ЛЮТИЙ. II тиждень. Тема: КОЛЬОРИ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ "ЛІПС" ЛТД, 2007. – 256 с. – Бібліогр.: с. 27, 245. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

ЛЮТИЙ. II тиждень

Тема: КОЛЬОРИ.

Мета: збагачувати словник дітей на основі знань, уявлень про довкілля. Продовжувати формувати розуміння й уживання узагальнювального поняття кольори. Продовжувати точно, доречно підбирати потрібні слова залежно від ситуації.

Ключові слова: багряний, волошковий, кольори, мальовничий, наносити, смарагдовий, тонувати, фарби.
Іменники: акварель, виставка, галерея, гуаш, зал, кольори, папір, пензель, фарби, художник.
Дієслова: відчувати, зображувати, малювати, переносити, тонувати, торкатися (пензлем), фарбувати.
Прикметники: виставковий, живописний, мальовничий;
голубий – блакитний – волошковий – небесний;
зелений – смарагдовий – фісташковий;
коричневий – горіховий – каштановий;
червоний – багряний – малиновий – пурпурний.

Вправляти в утворенні спільнокореневих слів: білий – білуватий – біляк – біліти – біло.

Учити правильно вживати слова жіночого роду в орудному відмінку однини: гуаш – гуашшю, акварель – аквареллю, фарба – фарбою.

Вправляти в утворенні за допомогою префіксів спільнокореневих дієслів із префіксом недо- із значенням незакінченої дії: недомалювати, недофарбувати, недотонувати.

Продовжувати вчити складати речення з однорідними членами з приєднувальним сполучником не тільки (не лише)…, а й (але й): Художник фарбував не тільки (не лише) червоною, зеленою фарбою, а й (але й) коричневою і чорною.

Учити дітей складати невеликі описові, контаміновані розповіді за картиною.

Закріпляти формули мовленнєвого етикету запрошення та відповіді на запрошення: "Я хочу запросити тебе (чи можу я запросити тебе) на виставку картин" – "Із задоволенням (я не проти; не знаю, чи зможу я прийти)".

У рухливій грі "Кольори" співвідносити рухи й слова.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. КОМУНІКАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Доброго ранку, діти! Ви такі сьогодні веселі, маєте гарний вигляд.
(П.В. – Доброго ранку! Дякуємо).

– А ось і наші Калинка й Барвінок.
(П.В. – Доброго ранку.
– Вітаю, привіт, Калинко й Барвінок).

– Діти, Калинка й Барвінок збираються піти до галереї, принесли квитки і запрошують теж нас піти з ними. Яке нове слово вас зацікавило?
(П.В. – Що таке галерея?
– Я не знаю, що означає слово галерея).

– Правильно, молодці! Вам же хочеться піти разом із ляльками?
(П.В. – Так, вони завжди нас запрошують.
– Вони завжди щось цікаве розказують.
– Так, авжеж, добре).

– Ось квитки, заплющте очі й уявіть собі, що ми переносимось у те місце, яке називається галерея.
Діти відкривають очі і бачать багато кольорових репродукцій картин.

2 частина. ЕТАП ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. НАДБАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

– Галерея – це виставка картин, або виставочний зал, куди люди приходять дивитися картини. Що таке галерея, Артуре, Сашку?
(П.В. – Це виставковий зал.
– Це місце, де виставляють різні картини).

– Правильно, молодці! Огляньмо спочатку себе, чи гарно ми вдягнуті. Я сьогодні вдягнула червону сукню. А ви?
(П.В. – А на мені жовта футболка.
– А в мене коричневі шорти.
– А в мене рожеві з білим стрічки).

– Молодці! Я звернула вашу увагу на колір, і сьогодні ми будемо спостерігати за тим, які кольори й фарби використовують художники. За чим ми будемо спостерігати?
(П.В. – Якими фарбами й кольорами малюють художники).

– Звернімо увагу на цю картину, де намальовано небо. Який колір любить небо?
(П.В. – Небо любить синій колір.
– Небо любить блакитний колір).

– Молодець, Даринко! Нам із Калинкою й Барвінком подобається, як ти сьогодні розмовляєш: правильно й гарно, іншим діткам треба слідкувати за мовленням Даринки й брати приклад.

– А можна ще сказати – небесний колір, або волошковий. Чому вони так називаються?
(П.В. – Тому що це колір неба, ось і небесний.

– Я бачила волошки, вони сині, а тепер можна сказати – волошковий колір).

– Молодці! Я дуже рада, що ви спостережливі діти. Зверніть увагу на колір сонця на цій картині.
(П.В. – Він червоний. Сонце червоного кольору).
– Сонце має такий вигляд, коли сідає за обрій або буде сильний вітер. Тому можна сказати – сонце має багряний, пурпурний, малиновий колір.
Діти повторюють і запам’ятовують нові слова.

– Молодці! Свої промені сонце простягнуло до землі якого кольору?
(П.В. – Промінчики тягнуться до коричневої землі.
– Але вона різного кольору).

– Так правильно, точніше сказати, є колір каштановий, горіховий. Які кольори ти запам’ятав, Тарасику?
(П.В.Коричневий, каштановий, горіховий).
– Правильно, молодець!

– Подивіться на цю картину і скажіть, яким кольором розмовляє з нами ліс, трава, листя на деревах.
(П.В. – Вони люблять зелений колір).
– Правильно, а можна ще сказати фісташковий, смарагдовий колір.

Вихователь показує всі відтінки кольорів протягом бесіди, діти повторюють і закріпляють нові слова.

