ЖОВТЕНЬ. III тиждень. Тема: ФРУКТИ. ЯГОДИ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ “ЛІПС” ЛТД, 2007. – 256 с. – Бібліогр.: с. 27, 245. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

ЖОВТЕНЬ. III тиждень

Тема: ФРУКТИ. ЯГОДИ.

Мета: продовжувати збагачувати активний словник дітей на основі знань та уявлень про довкілля, активізувати словник дітей назвами садових культур, фруктів, ягід.

Ключові слова: баштан, виноградник, корисний, ласувати, пригощатися, різний, смак, соковитий, фрукти, фруктовий, ягоди.
Іменники: аґрус, апельсин, баштан, виноград, виноградник, дині, кавуни, лимон, мандарин, персик, помаранч, померанець, порічки, смак, ягідник.
Дієслова: збирати, зривати, ласувати, назбирати, працювати, пригощатися.
Прикметники: виноградний, корисний, мандариновий, ніжний, пахучий, персиковий, різний, смачний, соковитий, фруктовий.
Прислівники: корисно, смачно.

Вправляти дітей у правильному вживанні важких граматичних форм – іменників у родовому відмінку множини: апельсинів, лимонів, мандаринів.

Стимулювати вживання складних слів типу: великий-превеликий (кавун), солодкий-пресолодкий (виноград), смачні-пресмачні (порічки).

Продовжувати вчити дітей складати речення з однорідними членами та приєднувальним сполучником а також: Я люблю їсти апельсини, виноград, а також персики.

Продовжувати самостійно складати описові розповіді про улюблені фрукти, придумувати нову назву розповіді, учити розмовляти невимушено, виразно, переконливо.

У рухливій грі “Сад і горобці” закріпляти слова рухи.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. КОМУНІКАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Діти заходять до “Світлиці” й вітаються з вихователем та ляльками.
(П.В. – Доброго ранку, Наталіє Іванівно.
– Привіт, Калинко й Барвінку).

– Діти, послухаймо Калинку й Барвіночка, вони дуже добре допомагали збирати врожай фруктів, тому мама в нагороду пообіцяла зробити фруктовий салат.
(П.В. – А що це таке?
– Я не знаю що це таке).

– Калинка й Барвінок знають, запитайте у них про це?
(П.В. – Калинко, Барвіночку, що таке фруктовий салат?
– А чому ви любите фруктовий салат?).
– Так, цікаво, це, мабуть, коли салат роблять не з овочів, а із… (П.В. – фруктів).
– Правильно, а здобрюють його не олією, а солодким кремом. Зрозуміли?
(П.В. – Так, авжеж).

– Скажіть, які фрукти ви знаєте?
(П.В. – Яблука, сливи, вишні, абрикоси, груші тощо).
– Правильно, молодці! Сьогодні ми будемо розмовляти про фрукти, яких існує дуже багато. Ми їх будемо називати, описувати й, може, Калинка й Барвінок виберуть собі другий фруктовий салат.

2 частина. ЕТАП ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. НАДБАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

На дошку виставляються малюнки або муляжі.
– Як називаються ці фрукти?
(П.В. – Це виноград, це мандарин.
– Це лимон.
– Це апельсин, це персик).
– Правильно, можна ще сказати помаранч, померанець. Повтори, Оксанко, Кирилку.
(П.В. – Це помаранч. Це померанець).

– Діти, як що їх скуштувати, вони які?
(П.В.Пахучі. Соковиті).

– Правильно, а ще вони ніжні, різні на смак і дуже корисні.
Діти повторюють пошепки, а одна дитина вголос.

– Скажіть, у якому саду ростуть ці фрукти?
(П.В. – Вони ростуть у фруктовому саду).
– Правильно, можна ще сказати так: апельсини ростуть в апельсиновому садку, мандарини – в мандариновому. А ось виноград росте у винограднику.

Діти повторюють нові слова і запам’ятовують їх.
(П.В. – Персики ростуть у персиковому садку.
– Лимони ростуть у лимоновому садку).

– Правильно, Калинка й Барвінок задоволені тим, що ви знаєте багато інших фруктів і пропонуєте їх.

На дошку виставляються картинки кавуна, дині.

– Діти, як називаються ці ягоди? Так, так, я не помилилась?
(П.В. – Це арбуз. Це диня.)
– Діти, хто помітив помилку? Якою мовою сказав Сергійко?
(П.В. – Він сказав російською мовою).
– А українською мовою арбузкавун, а диня так само перекладається. Кавун є найбільша ягода, яку родить наша українська земля. На смак які кавуни й дині? Пригадайте нові слова, які ми вже запам’ятали.
(П.В.Соковиті, солодкі, запашні. Корисні).

– Які ще ви знаєте ягоди?

На дошку виставляються картинки або муляжі ягід.
(П.В. – Це смородина).
– Правильно, а це аґрускрыжовник російською мовою. Повтори, Наталочко.
– А це порічкикрасная смородина російською мовою, повторіть.
(П.В. – Це аґрус. Це порічки).

