Травень. II тиждень. Тема: ЧАС. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ "ЛІПС" ЛТД, 2007. – 256 с. – Бібліогр.: с. 27, 245. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

Травень. II тиждень

Тема: ЧАС

Мета: збагачувати словник дітей на основі уявлень про довкілля. Продовжувати формувати розуміння поняття календар. Учити переносити засвоєні лексичні навички у зв’язне мовлення.

Ключові слова: година, годинник, майже, миттєва, показувати, рахувати, рівно, хвилина, швидкоплинний.
Іменники: будильник, година, годинник, доба, секунда, хвилина, час.
Дієслова: відраховувати, лічити, плинути, показувати, протікати, рахувати, текти.
Прикметники: миттєві, настінний, необхідний, пісочний, ручний, старовинний, сучасний, швидкі, швидкоплинний.
Прислівники: майже, рівно.

Учити правильно вживати порядкові числівники, у яких першою складовою виступають прийменники пів, за: о пів на третю; о пів на шосту; за 10 хвилин п’ята; за 15 хвилин сьома година.

Вправляти у вживанні займенників інший, той та слів другий, наступний: інший-другий годинник; той, наступний день (доба).

Вправляти дітей у складанні речень із прислівниками майже, рівно: Годинник показує рівно п’яту годину.

Продовжувати збагачувати словник дітей українськими прислів’ями: "Спізнися на хвилину, а загубиш час" (за аналогією з російською "Делу время – потехе час").

Продовжувати розвивати діалогічне мовлення дітей на задану тему "Новий годинник".

Учити самостійно, залежно від ситуації, влучно застосовувати формули мовленнєвого етикету.

У рухливій грі "Чарівний круг" учити узгоджувати слова й рухи.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. КОМУНІКАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Доброго ранку, діти!
(П.В. – Доброго ранку!
– Доброго дня!
– Вітаю Вас!).

– А ось і наші Калинка й Барвінок.
Калинка:
– Доброго дня, діти!
Барвінок:
– Як ідуть Ваші справи, Наталіє Іванівно?
– У мене все гаразд, а як у вас, діти?
(П.В.У мене все гаразд.
– У нас все добре).

Барвінок:
– Пробачте, ви не скажете, котра зараз година?
– Зараз рівно восьма година, а навіщо це тобі?

Калинка:
– Барвінок учиться лічити за годинником, але йому потрібна допомога.

– Діти, ви бажаєте допомогти Барвінку?
(П.В. – Так, допоможемо).

2 частина. ЕТАП ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. НАДБАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

– Відгадайте загадку: "Що рухається, не сходячи з місця?".

Якщо діти не відгадають, то відгадку каже Калинка.

Калинка:
– Це час, російською мовою – время.
(П.В. – Це час).

– Так, правильно. А як можна визначити час?
(П.В. – За годинником.
– За будильником).

– Молодці! Час не можна бачити, він непомітний, але якщо спостерігати за годинником, за добою, його можна побачити. Через добу час тече, протікає. Що він, Наталочко, робить?
(П.В.Час тече, протікає).
Інші діти повторюють пошепки.

– Правильно, тому час швидкоплинний. Який час, Юрку?
(П.В.Час швидкоплинний).

– Молодець! Запам’ятав важке слово. Час уміє плинути і проходити. Повторіть нові слова.

На дошку вихователь виставляє малюнки із зображенням положення сонця впродовж доби (ранок, обід, вечір, ніч).
(П.В.Час плине, проходить).

– Правильно, тому що він…
(П.В.Швидкоплинний).

– Молодці!

– Дуже давно люди придумали перший пісочний годинник, який відраховував час.
Вихователь показує пісочний годинник, а діти повторюють і запам’ятовують нові слова.

– Але це старовинний годинник, а зараз багато сучасних годинників, проведемо вправу "Назви, який це годинник".

На столі стоять пісочний годинник, будильник, ручний годинник і настінний годинник. Вихователь указкою показує на годинник – і діти називають його.

(П.В. – Це пісочний старовинний годинник.
– Це сучасний будильник.
– Це ручний сучасний годинник.
– Це настінний сучасний годинник.
– На прогулянці ми за сонечком спостерігаємо час).

– Молодці! Правильну відповідь побудували Сергійко, Артур, Надійка.

– Діти, скажіть, годинники необхідні?
(П.В. – Годинники необхідні).

– А для чого вони потрібні й необхідні?
(П.В. – Щоб показувати час).

На дошку виставляється модель годинника.

– Правильно. Годинник показує години, хвилини й секунди. Що годинник нам показує?
(П.В.Годинник показує години, хвилини, секунди).

Указкою діти й вихователь на моделі годинника показують години, хвилини, секунди.

– Правильно, молодці! Їх можна лічити – рахувати – відраховувати.
Діти повторюють нові слова індивідуально й хором.

– Так, хвилинки дуже швидкі, а секунди взагалі миттєві. Які хвилинки й секунди, хто запам’ятав?
(П.В.Хвилинки швидкі.
– Секунди миттєві).

