БЕРЕЗЕНЬ. I тиждень. Тема: ПОСУД. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ "ЛІПС" ЛТД, 2007. – 256 с. – Бібліогр.: с. 27, 245. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

БЕРЕЗЕНЬ. I тиждень

Тема: ПОСУД.

Мета: збагачувати словник дітей на основі уявлень про довкілля. Продовжувати формувати розуміння вживання узагальнювального поняття посуд. Продовжувати розвивати вміння порівнювати предмети, співвідносити ціле й частину.

Ключові слова: битий, весело, гарний, графин, дзвінко, кухоль, обережно, поламаний, посуд, частувати, чистий.
Іменники: бокал, графин, каструля, кухоль, ножі, посуд, самовар, сито.
Дієслова: варити, вимити, жарити, обдати, пекти, поливати, помити, пригощати, частувати.
Прикметники: битий, брудний, гарний, поламаний, чистий.
Прислівники: бажано, весело, дзвінко, обережно.

Учити утворювати дієслова із суфіксом -оньк-: їстоньки, питоньки, спатоньки, житоньки.

Звернути увагу на можливість варіювання форм родового відмінка в ряді слів: зі стола – зі столу, із двора – із двору, із моста – із мосту, сосна – сосен.

Збагачувати словник українським народним прислів’ям "Яка робота, така і плата" та вміти його пояснити.

Закріпляти формули мовленнєвого етикету уваги та співчуття до тих, оточує: "Чим ти стурбований? Що тебе здивувало?".

Учити використовувати речення з однорідними членами з допустовим сполучником хоч…, але: Хоч посуд важко мити, але потрібно.

Учити дітей переказувати знайому казку К. Чуковського "Федорине горе", формувати вміння розвивати сюжетну лінію, інтонаційно й виразно передавати діалог, висловлюючи свій погляд на події.

У рухливій грі "Каструля" співвідносити слова й рухи.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. КОМУНІКАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Доброго ранку, дітлахи!
(П.В. – Доброго ранку! Доброго здоров’я!).
– Наші Калинка й Барвінок ще не прийшли?
(П.В. – Та ні, ще нема).
– А ось і вони. Доброго ранку.
(Діти вітаються з ляльками).

– Барвіночку, що з тобою сьогодні відбувається? Діти, запитайте його про це.
(П.В. – Барвінку, чим ти стурбований?
– Барвінку, що тебе здивувало?).

– Він каже, що вчора дивився мультфільм, а там таке діялось, він такого ще не бачив, і не знав, що таке буває!
(П.В. – А як називається мультфільм?
– А про що мультфільм?).
– Калинка каже, що вони дивилися мультфільм, де посуд утік від бабусі Федори. Діти, ви знаєте, як називається цей мультфільм?
(П.В. – Так, авжеж.
– Цей мультик називається "Федорине горе".
– А у мене є книжка "Федорине горе").

– Правильно, молодці! Скажіть, про що цей вірш-казка?
(П.В. – Це казка про посуд).

– Правильно, пригадаймо сьогодні знову цю казку й подумаймо, чому так сталося з посудом, згодні?
(П.В. – Так, еге).

2 частина. ЕТАП ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. НАДБАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

– Зараз я прочитаю уривок із казки, а ви скажете, який посуд повтікав від Федори.

Скаче сито по полях,
А корито по лугах.
За лопатою мітла
Вздовж по вулиці пішла,
А сокири, а сокири
Так і сиплються з гори.
(П.В. – Це не посуд).

– Правильно, ви такі уважні, послухайте далі.

І помчалися по вулиці ножі:
– Ей держи, держи, держи!
І каструля на бігу
Закричала утюгу:
– Я кочусь, кочусь, кочусь
І ніяк не зупинюсь!
Ось і чайник за кофейником біжить…
А за ними блюдця, блюдця…
І біжить сковорода біля води:
– Ви куди, куди, куди?
А услід скакали
Кухлі та бокали
Таці та графини
А на… столі
Самовар сидить
І гукає, і кричить.

Читаючи вірш, вихователь інтонаційно виділяє назву посуду, можна на дошку виставляти малюнки посуду.

– Який посуд втік від бабусі Федори?
(П.В.Ножі, каструлі.
– Чайник, кофейник.
– Склянки, сковорода).

– Молодці! Пригадайте, які назви посуду вам незнайомі?
(П.В. – Бокали, кухлі).

Бокали – це скляний або череп’яний посуд, із якого п’ють.
– Кухоль – це металева або череп’яна посудина з ручкою для того, щоб пити. Що Оленка намальовано на картинці?
(П.В.Це бокали.
– Це кухоль).

– Діти, які слова-назви посуду вас ще зацікавили?
(П.В. – Що таке графин?
– Що таке самовар?).

