БЕРЕЗЕНЬ. IV тиждень. Тема: ТРАНСПОРТ ЦІЛЬОВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ (СПЕЦІАЛЬНИЙ, СЛУЖБОВИЙ). Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ "ЛІПС" ЛТД, 2007. – 256 с. – Бібліогр.: с. 27, 245. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

БЕРЕЗЕНЬ. IV тиждень

Тема: ТРАНСПОРТ ЦІЛЬОВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ (СПЕЦІАЛЬНИЙ, СЛУЖБОВИЙ).

Мета: уточнювати та збагачувати словник дітей відповідно до теми "Транспорт", учити дітей класифікувати машини за їхнім призначенням: пожежна машина, міліцейська машина, швидка допомога, молоковоз, панелевоз, бетономішалка, сміттєвоз, водовоз.

Ключові слова: необхідний, транспорт, спеціальний.
Іменники: бетономішалка, водій, допомога, молоковоз, панелевоз, сміттєвоз, транспорт, хлібовоз, шофер.
Дієслова: вивозити, допомагати, мішати – розмішувати, перевозити, рухатись.
Прикметники: зручний, міліцейська, необхідний, пожежна, службовий, спеціальний, швидка.
Прислівники: вчасно, миттєво, швидко.

Учити утворювати дієслова за допомогою префіксів об-, обі-: обійти, об’їхати.

Продовжувати вчити утворювати нові форми слів з іменників і дієслів: хліб + возити = хлібовоз тощо.

Продовжувати вчити складати оповідання на запропоновану тему за планом вихователя. Під час малювання рухливої гри "Гаражі й автомобілі".

Закріпити назви транспорту спеціального призначення.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності дітей.

Хід заняття

1 частина. КОМУНІКАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Доброго дня, діти!
(П.В. – Доброго дня! Доброго ранку!).

– Скажіть, будь ласка, яке зараз буде заняття?
(П.В. – Зараз буде заняття з української мови).
– Якою мовою ми вчимося розмовляти на нашому занятті?
(П.В. – Ми вчимося розмовляти українською мовою).

– Діти, чомусь затримується наша Розумничка, може, щось трапилося? А ось і вона. Доброго ранку, Розумничко!
(П.В. – Доброго дня, ранку, Розумничко!).

– Ти сьогодні якась не така – схвильована, знервована. Що трапилося?
– У мене захворіла бабуся, її треба відвезти до лікарні, а я не знаю як? – каже Розумничка.

– Допоможімо їй, дітки. А спочатку її заспокоїмо. Треба звернутися до неї і сказати: "Не нервуйся, не хвилюйся, все буде добре". Хто хоче заспокоїти Розумничку?
(П.В. – Розумничко, не хвилюйся, будь ласка.
– Розумничко, не нервуйся, ми тобі допоможемо).

– Діти, а як ви зможете мені допомогти? – каже Розумника.
(П.В. – Треба бабусю відвезти до лікарні).

– А як називається та машина, що відвозить хворих до лікарні?
(П.В. – Скорая помощь).
– А українською мовою?
(П.В. – Швидка допомога).

– Дякую вам, діти. Піду викликати машину "швидкої допомоги". Я згадала, що її викликають по телефону за номером 03.

– Молодці, малята! Ви – чуйні діти, вмієте співчувати.

2 частина. ЕТАП ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. НАДБАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

– Діти, Розумничка викличе за номером 03 ось таку машину. Хто запам’ятав, як вона називається?
(П.В. – "Швидка допомога").
– Правильно. "Швидка допомога" відноситься до машин спеціального призначення.

Далі по черзі вихователь виставляє пожежну, міліцейську машини, сміттєвоз, панелевоз, бетономішалку.

– Діти, як називається ця машина?
(П.В. – Пожежна машина)
– Як вона допомагає людям?
(П.В. – Гасить пожежу, рятує людей).
– Хто керує пожежною машиною?
(П.В. – Пожежною машиною керує водій).

– А як називається ця машина?
(П.В. – Міліцейська машина).
– Хто на ній їздить?
(П.В. – Міліціонери).
– Так, це машина допомагає міліції слідкувати за порядком.

– А як називаються ці машини?