– Правильно, діти. Барвінок запам’ятав, що секунди збираються у хвилини, а хвилини збираються в години, а години складають час. Зберімо ще раз цей ланцюжок.
(П.В. Секунди – хвилини – години – час).

– Барвіночку, ти вже зрозумів, що таке час?

Барвінок:
– Так, але я ще хочу правильно називати час за годинником.

– Добре, спочатку відпочиньмо, тому що час зробити перерву. Проводиться фізхвилинка.

Діти стоять у колі й промовляють слова.

Рівно маємо ходити,Діти крокують на місці,
Щоб вас вчасно розбудити.роблячи руками рухи вперед-назад.
Ми б’ємо, та не людину,Піднімають руки в гору
Просто лічимо годину.і плескають у долоні.
Гучно, весело б’ємо:
"Бім-бом-бом, бім-бом-бом".Крокують на місці.

3 частина. ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– А тепер і ти, Барвінку, і ви, діти, будьте уважні, тому що прийшов час самостійно виконувати вправи, згодні?
(П.В. – Так, авжеж).

– Перше завдання називається "Котра година". Спочатку я покажу вам час і правильно його назву, а потім – ви. Допомагати мені будуть велика стрілка, яка показує години, і маленька стрілочка, яка показує хвилинки. Наприклад: Зараз о пів на дев’яту годину, а зараз о пів на шосту годину.

Далі діти самостійно пересувають стрілки на моделі годинника і називають час.
(П.В.Пів на десяту годину.
Пів на сьому годину).

– Молодці! А тепер трохи по-іншому: За 10 хвилин п’ята година.
(П.В. – За 15 хвилин шоста година.
– За 5 хвилин четверта година).

– Добре, усі запам’ятали, як правильно казати, а ти, Барвінку?
Барвінок:
– Так, мені сподобалося.

– У наступному завданні нам будуть допомагати слова інший-другий та тойнаступний. Наприклад: інший-другий годинник.
(П.В.Інший-другий будильник.
Інший-другий час).
(П.В.Той – наступний день.
– Та – наступна доба).

– Молодці! Барвінку й Калинці сподобалося, як працювали Оксанка, Даринка, Сашко, Петрусь, вони уважні й правильно відповідали.

– Діти, пригадайте, який час?
(П.В. – Швидкоплинний).

– Тому його треба берегти, не розкидатися ним. Українці мають гарне прислів’я: "Спізнишся на хвилинку, а загубиш час". У русского народа тоже есть похожая поговорка "Делу время – потехе час".

Далі діти поясняють, як розуміють ці прислів’я.

– Молодці! До наступного завдання потрібні слова рівно і майже, з якими треба скласти речення. Наприклад: Годинник показує рівно п’яту годину або Майже дев’яту годину показує годинник.

Далі діти за аналогією складають свої речення.
(П.В. – Будильник показує рівно другу годину дня.
– Годинник показує рівно шосту годину вечора.
– Майже сьому годину показує настінний годинник.
– Майже третю годину показує ручний годинник).

– Молодці!

– Діти, скоро ви підете до школи й будете мати свій сучасний ручний годинник, щоб спостерігати за часом, і тому я пропоную скласти діалог на тему "Новий годинник". Зараз ми з Оленкою поспілкуємося, а потім інші діти будуть розмовляти.

– Добрий день, Оленко!
– Доброго дня, Наталіє Іванівно!
– Ти така весела, щаслива, що трапилося?
– Так, восени я йду до школи, і батьки подарували мені ручний сучасний годинник!
– Покажи, будь ласка.
– Ось, маленький такий, але добре показує години, відраховує хвилини, секунди.
– Правильно, бо важко рахувати швидкі хвилини й миттєві секунди.
– Тато сказав, що годинник допоможе мені зберегти час, який швидкоплинний.
– А ти знаєш прислів’я про час?
– Так, "Спізнитися на хвилинку, а загубиш час".
– Молодець! Ну, бувай здорова!
– До побачення!

Далі діти складають інші діалоги, а вихователь разом із Калинкою й Барвінком аналізують їх.

4 частина. ОЦІННО-КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Наше заняття наближається до кінця, і Барвінок, який дуже вдячний вам за те, що ви навчили його визначити час за годинником, запрошує пограти в гру "Чарівний круг".

Діти стоять у колі, посередині – одна дитина. Після того, як усі хором сказали слова, розбігаються, а дитина, яка стояла посередині, їх наздоганяє.

Входиш ти в чарівний круг,
Завмирає все навкруг.
Дві хвилини як пройде,
Той, хто в колі, – відімре!

– Молодці, а тепер скажіть, що здивувало вас?
– Що запам’яталося найбільше?
– Які нові ігри сподобалися?
– Які нові слова запам’ятали?

Далі діти за традицією називають нові слова, складають їх до скриньки-скарбнички і прощаються з вихователем, Калинкою й Барвінком.

Тривалість заняття – 30 хвилин.