![]() |
|
Крутій К.Л., Котій Н.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ "ЛІПС" ЛТД, 2007. – 256 с. – Бібліогр.: с. 27, 245. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу). Травень. III тиждень Тема: ПРАВИЛА ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ. ПРАВИЛА ДОРОЖНЬОГО РУХУ Мета: збагачувати словник дітей на основі уявлень про довкілля. Продовжувати формувати систему знань про правила пожежної безпеки та правила дорожнього руху. Учити переносити засвоєні лексичні навички у зв’язне мовлення. Ключові слова: безпечний, бешкетувати, поведінка, правила, приклад, уважний, уникати. Вправляти в утворенні спільнокореневих дієслів протилежного значення за допомогою префіксів: забігати – вибігати. Вправляти в утворенні дієслів із префіксом недо- зі значенням незакінченої дії: недограти, недопити. Учити утворювати дієприслівники теперішнього часу: лежачи, стоячи. Учити складати складнопідрядні речення із часовими прийменниками після, перед. Учити самостійно складати текст-пам’ятку про правила поведінки за власним досвідом та ілюстраціями, дотримуючись логічної послідовності. У рухливій грі "Естафета" закріпляти слова й рухи. Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності. Хід заняття 1 частина. КОМУНІКАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ Діти заходять до "Світлиці" і вітаються з вихователем. – Діти, наші Калинка й Барвінок потоваришували з маленьким сірничком. Як ви думаєте, потрібна ця дружба чи ні? А щоб легше вам було висловлювати свої думки, послухайте уривок із вірша Грицька Бойка "Сірничок" (показати сірники). Погляньте малята на цей сірничок: Червона голівка, жовтенький бочок. (П.В. – Ні, не потрібна, може бути пожежа. – Правильно, скажіть, що може вогонь, коли він добрий? – Так, а коли вогонь злий? – Правильно. Малята, ви будьте з вогнем обережні. Вивчіть, будь ласка, усі протипожежні правила. – Які правила потрібно знати? – Якими треба бути? – Пригадаймо сьогодні правила поведінки вдома, на вулиці, в лісі, тобто будемо розмовляти про правила безпеки. Про що піде мова, Андрійку? – А Калинка й Барвінок будуть нам допомагати і самі навчатися цих правил. 2 частина. ЕТАП ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. НАДБАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ – Діти, зараз подивіться на малюнок, послухайте віршик і спробуємо проаналізувати ситуацію, у яку потрапила ґава-роззява. Хто почув нове слово у моїй мові? – Ситуація – це дія, у яку ти потратив, і треба знайти вихід, зрозуміло? Спинився автобус, а поряд таксі. (П.В. – Правила дорожнього руху). – Діти, як треба себе поводити на вулиці? – Правильно, а можна гратися на дорозі? – Запам’ятайте нове слово, що на дорозі не можна бешкетувати, російською – озорничать. – Треба бути обережним, щоб передбачити й уникнути небезпеки. Що, Миколко, треба робити? – Діти, скажіть, за допомогою чого працюють ці прилади? – Правильно, але якщо мати безпечну поведінку і бути неуважними, можна спричинити пожежу. Якими ми не повинні бути? – Всі запам’ятайте: – Зараз ми пограємо в гру "Так – ні". Своїми відповідями поставте себе в приклад Барвінку й Калинці. Вихователь читає вірш, супроводжуючи його малюнками, а діти кажуть "так" чи "ні". – Назавжди запам’ятайте, правила, як день, ясні. – Горище чи старий чердак – це не місце іграм! – А тепер скажіть мені, в ліфтах можна гратись? – І в підвалах аж ніяк не підходить гратись! – Можна лізти по стіні, по дахах, по трубах? – На будову йде хлопчак, там біда чекає? – Гілки з дерева пружні, можна лазити там? – Правила усі запам’ятайте, (Р.Скучайте, ст.81 "бібліотека вихователя" N 11 – 2002р.) – Молодці! Сьогодні добре працюють Іринка, Тамара, Сашко, Андрій. Калинка й Барвінок запрошують нас відпочити і у фізхвилинці показати, як будете діяти.
3 частина. ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ – Молодці! Коли відбувається та чи інша ситуація, виконується багато дій. Пограймо в мовленнєву гру "Що робить дитина". Я буду показувати вам малюнки, а ви чітко називати дію. Наприклад: забігати – вибігати. – Молодці, Данилку, Оленко, Петрусю! А тепер пограємо в гру "Що недоробили Калинка й Барвінок" – вони недограли (знову використовуються малюнки). – Так, правильно. І ще одна цікава вправа, у якій треба змінити закінчення слова, що відповідає на моє запитання "Як?". – Наприклад: слово лежати. Далі діти за аналогією утворюють інші пари слів. – Молодці! Калинка й Барвінок вами задоволені. Вони ще хочуть, щоб ви склали речення зі вставними словами після, перед. Наприклад: Після того, як вивчиш правила пожежної безпеки, можна йти до лісу. 4 частина. ОЦІННО-КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ – Діти, я погоджуюся з Калинкою й Барвінком, що ви вже маєте достатньо знань про правила безпеки. Тому спробуймо скласти пам’ятку, як треба себе поводити на вулиці, на дорозі, в лісі тощо для своїх маленьких братиків і сестричок. Послухайте, що вийшло в мене. "Усім дорослим і малечі треба добре знати правила безпеки. Треба вивчити протипожежну безпеку: не брати без дозволу сірники, не вмикати електроприлади, не розпалювати самостійно вогонь у лісі. Не можна бешкетувати на дорозі, уникати й передбачувати небезпечні ситуації, тобто знати правила дорожнього руху. Завжди бути уважним, мати безпечну поведінку, не грати в недозволених місцях. Щоб легше діти складали пам’ятку, на дошку виставляється серія ілюстрацій. Діти, хто самостійно, хто за допомогою вихователя, складають свої пам’ятки. Після цього вихователь разом із Калинкою й Барвінком їх оцінюють. – Ви, сьогодні такі молодці! Пограймо в рухливу гру "Естафета". Діти стоять у колі, по черзі промовляють слова лічилки, а числівники називають хором. – Не вмикай на кухні газ – раз (хором). Після цього перша дитина, яка почала лічилку, і остання, яка закінчила, беруть до рук червоні прапорці і пробігають естафету – хто перший. За бажанням гра повторюється. Після гри діти сідають на стільчики. – Діти, ось і закінчилося наше останнє заняття не тільки в цьому році, а і в дитячому садку. Восени ви йдете до школи, де продовжите своє навчання. Калинка й Барвінок зробили вам сюрприз: погукали в гості ваших знайомих – Грайлика, з яким ви працювали в молодшій групі, і Розумничку, яка допомагала вам працювати в середній групі. Ви пам’ятаєте їх? – Усі наші герої не змогли навіть разом підняти скриньку-скарбничку, у яку ви постійно складали нові слова, вивчаючи українську мову. Вони всі дуже задоволені вашими успіхами, пам’ятають усі ваші мовленнєві перлинки, зичать вам міцного здоров’я, гарного навчання й дарують вам на згадку медалі зі своїм зображенням. – Я теж хочу побажати вам здоров’я, успіхів у навчанні і щоб завжди розмовляли нашою солов’їною українською мовою. – Гей чудова, свіжа і багата – Хай вам щастить, будьте здорові! Тривалість заняття – 30-35 хвилин.
|
|
|