– Усі кольори художники передають фарбами, а які є види фарб?
(П.В. – Це акварель. Це гуаш).
Якщо діти забули, вихователь допомагає пригадати і правильно назвати.

– Тому і картини виходять живописні, мальовничі, тобто як живі й різнокольорові. Софійко, які слова ти запам’ятала?
(П.В. – Картини живописні, мальовничі).

– Молодці! Барвінок питає, чим художник переносить фарби на картини?
(П.В. – Пензлем.
– Маленьким пензликом і великим.
– Пензлем.
– Він фарбує пензлем).

– Щоб вийшла така гарна картина, художник спочатку відчуває всі кольори, тонує папір, а потім легенько торкається пензлем картини. Хто запам’ятав дії художника?
(П.В. – Він відчуває кольори.
– Потім тонує папір.
– Він торкається пензлем картини).

– Правильно, можна ще сказати наносить мазки пензлем, тобто зображує те, що бачить.
Діти повторюють нові слова вголос і пошепки.

– Зробімо невеличку перерву і відпочиньмо.
Проводиться фізкультхвилинка на вірш А. Бортняк "Які ці кольори" (кн. І.М. Лапшиной, В.М. Литовченко "До школярик" К – 2005р.,ст 145).

Люблю я різні кольори,Ходять по колу.
Хто їх не любить з дітвори?
Шумить гілля зелене…Піднімають руки вгору.
Дзюркочуть срібні ручаї…Присідають.
У світлий день, в погожу митьПіднімаються і тягнуть
Нам барва сонячна блищить.руки вгору, а потім прикривають очі.
Сховалось сонце.
За ним погасли і багрянці.Ходять по колу,
Який я колір зву нічним?зупиняються і розводять
Відповісте уранці.руки в сторони.

3 частина. ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Діти, наші Калинка й Барвінок трохи посперечалися відносно цієї картини. Якою фарбою вона намальована: акварель чи гуаш?
(П.В. – Картина намальована гуашшю.
– Картина намальована аквареллю.
– Картина намальована жовтою фарбою).
– Молодці! Правильну відповідь дали Сергійко, Тарасик.

– А зараз допоможімо нашим лялькам визначитися з відтінками фарб на картині. Послухайте, як я буду розказувати про сніг: білийбілуватий – біляк – біліти – біло.

Далі діти за аналогією утворюють інші пари слів, якщо потрібно, вихователь допомагає.
(П.В.Жовтий – жовтуватий – жовтяк – жовтіє – жовто.
– Зелений – зеленуватий – зеленіє – зелено.
– Червоний – червонуватий – червоніє – червоно.

– Молодці, зараз ми проведемо вправу "Утвори слово", яке за допомогою частинки недо- допоможе нам правильно оцінити картину, яку ще не можна виставляти у виставковому залі. Послухайте, як я скажу: картина недомальована.
Далі діти за аналогією утворюють інші слова.
(П.В.Недофарбована.
– Недотонована.
– Недозображена).

– Правильно, молодці! Калинка й Барвінок пропонують вам скласти речення зі вставними словами, які ви впізнаєте, коли я виділю їх голосом. Послухайте: "Художник фарбував не тільки червоною фарбою, а й коричневою".
(П.В. – Художник малював не тільки пурпурною фарбою, а й фісташковою.
– Художник малював не лише блакитною фарбою, але й малиновою).

– Молодці, дуже добре.

4 частина. ОЦІННО-КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Діти, ви вже знаєте достатньо про картинні галереї і можете самі запросити своїх друзів. Послухаймо Мишка й Катрусю.

(П.В. – Катрусю, я хочу запросити тебе у виставковий зал.
Я не проти і із задоволенням піду).

– А якщо ви не можете піти, то можна сказати: не знаю, чи зможу я прийти.

– Картини всі різні у виставковому залі, деякі подобаються, деякі ні. Будь ласка, пригадайте всі нові слова сьогоднішнього заняття і треба розказати про будь-яку картину нашої виставкової зали. Спочатку спробую я, ви згодні?
(П.В. – Так, еге ж, авжеж).

– Мені подобається ось ця картина. Вона називається "Надвечір’я в лісі". Художник, мабуть, був у лісі в такий час, відчув усі кольори, правильно затонував папір і ледь торкався пензлем паперу, зображував ліс увечері. Він переніс на картину не тільки червоний, багряний, пурпурний кольори, але й зелений, смарагдовий.

– А ось є картина недотонована, недофарбована, недомальована. Тому її не можна описати.

Далі діти за допомогою вихователя й різних репродукцій картин складають контаміновані розповіді, після чого Калинка і Барвінок її аналізують.

– Діти, наше заняття наближається до кінця і Калинка з Барвінком запрошують пограти в хороводну гру "Оленка".

Діти ходять по колу, посередині стоїть дівчинка у віночку із стрічками, діти кажуть слова, дівчинка показує відповідний колір. Після того, як сказали всі слова, діти плескають у долоні, а дівчинка танцює.

А стрічки в Оленки,
Мов барви у веселки.
І червона, і зелена,
І блакитна, наче небо
Тут і жовта, і бузкова,
І рожево-світанкова.
Та й сама Оленка
Тепер немов веселка.

– Діти, які відкриття ви зробили для себе, що нового почули на занятті?
– Яке завдання виявилося найцікавішим?
– Які нові слова запам’ятали?

Далі діти за традицією складають нові слова до скриньки-скарбнички й прощаються з вихователем, Калинкою й Барвінком.

Тривалість заняття – 30 хвилин.