![]() |
|
Крутій К.Л., Котій Н.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ "ЛІПС" ЛТД, 2007. – 256 с. – Бібліогр.: с. 27, 245. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу). БЕРЕЗЕНЬ. III тиждень Тема: КРАМНИЦІ. Мета: збагачувати словник дітей на основі знань, уявлень, про довкілля. Продовжувати формувати розуміння вживання узагальнювального поняття крамниці. Продовжувати розвивати вміння порівнювати предмети, співвідносити ціле й частину. Ключові слова: касир, крамниця, потрібний, продуктовий, промисловий, секція, товар, ціле й частина. Стежити за правильним уживанням іменників однини і множини: стіл – столи, поличка – полички, крісло – крісла, лялька – ляльки, ваза – вази, каструля – каструлі тощо. Продовжувати вчити утворювати слова зі здрібніло-пестливими суфіксами -ечк-, -очк-: ліжечко, чашечка, тарілочка тощо. Закріпляти вживання прикметників з іншими частинами мови: Справа стоїть шафа з книгами, посередині коробки з іграшками. Продовжити вчити дітей застосовувати правильний порядок слів у реченні, узгоджувати слова. Розвивати інтонаційний синтаксис – уміння будувати й вимовляти різні типи речень. Учити дітей складати невеличку розповідь-рекламу, формувати вміння застосовувати слова, що найбільше підходять до контрольного опису. У рухливій грі "Дід Макар" співвідносити слова й рухи. Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності. Хід заняття 1 частина. КОМУНІКАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ – Доброго ранку, діти. – Привітайтеся з Калинкою та Барвінком. – Вони нам сьогодні принесли якісь книжечки, фотографії. Вам цікаво дізнатися? – Як треба звернутися до них? – Із задоволенням кажуть вони. Що ви бачите на них? – Молодці! Ви правильно дали назву. Там, де живуть наші ляльки, недавно відкрили нову велику крамницю – супермаркет, і вони прийшли з рекламою цього магазину. Які нові слова ви почули від мене? – Правильно, ось сьогодні ми і вирушимо до великої крамниці-супермаркету, побачимо там багато цікавого, а потім спробуємо зробити рекламу нашим друзям. Ви зацікавились? 2 частина. ЕТАП ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. НАДБАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ – Як ви думаєте, що означає слово реклама? – Молодець, Софійко! У крамницях продається багато товарів, і щоб люди знали, що купляти, їм про це розказують – це і є реклама. – Подивімося на фото. Товари бувають промислові, а є товари продуктові. Які, Сергійку, ти бачиш товари? – Правильно діти, скажіть все продається разом? – Подивімось знову на фото і даймо назву кожній секції, або відділу. – Молодці! Правильно відповідали Кирилко, Соня, Марійка. Діти, ви знаєте, що в крамницях людей обслуговують продавці, а в супермаркетах самообслуговування. Повторіть це слово і скажіть, що воно означає? – Правильно, Калинка й Барвінок задоволені, що ви користуєтесь такими словами, як касир, самообслуговування, супермаркет. – Скажіть, який товар є в крамницях, тільки одним словом. – Молодці, Семенку, Юлю, Павлику. Подумайте, а яку дію треба зробити, щоб мати різний товар. – Правильно, покупець купує товар або придбає. – Пограймо в гру "Що ти купив?". Ось вам малюнки на допомогу. – Молодці! Калинці сподобалося. Скажіть, ви самі ходите до крамниці? – Правильно, можна сказати гуртом – це коли сім’я іде, а можна й самому піти. – Ми вже з вами так довго ходимо у крамниці, що треба трохи відпочити. Проводиться фізкультхвилинка.
3 частина. ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ – Діти, зараз ми з вами пограємо в гру, у якій слова загубили своє місце, допоможімо їм. Послухайте: мені, червоні, крамниця, черевики, купили. Хто вже склав правильно речення? – Молодець, Наталочко! – Нам із Калинкою й Барвінком дуже цікаво, хто пішов у який відділ (секцію). – Молодці, діти! В іграшковому відділі все відрізняється від дорослих речей. Якщо в дорослих ліжко, то іграшкове ліжечко. – Молодці! – Подивімось на малюнки, що можна купити? – Діти, Калинка й Барвінок трохи заплутали, допоможімо їм. Де стоїть шафа з книгами? 4 частина. ОЦІННО-КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ – Діти, у ваших крамницях, супермаркетах працює диктор, який по радіо робить рекламу тому або іншому товару. Послухаймо зараз запис реклами на диктофоні, а потім ви спробуєте зробити подібну. – Шановні покупці! У секції "Посуд" ви знайдете якісний, потрібний для вас товар. Для дітей ми реалізуємо іграшковий сервіз: чашечки, тарілочки, вазочки. Секція "Посуд" знаходиться справа від вхідних дверей. Далі діти за аналогією складають свою розповідь-рекламу, а вихователь разом із Калинкою й Барвінком дають оцінку. – Сьогодні ви багато бачили цікавого, а це стане в пригоді в рухливій грі "Дід Макар". Діти лічилкою обирають діда Макара, а потім ведуть із ним діалог. – Здрастуйте, дідусю Макаре! – Ось і наближається до кінця наше заняття. Далі за традицією діти складають нові слова до скриньки-скарбнички й прощаються із вихователем, Калинкою та Барвінком. Тривалість заняття – 30 хвилин.
|
|
|