ЛЮТИЙ. I тиждень. Тема: ОДЯГ. ПРИКРАСИ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ "ЛІПС" ЛТД, 2007. – 256 с. – Бібліогр.: с. 27, 245. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

ЛЮТИЙ. I тиждень

Тема: ОДЯГ. ПРИКРАСИ.

Мета: збагачувати словник дітей на основі знань, уявлень про довкілля. Продовжувати вчити вживати узагальнювальні слова: одяг, прикраси. Учити переносити лексичні навички у зв’язне мовлення.

Ключові слова: костюм, маска, маскарад, маскарадний, національний, одяг, оздоблення, оздоблювати, привабливий, прикраси, прикрашати.
Іменники: ґудзик, діаманти, застібка, змійка, кишеня, клоун, комір, корали, королева, корона, костюм, краватка, манжети, маска, одяг, оздоблення, перли, петельки, пірат, пояс, пояс, прикраси, принцеса, смарагди, стрічки, убрання.
Дієслова: носити, одягати, оздоблювати, прикрашати.
Прикметники: вишита, картатий, маскарадний, морський, народний, національний, привабливий, снігова, старовинний, хутряний, шовковий.
Прислівник: можливо.

Вправляти у вживанні родового відмінка іменників чоловічого, жіночого роду – назв деталей одягу: кишень, манжетів, ґудзиків, поясів.

Учити утворювати нові слова – різні частини мови – від іменників прикметники: діамант – діамантова корона, корали – коралове намисто.

Учити утворювати прикметники зі словотвірним значенням "надмірний вияв ознаки" із префіксом за-: завеликий, заглибокий, замалий, задовгий.

Збагачувати словник дітей новими – поетичними виразами: золотаво-червоне вбрання; рукава як сонячні промені; корона горить як сонце; сукня наче зоряне небо; стрічки як маків цвіт.

Продовжувати вчити складати описові розповіді за схемою: колір, матеріал, для кого одяг, дії з одягом.

У рухливій грі "Марина" співвідносити слова, рухи.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. КОМУНІКАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Діти заходять до "Світлиці" і вітаються з вихователем, Калинкою й Барвінком.
(П.В. – Доброго ранку! Доброго здоров’я!).

– Діти, ви звернули увагу на Калинку й Барвінка. Щось в них змінилося?
(П.В. – Так, звернули увагу.
– Вони не так вдягнені, як завжди).
– Запитаймо їх.
(П.В. – Калинко, Барвінку, чому ви так удягнуті?
– Калинко, Барвінку, куди ви ходили в цьому одязі?).
– Вони кажуть, що готуються до маскараду, усі намагаються зробити якісь костюми і прийти в них.

– Діти, яке нове, незрозуміле слово ви помітили в їхній розповіді?
(П.В. – Що таке маскарад?
– Навіщо готувати різні костюми?).

– Молодці! Ось сьогодні на занятті ми будемо розмовляти про маскарадні костюми, вам цікаво?
(П.В. – Так, дуже).

2 частина. ЕТАП ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. НАДБАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

– Маскарад – це таке свято, на яке готують костюми різних героїв, одягаються в них, а на обличчя надівають маску, щоб не впізнали одне одного. Коли свято закінчується, усі знімають маски і вибирають найкращий маскарадний одяг, або костюм. Що вдягають на маскарад?

Розповідь супроводжується малюнками.

(П.В.На маскарад одягають маскарадні костюми.
– На обличчя надівають маску).

– Молодці! Правильно вимовляєте нові слова. Подивіться і скажіть, у який маскарадний костюм удягнувся Барвінок?
(П.В. – Це костюм клоуна).

– Правильно, одяг у нього картатий. Який, Оксанко?
(П.В. – Одяг картатий).
Інші діти повторюють нове слово пошепки й запам’ятовують.

– Щоб зручніше його вдягнути, на костюмі є змійка, а прикрашає одяг червона краватка (показує на костюмі).
Діти повторюють і запам’ятовують нові слова.

– Сергійку, а що можна ще надіти клоуну на обличчя?
(П.В. – Можна надіти маску).

– Подивімось на одяг Калинки.
(П.В. – Калинка одягнула костюм принцеси).

– Правильно, можна ще сказати, що це привабливе, шовкове убрання. Повтори, Катрусю.
(П.В. – Калинка вдягнулась у привабливе, шовкове убрання).

– Молодці, щоб легко його носити, є ґудзики й кнопки (показує на одягу).
Діти повторюють нові слова й запам’ятовують їх.

– Одяг принцеси має багато прикрас, золотаво-червоне убрання, рукава наче сонячні промені, а на голові корона, оздоблена смарагдами – це таке каміння, російською мовою – изумруды. Вам подобається? Олю, розкажи, який одяг принцеси ти б хотіла мати?
(П.В. – Я б хотіла щоб у мене було золотаво-червоне убрання, рукава як сонячні промені, а на голові корона, оздоблена смарагдами).

Вихователь допомагає дівчинці скласти речення або залучає до відповіді ще одну–двох дівчаток.

– Молодці, подивімось на малюнок, які ще можна зробити костюми?
(П.В. – Ще можна зробити український костюм.
– Можна зробити російський костюм).
– Правильно, це народний національний одяг. Повтори, Максимку.
(П.В. – Це український народний, національний одяг.

– Це російський народний, національний одяг).
– Який має вишиту сорочку, пояс, кишені (показує на малюнку). Що це, Миколко?
(П.В. – Це пояс, а це кишені).