– Подумайте і скажіть, де ростуть кавуни й дині?
(П.В. – На городі. На дачі).
– Так, правильно сказати – на баштані.

Діти повторюють та запам’ятовують.

– А ягоди ростуть в ягіднику. Де ростуть, Петрику, ягоди?
(П.В.Ягоди ростуть в ягіднику).

– Правильно, Калинці й Барвіночку подобається, як ви сьогодні працюєте. Вони жартують, мабуть, тема заняття дуже “смачна”!
(П.В. – Так дуже “смачно”).
– У народі кажуть: “Такі смачні, що й пальці пооблизували”! Як ви розумієте цю приказку?
(П.В. – Це дуже смачно. Це дуже добре).
– Так, Калинка й Барвінок згодні з вами.

– Подумайте і скажіть, що робили у фруктовому саду Калинка і Барвінок, коли дозрів урожай?
(П.В. – Вони збирали його).
– Правильно, можна ще сказати зривали фрукти, назбирали фруктів, вони добре працювали. Діти, які нові слова ви почули? Їх треба запам’ятати.
(П.В.Збирати, зривати. Працювати).

– Правильно, а потім уже можна пригощатися й ласувати. Ці нові слова теж повторіть і запам’ятайте, ми їх покладемо до скриньки-скарбнички.

Діти повторюють нові слова.

– Правильно, фрукти – це дуже смачно й корисно, ви згодні з Калинкою.
(П.В. – Так, згодні.
– Фрукти – це смачно й корисно).

– Барвінок нагадує мені, що ви вже довго займаєтесь, відпочиньмо. Проводиться фізкультхвилинка.

Яся ягоди збирала,Нахиляються і збирають ягоди.
Біля ясеня кружляла,Кружляють на місці.
Повний кошик назбиралаПоказують руками коло.
І всіх потім пригощала.“Пригощають” (рухи руками).

3 частина. ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Діти, продовжуємо нашу роботу. Скажімо, щоб для фруктового салату Калинка взяла великий-превеликий кавун. А тепер ви спробуйте запропонувати солодкий виноград.
(П.В.Солодкий-пресолодкий виноград.
Смачні-пресмачні порічки).

– Подивіться на ці малюнки, скажіть, із яких фруктів буде дуже смачний салат.
(П.В. – Смачний салат буде з апельсинів, лимонів, мандаринів).

– Правильно, Барвінку вже хочеться покуштувати, тому що ви правильно назвали фрукти й закінчення в цих словах.

– Розкажіть, будь ласка, лялькам, які фрукти ви любите їсти, реченням за допомогою слів-помічників а також. Наприклад: Я люблю їсти мандарини, виноград, а також персики.

Далі діти за аналогією складають речення.
(П.В. – Я люблю їсти помаранчі, виноград, а також кавуни і дині).

– Молодці, сьогодні гарно працюють Анжела, Тоня, Максим, Євгенко.

4 частина. ОЦІННО-КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Нам із Калиною й Барвінком хотілось би почути, які ви любите їсти фрукти, чому, який би ви приготували фруктовий салат і дали йому назву. Спочатку я спробую, а потім – ви.
– Я люблю різні фрукти і ягоди: апельсини, тому що вони запашні й солодкі, соковитий виноград, а також диню з ніжним смаком. Із цих фруктів я приготую салат, який називається “Колібрі”, усі фрукти дрібненько наріжу й заправлю солодким кремом. Після цього пригощу маму, тата, бабусю й сестричку. Усі разом ми будемо ласувати фруктовим салатом “Колібрі”.

Далі діти за аналогією складають свої розповіді, а Калинка й Барвінок дають їм оцінку.

– Наше заняття наближається до кінця, Калинка й Барвінок запрошують пограти в рухливу гру “Сад і горобці”.

(Ст. 45 “Рахункова абетка” Б. Мицкан, Г. Презлята – Воробей, Тернопіль – 2005р.)

Діти стоять, як “фруктові дерева”, між ними ходить “садівник”, відганяючи двох “горобців”, які намагаються “забігти в сад”, торкнутися якого-небудь “дерева” рукою і втекти разом з ним. Якщо вдаряє “садівник” по “горобцю”, тоді останній стає “деревом”, а “дерево” – “горобцем”. Усі разом кажуть слова:

Два горобчики, ласі хлопчики,
З боку чиркають, в садах зиркають!
Один із малинами, ще й із вишнями,
Яблука, груші, сливи-чорнуші!
Скоч же в садочок по горілочок!
Ягідку в дзьобик, тікай, як можеш!

– Дуже гарна гра!
– Діти, що здивувало вас?
– Яке завдання виявилось найцікавішим?
– Які нові слова запам’ятали? Згадаймо їх і покладемо до скриньки-скарбнички.

Далі діти прощаються з вихователем і ляльками або, якщо є можливість, пригощаються фруктовим салатом.

Тривалість заняття – 25-30 хвилин.