![]() |
|
Крутій К.Л., Котій Н.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ "ЛІПС" ЛТД, 2007. – 256 с. – Бібліогр.: с. 27, 245. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу). Квітень. II тиждень Тема: КОСМІЧНИЙ ТРАНСПОРТ. Мета: збагачувати словник дітей на основі уявлень про довкілля. Формувати розуміння вживання узагальнювального поняття космічний транспорт. Продовжувати вчити дітей зіставляти предмети та співвідносити слова за змістом. Ключові слова: зореліт, зручний, космодром, космос, орбітальний, полетіти, потрібний, ракета, станція, стартувати, сузір’я, (космічний) супутник. Вправляти в уживанні порядкових числівників та в узгодженні кількісних і збірних числівників з іменниками: три ракети, п’ять кораблів, двоє космонавтів. Вправляти в утворенні нових дієслівних форм із префіксами при-, від-, в-, за- із протилежним значенням: відлетіти – прилетіти, увійти – вийти, запустити – приземлити. Учити правильно вживати займенники він, вона, вони з прикметниками про неї, про нього, про них, на ньому, на них. Учити складати складнопідрядні речення зі сполучником умови як тільки: Як тільки ракета вийде на орбіту, вона повинна зв’язатися із Землею; та застосувати в мовленні часовий прийменник упродовж: Упродовж року космонавти готувались до польоту. Закріпляти формули мовленнєвого етикету побажання "Щасливого польоту", "До скорої зустрічі". Після перегляду відеоролика вчити придумувати уявну космічну подорож за планом: де, з ким, чому, як, з елементами діалогу. У рухливій грі "Швидкі ракети" співвідносити рухи й слова. Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності. Хід заняття 1 частина. КОМУНІКАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ – Добрий день, діти! – Щось запізнюються Калинка й Барвінок. А ось і вони. Привітайтеся з ними. – Діти, подивіться на них. Сьогодні вони в іншому одязі, запитаймо про нього, вам цікаво? – Вони кажуть, що це космічний одяг і їм дуже подобається гра про космос. Ми про себе склали казку, – Діти, скажіть, а як можна потрапити у космос? – А який ще космічний транспорт ви знаєте? – Так, сьогодні на занятті ми будемо вести розмову про космічний транспорт, і ви багато дізнаєтеся нового. Згодні? 2 частина. ЕТАП ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. НАДБАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ – Діти, як називаються люди, які літають у космос? – Як називається транспорт, на якому вони полетять у космос? Упродовж бесіди вихователь виставляє потрібні малюнки. – Як називається наша планета? – Калинка й Барвінок у свій космічний політ одягнули скафандри, щоб вони їх захищали в безповітряному космосі. Семенку, що вдягнули Калинка й Барвінок? – Правильно. Молодці, Андрійку, Дениско, Юлю! Їм дуже цікаво знати про космос. – Діти, ракета може літати до інших планет, по яких рухається інший космічний транспорт: на Місяці – місяцехід, на Марсі – марсохід. Хто запам’ятав ці нові слова? – Молодці! А ось довго літати навколо нашої Землі може транспорт, який називається космічна орбітальна станція. Євгенку, що це? (Показує на малюнок). – Правильно, увесь космічний транспорт виконує різні дії. Що робить ракета? – Ще космічні човни вміють перелітати з планети на планету, долітати до планети, а коли повертаються додому – то приземляються. – Діти, подумайте і скажіть, який космічний транспорт? – Космічні ракети літають дуже швидко. Як Тарасику літають ракети? – Ой, як багато нових слів ми сьогодні покладемо до скриньки. Калинка запрошує нас пограти в гру "Знайди схожі слова". На дошку виставляються малюнки й діти утворюють низку слів.
– Молодці! Калинка й Барвінок, кажуть, що ви справжні космонавти. Відпочиньмо і покажімо, що ми ще й сміливі. Проводиться фізкультхвилинка.
3 частина. ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ – Діти, ви вже знаєте, що ракети, космічні човни знаходяться на космодромі. Порахуймо їх, але потрібно не просто рахувати, а скласти речення. Наприклад: На космодромі я бачив дві ракети. – Молодці, а зараз ми будемо з вами операторами, які керують рухом ракет. Дівчатка будуть називати одну дію, а хлопчики протилежну їй дію. Наприклад: ракета відлетіла – прилетіла. – Молодці, Калинці й Барвінку дуже подобається, як ви працюєте. Діти, назву космічного транспорту можна замінити іншими маленькими словами. Послухайте, можна сказати ракета, а можна – вона. – Так, правильно, а тепер подумаймо, про кого ви б хотіли розказати? Я хочу розказати про нього (показує на малюнку космонавта). А ви? – Молодці! Калинка й Барвінок пропонують вам скласти речення із заданими словами як тільки і впродовж. Вам будуть допомагати малюнки на дошці. Наприклад: Як тільки ракета вийде на орбіту, вона повинна зв’язатися із Землею. Впродовж року космонавти готувалися до польоту. – Правильно, щоб космічний політ був успішним, космонавтам бажають гарні слова. Які? 4 частина. ОЦІННО-КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ – Діти, пригадайте, ми з вами вчора дивилися мультфільм (відеоролик, слайди, фільм-саморобка з малюнками). Він вам сподобався? – Придумаймо з вами таку саму космічну подорож про наших Калинку й Барвінка. – Калинка й Барвінок дуже хотіли полетіти в космос. Вони впродовж року готувалися до польоту. Як тільки були готові, вони вдягли скафандри й сіли в зореліт, який стартував із космодрому. Ракета летіла довго й долетіла до Марса. Там Калинка й Барвінок пересіли на марсохід. На планеті вони побачили багато цікавого, нового. Вихователь разом із Калинкою й Барвінком дають оцінку розповідям дітей. – Молодці, ми з Калинкою й Барвінком бачимо, скільки багато нового ви дізналися, запам’ятали різні слова. Вони запрошують вас пограти в рухливу гру "Швидкі ракети". Діти кажуть слова і вільно рухаються по кімнаті, на останнє слово всі утворюють велике коло. –Ждуть дітей швидкі ракети – Ось і закінчується наше заняття. Далі діти за традицією складають слова до скриньки-скарбнички і прощаються з вихователем, Калинкою та Барвінком. Тривалість заняття – 30 хвилин.
|
|
|