– Молодець. Одяг прикрашали ще кораловим намистом, а голову – стрічками, які схожі на маків цвіт. Даринко, які б ти хотіла мати прикраси?
(П.В. – Я б теж хотіла прикрасити свій одяг кораловим намистом, а стрічки щоб були схожі на маків цвіт).
– Добре, одяг у тебе був би дуже привабливий, ви згодні, хлопчики?
(П.В. – Так, авжеж).

– Подивіться, діти, чий це костюм?
(П.В. – Це костюм пірата).
– Правильно, старовинний костюм морського пірата. Повтори, Ігоре.
(П.В. – Це старовинний костюм морського пірата).
– Він також має пояс, а це петельки, щоб було зручно.
Діти закріпляють нові слова.

– А цей костюм подобається, можливо, усім. Ви впізнали його?
(П.В. – Так, це Снігова королева).
– Правильно, молодці! Цей одяг має високий хутряний комір, хутряні манжети на застібках (показує на малюнку).
Діти вголос і пошепки повторюють нові слова.

– Сукня Снігової королеви наче зоряне небо, а на голові корона, яка оздоблена перлами (російською мовою – жемчуг) та діамантами (російською мовою – бриллианты) – це коштовне каміння, її корона горить як сонце. Світланко, розкажи про одяг Снігової королеви.
(П.В.Одяг снігової королеви наче зоряне небо, корона оздоблена перлами, діамантами і горить як сонце).

Якщо потрібно, вихователь допомагає скласти речення з новими словами.

– Молодці! Сьогодні добре працюють Оля, Даринка, Сергійко, Петрик. Ви так уважно роздивлялися костюми, що втомилися, відпочиньмо. Проводиться фізкультхвилинка.

До барвистого віночка діти стоять у колі і показують:

Вишиваночка-сорочка,На дитину, яка стоїть у колі.
Фартушок і чобітки
І різноколірні стрічки.
Це Оленка-українка.Напівприсідають.
Як вона співає дзвінко,
Як сміються оченята,
Як танцюють ноженята.Тупотять ногами.

(На вірш Н. Поклад "Україночка Оленка", кн. "Українське довкілля", упорядники Надія і Осип Зінкевичі, Київ – 2003р. ст.52.)

3 частина. ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Ви так уважно роздивлялися маскарадні костюми, що пора вибрати, у котрому ви, можливо, підете на маскарад.

(П.В. – Можливо, я буду в маскарадному костюмі клоуна.
– Можливо, я буду принцесою).

– Молодці, правильно речення склали Артур, Софійка.

– Даймо оцінку ось цим костюмам.
На дошку виставляється 2 костюми або малюнки.

– На першому із них багато чого?
(П.В.Кишень, ґудзиків, поясів, манжетів).
– Правильно, а на цьому?
(П.В. – На цьому немає кишень, ґудзиків, поясів, манжетів).

– Молодці! Тепер подивімось на корони.
Виставляються малюнки.
– Якщо корона має багато діамантів, вона буде…
(П.В.Діамантова корона).
– Якщо багато смарагдів…
(П.В.Смарагдова корона).
– Якщо намисто складається із коралів, то воно…
(П.В.Коралове намисто).

– Правильно, молодці! Калинка й Барвінок вибрали собі такі костюми, тому що інші не підійшли. Я буду називати вам слово, а ви на початку його ставити часточку за-, і тоді ми дізнаємося, чому їм не підійшли костюми. Наприклад: великий одяг – завеликий одяг.

– Глибокі кишені…    (П.В. – Заглибокі кишені).
– Малий комір…    (П.В. – Замалий комір).
– Довгі рукава…    (П.В. – Задовгі рукава).

– Молодці!

4 частина. ОЦІННО-КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Діти, я пропоную вам придумати самим маскарадні костюми, але розказувати про них ви будете за схемою.
Виставляються символи схеми.

– По-перше, треба сказати, якого кольору буде ваш одяг, не забудьте про художні вирази до сукні принцеси, королеви; з якого матеріалу зроблено, шовк, капрон або бавовна; елементи одягу: петельки, застібки, кишені; для кого одяг: для дітей чи дорослих; дії з одягом: одягати його, ходити або танцювати чи співати в ньому і його назва. Спочатку ви послухайте мою розповідь, а потім я ваші.

– Ця сукня зеленого кольору схожа на лісову галявину, тому що оздоблена червоними ягідками. Одяг шовковий, має застібку, манжети, кишені. Його, можливо, одягне дівчинка. Можна піти на свято, маскарад, якщо прикрасити обличчя маскою; танцювати, співати в ньому, тому що він дуже привабливий одяг. А називається він "Полуничка".

Далі діти використовують нові слова, складають описові розповіді за схемою, а вихователь із Калиною й Барвінком їх оцінюють.

– Наближається до кінця наше заняття, і Калинка з Барвінком запрошують нас пограти в рухливу гру "Марина".

Діти стоять вільно, лічилкою обирають Марину й промовляють слова.

Йшла Марина на стежину,
Загубила там корзину,
А в корзинці голки, нитки –
Розбігайтесь, усі дітки.

Дитина "Марина" ловить дітей, кого спіймає, той буде "Марина".

– Діти, що запам’яталося найбільше?
– Пригадайте, кому ви допомогли на занятті?
– Які слова зацікавили і які запам’ятали?

Далі за традицією складають усі нові слова до скриньки-скарбничку й прощаються з вихователем і Калинкою з Барвінком.

Тривалість заняття – 30 хвилин.