажання помічати нові слова в чужому мовленні.

Ключові слова: виступати, дикі, доглядати, дресирований, екзотичні, звіринець, приручати, приручати, тварини, цирк.
Іменники: арена, бивні, грива, джунґлі, жирафа, звіринець, лев, мавпа, савана, слон, тварини, тигр, хвіст, хижаки, хобот, цирк.
Дієслова: доглядати, живуть, полювати, приручати.
Прикметники: великий, дикі, довгошерстий, довгошия, дресирований, екзотичні, зубастий, людиноподібний, могутній, плямиста, смугасті.
Прислівники: день у день, раз у раз.

Учити утворювати присвійні прикметники від деяких назв тварин та звернути увагу на синонімічні слова: мавпячий – мавпин, лев’ячий – левовий, тигровий – тигрячий – тигрів.

Учити утворювати складні прикметники: довга шия – довгошия, людиноподібна, довгошерста.

Продовжувати вчити дітей складати речення, використовуючи прислівники раз у раз, день у день: Раз у раз тигри виступають у цирку.

Учити дітей добирати персонажів для своїх розповідей, давати героям характеристики, використовуючи різні синтаксичні конструкції. Учити дотримуватись усіх форм увічливості в розмові з дорослими, тактовно привертати до себе увагу.

У рухливій грі "Рись" співвідносити рухи й слова.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. КОМУНІКАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Доброго ранку, дітлахи!
(П.В. – Доброго ранку! Доброго дня!).
– Як ви себе почуваєте, який у вас настрій?
(П.В.– Я себе почуваю добре.
– Мені добре.
– У мене гарний настрій.
– А я весела сьогодні).

– Добре, я задоволена і хочу, щоб ви мене теж запитали про це.
(П.В. – Наталіє Іванівно, як ви себе почуваєте?
– Який у вас настрій?).
– Дякую, в мене гарний настрій і я готова до заняття, а ви?
(П.В. – Ми теж готові).

– Діти, мені здається, що когось не вистачає на нашому занятті?
(П.В. – Не прийшли Калинка й Барвінок.
– Сьогодні немає ляльок).

– Молодці, спостережливі. А ось і вони, нарешті. Доброго ранку!
Діти вітаються з ляльками.
– Наші ляльки забули ще щось сказати, допоможімо їм.
(П.В. – Калинко й Барвінку, ви спізнилися, і тому треба вибачитися).
– Вони забули, нагадайте їм.
(П.В. – Вибачте, будь ласка, ми спізнилися).

– Молодці, а тепер послухаймо, чому вони спізнилися. Ляльки ходили вчора до цирку, і особливо їм сподобались деякі артисти, сьогодні вранці вони хотіли намалювати їх і показати вам та ще загадки приготували, тому і спізнилися. А вам цікаво, яких артистів бачили ляльки?
(П.В. – Так цікаво. Розкажіть нам про них).

2 частина. ЕТАП ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. НАДБАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

1. Дуже довгі ноги маю,
Ледве їх переставляю.
Сам високий я на зріст.
Замість носа в мене хвіст.
(П.В. – Це слон).

На дошку виставляються або малюнки, або іграшки.

– Правильно, як називається той хвіст.
(П.В. – Це хобот).
– А ось оці нарости називаються бивні. Повтори, Даринко.

2. Він такий смугастий,
Він такий кликастий.
Як роззявить пащу: "Гррр!"
Називають звіра…
(П.В.Тигр).

– Молодці, а який тигр?
(П.В. – Він сильний, великий).
– Правильно, можна ще сказати могутній. Повторіть, Кирилку, Таню. Шерсть тигра має смужки, і тому його називають смугастим.
Діти повторюють і запам’ятовують.

3. Пазуристий він, гривастий,
Рявкне – ох, і лютий рев…
Відгадали? Та це…
(П.В.Лев).

– Першим відгадав Семенко. Що є в лева й немає в тигра?
(П.В. – У лева багато волосся на голові).
– Так, правильно сказати – грива. Повторіть, будь ласка.
Діти повторюють і запам’ятовують.

– Який лев?
(П.В. – Лев великий, сильний, могутній).
– Так, а ще він зубастий. Який, Катрусю, лев?
(П.В.Лев могутній, зубастий, має велику гриву).

4. На дереві грається,
Угору піднімається,
На хвості гойдається.
І зветься малятко
Веселе…
(П.В. – Обезьянка).

– Це російською мовою, а українською мовою запам’ятайте – мавпа, мавпенятко. Повтори, Наталочко.
Дитина каже вголос, інші діти – пошепки.

– Яка у нас мавпочка?
(П.В. – Вона дуже швидка. Довгохвоста).
– Ой, яке гарне слово придумав Сергійко, молодець, чому ти так назвав мавпу?
(П.В. – Тому що вона має довгий хвіст).

5. Дуже довга в нього шия
І плямиста, як у змія.
Нею він через паркан
Заглядає, наче кран.
(П.В. – Це жирафа).

– Що допомогло вам упізнати, що це жирафа?
(П.В. – Жирафа дуже висока.
– Жирафа має довгу шию).
– Молодці, і шерсть у неї плямиста.
Діти повторюють і запам’ятовують.

– Яких артистів бачили ляльки?
(П.В. – Слона, тигра, лева, мавпу, жирафу).
– Правильно, їх ще називають екзотичні, тому що вони не живуть у наших краях. Як їх називають, Кирилку?
(П.В. – Це екзотичні дикі тварини).