(П.В. – Сміттєвоз, панелевоз, бетономішалка).
Якщо діти не називають, вихователь дає назву сам.
– Яку роботу виконує сміттєвоз?
(П.В. – Він вивозить сміття).
– Яку роботу виконує панелевоз?
(П.В. – Він перевозить панелі для будівництва будинків).
– Яку роботу виконує бетономішалка?
(П.В. – Допомагає мішати бетон, розмішувати).
– Як називається людина, яка керує і панелевозом, і бетономішалкою, і сміттєвозом?
(П.В. – Ними керують шофери, їх водять шофери).
– Якщо вони постійно виконують якусь спеціальну роботу, то їх можна назвати – спеціальний транспорт.
– Як, діти, називається цей транспорт?
(П.В. – Спеціальний транспорт).

Вихователь зосереджує увагу дітей на пожежній, міліцейській машинах, швидкій допомозі.

– Подивіться на малюнки і скажіть, як вони вміють рухатись?
(П.В. – Вони рухаються швидко).
– А ще можна сказати – миттєво, вчасно. Даринко, повтори, як рухається спеціальний транспорт?
(П.В. – Він рухається миттєво, швидко, вчасно).

– Діти, а який ще спеціальний транспорт ви бачите кожного ранку, коли йдете до садочка або коли гуляєте на майданчику.
(П.В. – Молоковоз, хлібовоз, сміттєвоз).

– Молодці, ви дуже спостережливі. А тепер відпочиньмо. Проводиться фізкультхвилинка.

Всім увага: чух-чух-чух!Ходьба.
Починає поїзд рух.
Трішки поїздом проїдем,
Сядем на машину слідом.Біг.
Помчимося швидко ми
Вгору-вниз,Присідання.
Потім з низу до гори.
Поворот направо,Повороти тулуба.
Поворот наліво,
Уважним будь завжди, водій,
А ось червоне світло,
Тому не їдь, а стій.Ходьба на місці.

3 частина. ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Увесь спеціальний транспорт має важливе значення, а більшість із нього ще й складну назву. Дуже повільно промовляймо слово-назву машини – молоковоз. Хто з вас помітив, із яких частинок складається це довге слово-назва?
Діти разом з вихователем, "розтягуючи", промовляють слово "мо-ло-ко-воз".
(П.В. – Тут заховалися 2 слова: молоко і воз).

– Правильно. Той транспорт, що возить молоко, називається молоковоз.

За аналогією діти розбирають інші назви машин: сміттєвоз, водовоз, панелевоз, хлібовоз.

– Молодці, найкраще впоралися із завданням Маринка, Миколка. Молодці! А Сергійку треба бути більш уважним. Наше місто дуже велике, і всім потрібна допомога. Зараз будемо вчитися утворювати нові слова. Подумайте, як правильно сказати: якщо декілька людей з різних будинків викликали лікаря і він до всіх ходив?
(П.В. – Обходив хворих).

У разі утруднення з відповіддю в дітей вихователь сам називає дію.

За аналогією діти працюють над словом об’їхати.

– Молодці! Гарно впорались із завданням.

4 частина. ОЦІННО-КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Діти, ви так багато дізналися про спеціальний транспорт, що настав час скласти невеличке оповідання про нього. А складати будемо за таким планом. Спочатку треба вибрати на дошці малюнок тієї машини, яка сподобалася вам; потім назвати, що це за машина, із чого складається; далі – хто керує нею, кого або що перевозить. Послухайте моє оповідання, а потім складете ви.

– Це молоковоз. Велика машина, має цистерну й кабіну. Молоковозом керує шофер. Машина перевозить молоко. Це дуже необхідна машина.

За аналогією діти складають оповідання про інший спеціальний транспорт.

– Діти, ви добре сьогодні працювали, пригадаймо всі нові слова, які ви запам’ятали, і складемо їх до нашої скриньки-скарбнички.
Діти згадують і називають слова.

– Діти, що нового ви почули на занятті?
(П.В. – Я почув про міліцейську машину.
– Я почув про пожежну машину.
– А я запам’ятав те, що транспорт називають спеціальним).

– А тепер прийшов час пограти, і в пригоді нам стане транспорт спеціального призначення: міліцейська машина, швидка допомога і пожежна машина.
За словесною вказівкою вихователя та орієнтуючись за малюнками транспорту діти рухаються по кімнаті і знаходять свої гаражі.

Там, де вулиця широка,
Їдуть машини в три потоки.
Із гаражів виїжджають пожежні машини.
Далі йде команда цим машинам знайти свій гараж, гра продовжується.

Тривалість заняття – 25-30 хвилин.