– Сьогодні дуже допитливі в нас Андрійко, Софійка. Молодці, діти!
– Графин – це посудина з високою шиєю, у яку наливають воду. Олю, покажи і скажи, де на малюнку графин?
(П.В. – Це графин).

– Правильно. Діти, подумайте, із яких двох слів утворилось слово самовар.
(П.В. – Сам варить).

– Правильно, це велика металева посудина, у середині якої маленька піч, там горить вугілля або хмиз, від цього нагрівалася вода (пояснення супроводжується малюнком). Як, Дениско, називається цей посуд?
(П.В. – Це самовар).

– Діти, пригадайте, чому посуд утік від Федори?
(П.В. – Тому що вона не мила його.
– Тому що не слідкувала за ним).

– Правильно, послухайте уривок:

Подивіться ви на нас,
Ми поламані, побиті…

– Який посуд став у Федори?
(П.В.Поламаний, побитий).

– А ще брудний. В українського народу є дуже гарне прислів’я: "Яка робота, така і плата". Як ви розумієте це прислів’я?
(П.В. – Федора не берегла посуд, ось він і втік до лісу).
Діти хором повторюють прислів’я та запам’ятовують його.

– Подумайте, а що треба зробити Федорі, щоб посуд був чистим, гарним, і повернувся до неї.
(П.В. – Треба вимити посуд).

– Так, послухайте, будь ласка:

– Повертайтеся додому в цей же час,
Я водою з джерела помию вас,
Я почищу вас пісочком,
Я обдам вас кип’яточком…

– Що, Олесю, зробила Федора для того, щоб посуд був чистим, гарним.
(П.В. – Вона помиє його.
Почистить, обдасть кип’ятком).

– І тоді в такому посуді можна що робити?
(П.В.Варити, пекти, жарити).
– А потім із такого посуду можна пригостити й почастувати гостей.
Діти повторюють і запам’ятовують нові слова.

– Даймо бабусі Федорі пораду, що з посудом поводитись бажано обережно.
Діти повторюють за вихователем.

– І тоді весь посуд буде розмовляти дзвінко й весело.
Діти повторюють нові слова і запам’ятовують їх.

– Калинка і Барвінку подобається, як ви працюєте, давайте трохи відпочинемо. Проводиться фізкультхвилинка.

Діти стоять парами, плескають у долоні товариша й промовляють слова:

– Раз, два, три, чотири.
А де були?
– На квартирі.
– А що робили?
– Чай пили,
Чашки били,
На полиці становили.

3 частина. ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Діти, даймо не тільки Федорі, а всім ще одну пораду – речення з вставними словами хоч…, але. Наприклад: Хоч важко мити каструлі, але потрібно.
(П.В. – Хоч важко чистити сковороди, але потрібно.
– Хоч важко мити графин, але потрібно).

– Пригадайте, куди повтікав посуд?
(П.В. – До лісу).

– Перерахуймо їхні пригоди. Посуд утік зі стола – можна казати зі столу. Тепер – ви.
Вихователь показує малюнки.
(П.В. – Посуд стрибав із мосту.
– Посуд стрибав із моста.
– Бігли із двору – із двора.
– Спали біля сосен – біля сосон).
– І тому Федорі з чого їстоньки
(П.В.Питоньки. Житоньки).

– А коли Федора вимила посуд, то сито стало дірчасте.
(П.В.Блюдця (кофейник) – крапчасті (крапчастий).
– Кухоль – квітчастий).
– Молодці!

4 частина. ОЦІННО-КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Діти, спробуймо переказати цю казку своїми словами, що трапилося з посудом баби Федори і як вона повернула його назад. Пригадайте всі нові слова, які ви запам’ятали, а в кінці треба висловити свою думку: що правильно, а що ні.
Діти переказують казку, вихователь, якщо потрібно, допомагає малюнками або запитаннями. Калинка й Барвінок дають оцінку розповідям дітей.

– Наше заняття наближається до кінця. Калинка й Барвінок запрошують нас пограти в рухливу гру "Каструля". (На вірш Є.Саталкіна, "Вчимося мови та розмовист.108")

Діти лічилкою обирають ведучого й кажуть слова, після чого розбігаються, а ведучий ловить їх, кого першого зловить, той – наступний ведучий.

– На плиті – каструля біла,
В ній водичка закипіла.
– Буль-буль-буль, – вона булькоче,
Що вона сказати хоче?
– Те, що вас зловити хочу!

– Діти, скажіть, що сьогодні вдалося вам на занятті?
– Що здивувало вас?
– Що хотіли б повторити?
– Які нові слова запам’ятали?

Далі за традицією діти складають нові слова до скриньки-скарбнички та прощаються з вихователем, Калинкою та Барвінком.

Тривалість заняття – 30 хвилин.