– Пригадайте, як ми з вами називали лисицю, вовка. Це…
(П.В. – Це хижаки).
– Правильно, а кого із цих тварин можна віднести до хижаків?
(П.В.Лев, тигр – хижаки).
– Так, вони полюють на інших тварин. Що вони роблять?
(П.В.Полюють).

– Сьогодні багато запам’ятовують і правильно кажуть слова Софійка, Сергійко, Даринка, Оля. Молодці, і мені, і лялькам подобається, як ви працюєте.

– Скажіть, де можна побачити екзотичних тварин?
(П.В. – Їх можна побачити в цирку).
– Правильно, а ще пригадайте, коли торік до нас приїздив звіринець і ви ходили дивитися тварин. Танечко, ти ходила до звіринцю?
(П.В. – Так, я ходила до звіринцю).

– Але батьківщина екзотичних тварин – джунґлі й савана.
На дошку виставляються малюнки, діти, дивлячись на них, повторюють нові слова.
– Де живуть леви?
(П.В.Леви живуть у савані).
– Де живуть тигри?
(П.В.Тигри живуть у джунґлях).

– У себе вдома їм живеться вільно, а в цирку та звіринцях тварин приручають, доглядають за ними і дресирують, щоб потім вони виступали як артисти.

– Діти, які слова я виділила голосом?
(П.В.Приручають, доглядають, дресирують).
– Миколко, як поводяться із тваринами у цирку?
(П.В. – У цирку тварин приручають, дресирують і доглядають за ними).

– Молодець, правильно склав речення з новими словами. А Оля скаже нам, який слон виступає.
(П.В. – У цирку виступає дресирований слон).
– Молодець, сказала правильно, і ляльки за тобою теж повторили. Вони нагадують нам, що час вже відпочити.

Проводиться фізкультхвилинка.

– Уявімо, що ми – екзотичні тварини і готуємося до виступу.

Щоб було здоров’яКрокують.
Завжди у порядку,
Почали всі дружноЗупинились, піднімають руки вгору.
Робити фіззарядку.
Лапки розім’ятиПо одній піднімають ноги.
Треба неодмінно,
Спинку прогинатиНахиляються вперед.
Для здоров’я цінно.

3 частина. ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

На дошку виставляється малюнок арени цирку.

– Діти, загляньмо знову до цирку, побачимо, хто буде виступати. Це артисти дуже незвичайні, тому ми будемо трохи їх описувати – утворювати одне велике слово із двох маленьких, наприклад: у жирафи довга шия, а можна сказати, що жирафа довгошия.
Далі діти за аналогією утворюють інші пари слів.
(П.В. – У лева довга шерсть, він довгошерстий.
– Мавпа подібна до людини, вона людиноподібна).

– Молодці, краще за всіх про наших артистів сказали Максимко, Петрик.

– Ой, подивіться, хтось переплутав костюми артистів, я буду біля кожного костюма ставити фото артиста, а ви казати, чий костюм.
Першу пару слів діти утворюють разом із вихователем.
(П.В. – Костюм – мавпин).
– А можна сказати і мавпячий.
(П.В. – Костюм мавпин – мавпячий.
– Костюм лев’ячий – левовий.
– Костюм тигровий – тигрячий – тигрів).

– Молодці, Калинці і Барвінку сподобалось, як ви визначилися з костюмами. Ляльки мені потихеньку нагадали, що дресирувальник цирку захворів, і терміново його треба замінити. Треба чітко дати команду тварині, до слова додаючи частку -но. Пригадайте, ми вже виконували таку вправу. Спочатку спробую я: "Тигре, сядь-но!".
Далі діти за аналогією з малюнками або іграшками утворюють нові слова: йди-но, стрибай-но, повзи-но тощо.

– Кращим дресирувальником був Павло, а ось Марійці треба ще навчитися давати команди.

– Зараз ми з вами будемо знову вчитись складати речення, а помічниками в нас сьогодні будуть словосполучення раз у раз, день у день. Наприклад: "Раз у раз тигри виступають у цирку".
(П.В. – День у день мавпи живуть у звіринці).
– Раз у раз дресирувальник приручає левів).
– Молодці, добре склали речення.

4 частина. ОЦІННО-КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Діти, у кожного з вас є улюблені артисти – екзотичні тварини, і ми з ляльками пропонуємо зробити рекламу вашому артисту, розказати, який він і що вміє робити.
Наприклад: "Мені дуже подобається екзотична дика тварина лев. Він великий, могутній, зубастий, має довгошерсту гриву і довгий хвіст. Лев приїхав до нас із савани, а тепер працює із дресирувальником у цирку. Він доглядає за левом, приручив і дресирує. Лев одягає лев’ячий костюм, уважно слухає команди: сядь-но, стрибай-но, повзи-но. Раз у раз лев може виступати у цирку".

Далі діти складають потрібні розповіді, вибираючи малюнки або іграшки. Вихователь разом із Калинкою й Барвінком оцінюють розповіді дітей.

– Молодці, наше заняття наближається до кінця, і наші ляльки запрошують вас пограти в рухливу гру "Рись".
Діти стоять вільно, лічилкою обирають дитину-"рись" і промовляють слова. Після цього розбігаються, хто впіймав – той наступна "рись".

Рись – мисливиця завзята,
Дуже любить полювати.
Полювати вийшла рись –
Треба звірам берегтись!

– Діти, скажіть, чого нового ви навчилися?
– Перед ким вам би хотілось похвалитися успіхами?
– Що не вдалося вам на занятті?
– Які нові слова ви запам’ятали?

Діти за традицією складають нові слова до скриньки-скарбнички і прощаються з вихователем і Калинкою та Барвінком.

Тривалість заняття – 30 хвилин.