![]() |
|
Крутій К.Л., Котій Н.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ "ЛІПС" ЛТД, 2007. – 256 с. – Бібліогр.: с. 27, 245. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу). Квітень. III тиждень Тема: ПРОФЕСІЇ. Мета: збагачувати словник дітей на основі уявлень про довкілля. Формувати розуміння вживання узагальнювального поняття професії. Продовжувати вчити дітей співвідносити слова за смислом, пояснюючи їх. Ключові слова: атомна, виробляти, висококваліфікований, високопрофесійні, відповідальний, електроенергія робітник, інженер-енергетик, потрібні, працювати, станція. Прикметники: атомна, високопрофесійна, відповідальні висококваліфікований, досвідчений, електрична, потрібні, розумні. Учити правильно утворювати дієслова конкретної фізичної дії, потребують знахідного відмінка об’єкта: будувати, ремонтувати, заміряти, працювати. Вправляти у вживанні іменників-назв людей за фахом або характерною ознакою, утворених різними способами: будівельник, кранівник, монтажник, інженер, муляр, скляр, бульдозерист. Учити утворювати дієприслівники теперішнього й минулого часу: приходячи, стоячи, сидячи. Учити дітей складати складносурядні речення з протиставними сполучниками проти, зате. Продовжувати збагачувати словник дітей українськими прислівниками: Не кажи – не вмію, а кажи – навчуся; учити дітей розуміти це прислів’я і доречно використовувати. Учити дітей брати участь у колективному діалогу: добирати тему розмови, яка є цікавою для співрозмовників, додержуватися послідовності (логіки). У рухливій грі "Таня" співвідносити слова й рухи. Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності. Хід заняття 1 частина. КОМУНІКАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ – Доброго ранку, діти! – Скажіть, як називається місто, у якому ми з вами живемо? – Правильно. Калинка й Барвінок запитують, а чим славиться наше місто? – Молодці! Наше місто не тільки має атомну електричну станцію, але це ще дуже гарне, зелене, сонячне місто. Послухайте вірш нашого музичного керівника Світлани Миколаївни Косенко. Моє місто Скільки міст і сіл на Україні, – Вам сподобався вірш? – Людо, скажи, де працюють твої батьки? – Молодець! Що виробляє атомна електрична станція? На дошку за ходом бесіди виставляються потрібні фото або малюнки. 2 частина. ЕТАП ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. НАДБАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ – Правильно. А можна ще сказати, що наша станція дає багато електроенергії, або виробляє багато електроенергії. – Калинка й Барвінок здогадалися, чому нашому місту дали назву Енергодар, а ви? Подумайте, з яких двох слів складається це слово – енерго–дар. – Атомна станція – це велике підприємство, на якому працюють люди різних професій. Зараз ми пограємо в гру "Назви професію", я буду виставляти малюнки, а ви називати професію. – А ця професія називається… – Подивіться, у цій кімнаті (показує фото) дуже багато стоїть приборів і механізмів, українською мовою буде приладів і устаткування. Повтори, Кирилку. – А люди, які працюють на них, ще називаються експлуатаційники. Важке слово, тому скажімо його хором по складах. – Подивіться на малюнок, що робить ця людина? – Молодці! Калинка й Барвінок питають, ви вже зможете назвати професію цієї людини? – Добре, сьогодні гарно працюють Кирилко, Семенко, Сашко. Мабуть, це майбутні атомники. Молодці! – Діти, а ось ця професія називається дозиметрист, він заміряє повітря, перевіряє прилади, щоб вони не були небезпечними. Що робить дозиметрист, Даринко? – Правильно, молодець! Склала гарне речення. Усі люди, що працюють на атомній, називаються робітники атомної станції. – Для того щоб станція працювала постійно, то всі робітники працюють дружно, разом. Як, Тетянко, потрібно працювати? – Усі професії дуже потрібні й відповідальні. Скажімо, які робітники? Діти по складах повторюють хором і все слово індивідуально. – Вони не лінилися, багато вчилися, а українці про таких людей кажуть: Не кажи – не вмію, а кажи – навчуся. – Тому ми довіряємо всім робітникам атомної станції, які працюють на ній. Наталочко, а ти довіряєш робітникам? – Молодці! Робота в нас сьогодні дуже складно, тому вже час відпочити й порухатись. Проводиться фізкультхвилинка.
3 частина. ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ – Калинка й Барвінок запрошують пограти в гру "Що робити". – Наприклад: Що робити? – Будувати. – Молодці, Юлю, Олесю! А зараз ми будемо фоторепортерами і зробимо загальне фото людей різних професій, які будували станцію. Діти беруть зі столу картинки з різними професіями, називають їх і ставлять на дошку. – Атомну станцію будували… – Монтажник, бульдозерист). – Калинка й Барвінок кажуть, що фото вийшло гарним. А зараз ми проведемо мовну вправу. Склади речення із заданим словом. Наприклад: Приходячи на атомну станцію, робітники починають роботу. А що можуть дозиментристи робити стоячи? Це завдання проводиться залежно від рівня розвитку дітей. – Молодці! До нас у гості завітали слова проти й зате, і вони теж хочуть, щоб із ними склали речення. Послухайте: Професія інженера-енергетика відповідальна, зате дуже необхідна. – Молодці! 4 частина. ОЦІННО-КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ – Діти, ви так багато вже знаєте про професії атомників. Калинка й Барвінок пропонують усім взяти участь у колективному діалогові про ці професії. Всі згодні? – Даринко, де працюють твої батьки? – Толю, спитай Юлю, а де її батьки працюють? – Даринко, спитай Толю, що робить його тато? – Як ви думаєте, якими мають бути робітника? – А я пригадав про них українське народне прислів’я "Не кажи не вмію, а кажи навчуся". Калинка й Барвінок оцінюють діалог дітей. – Молодці! Наше заняття підходить до кінця, Калинка і Барвінок запрошують пограти в рухливу гру "Таня". Діти ходять по колу і промовляють слова: Ми по колу йдемо, Далі одна дитина з кола кличе того, хто стоїть у колі, після відгадування діти міняються місцями і гра продовжується. – Діти, що найбільше запам’яталося вам? Далі діти за традицією складають нові слова до скриньки-скарбнички і прощаються з вихователем і ляльками. Тривалість заняття – 30 хвилин.
|
|
|