ЛИСТОПАД. I тиждень. Тема: СВІЙСЬКІ ТВАРИНИ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ “ЛІПС” ЛТД, 2007. – 256 с. – Бібліогр.: с. 27, 245. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

ЛИСТОПАД. I тиждень

Тема: СВІЙСЬКІ ТВАРИНИ.

Мета: збагачувати словник дітей на основі знань і уявлень про довкілля. Продовжити знайомити зі словами-назвами інших тварин, учити відрізняти й називати їхні дії.

Ключові слова: вантажити, верблюд, впертий, двогорбий, осел, перевозити, свійські, слухняний, тварини.
Іменники: вантаж, верблюд, верблюдиця, верблюжатко, віслюк, віслючок, караван, мозоля, осел, ослик, ослиця, пісок, помічник, пустеля, ратиці.
Дієслова: вантажити, допомагати, перевозити, рухатись.
Прикметники: верблюжий, впертий, двогорбий, довговухий, сірий, слухняний, спокійний.
Прислівник: повільно.

Вправляти у вживанні слів із пестливо-здрібнілими суфіксами: віслючок, верблюжатко.

Учити утворювати дієприслівники теперішнього часу: лежачи, стоячи.

Учити дітей під час складання речень застосовувати об’єктні прийменники про тощо: Я хочу розказати про віслюка.

Під час уживання числівників звертати увагу на їхнє узгодження з іменниками: один віслюк, два віслюка

Учити складати розповіді за серією сюжетних картин “Караван”, розмовляти без напруження, дотримуючись правильної пози, міміки.

У рухливій грі за бажанням дітей учити самостійно пригадувати слова та узгоджувати їх із рухами.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. КОМУНІКАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Діти заходять до “Світлиці” і вітаються з вихователем та ляльками.

– Діти, Барвінок із Калинкою приніс нам загадку. Послухайте: “Хто їсть без ложки, а живе біля людей?”
(Тварини).
Якщо діти не вгадують, вихователь допомагає.
(П.В. – Це тварини).
– Правильно, а які тварини?
(П.В. – Це свійські тварини.
– Це домашні тварини).

– Молодці! Назвіть, яких ви знаєте свійських тварин?
(П.В. – Кішка, собака, корова.
– Вівця, кролі тощо).

Можна виставляти на дошку картинки тварин.

– Правильно, сьогодні ви багато дізнаєтеся чого й про інших тварин. Послухайте загадку: “Сірий, та не вовк, довговухий, та не заєць, з копитами, та не кінь?”. Здогадалися, хто це?
(П.В. – Це осел).

2 частина. ЕТАП ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. НАДБАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

На дошку виставляється картинка осла.

– Правильно, цю тварину можна назвати ще віслюк. Повторіть, Сергійку, Павлику.
Діти повторюють уголос, інші – пошепки.
– Віслюк допомагає людині перевозити вантажі, а також людей. Як, Оксанко, віслюки допомагають людям?
(П.В. – Віслюки перевозять людей.
– Віслюки перевозять вантаж).
– Правильно, Барвінок допомагає нам: на віслюків можна вантажити (російською мовою грузить) різні мішки, клунки.

Діти повторюють і запам’ятовують нові слова.

– Подумайте, чому люди взяли віслюків у свої помічники?
(П.В. – Тому що вони як маленькі конячки.
– Тому що зручно вантажити їх).

– Правильно. Калинка задоволена, як працюють Дмитрик, Сергійко, і хоче вам загадати загадку ще про одну тварину: “Вік свій ходить із клунками, ще й сідають на нього з мішками”.
На дошку виставляється картинка верблюда.
(П.В. – Це верблюд).
– Правильно, а він допомагає людині?
(П.В. – Так, аякже.
– Допомагає теж перевозити вантажі, людей).

– Молодці! Порівняймо цих двох тварин.
(П.В.Віслюк низенький, а верблюд високий).
– Так, у верблюда вуха невеличкі, а віслюк довговухий.

Діти повторюють і запам’ятовують нове слово.
(П.В. – У віслюка шерсть сірого кольору, а у верблюда – руда шерсть).
– Правильно, з верблюжої шерсті роблять теплі ковдри.
Діти повторюють і запам’ятовують.
– Молодці! У віслюка на ногах ратиці (російською – копита), а у верблюда на ногах великі мозолі. Повторіть і подумайте чому?
(П.В. – Я здогадався, верблюд в пустині ходить, там спекотно).

– Правильно, Дмитрику, слово пустиня українською мовою буде пустеля, повтори, будь ласка. Там дійсно гарячий пісок, і щоб верблюд не обпік ноги, він наростив собі великі мозолі, щоб вільно рухатись, рухаються вони дуже повільно, один за однин.

Діти повторюють і запам’ятовують нові слова.

– А тепер подивіться на ці малюнки і скажіть, які за поведінкою або за характером ці тварини.

Якщо треба вихователь допомагає.

– Віслюк і верблюд спокійні, слухняні, але іноді бувають дуже вперті. Наталочко, які ці тварини?
(П.В. – Вони спокійні, слухняні, а бувають і вперті).
– Молодці, діти! Барвінок і Калинка помітили ще одну відмінність: у верблюда це є, а у віслюка немає.
(П.В. – Це горби).

– Правильно, верблюд має два горби, і за це його назвали двогорбим. Повторіть, Кирилку, Оленко. Верблюд у цих горбах накопичив багато їстівних речовин, тому вони такі високі, великі, і потім, рухаючись пустелею, він довго може не їсти, не пити.

Діти повторюють нові слова і запам’ятовують їх.

– Подумайте, гарні й необхідні людині ці тварини?
(П.В. – Так, це його помічники).

– Сьогодні багато нових слів запам’ятали Сергійко, Олексійко, Світланка, Олеся. Уже прийшов час трохи відпочити.

Проводиться фізкультхвилинка.

Ходив верблюд по пустелі,Діти крокують на місці,
Тягав верблюд важкі вантажі,нахиляються вперед,
Страшенно втомивсяпроводять ручкою по лобі,
І улігся відпочивати.присідають.

3 частина. ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Зараз нам Калинка й Барвінок пропонують пограти в гру “Хто це?”. Я буду називати вам тата, маму тварин, а ви ласкаво дитинча, згодні?
(П.В. – Так, згодні).
– Тато – осел, або віслюк, мама – ослиця, а маленьке дитинча…
(П.В.Ослик, або віслючок).
Діти дивляться на малюнки і промовляють ці слова.
– Правильно, молодці. Тато – верблюд, мама верблюдиця і маленьке…
(П.В. – Верблюжатко.
– Тато верблюд, мама верблюдиця й верблюжатко).

– Діти, коли ви послухаєте віршик, здогадаєтесь про наступне завдання.

Два верблюди й три верблюди.
Скільки всіх їх разом буде?
Довго міркував баран
І промовив: – Караван.

(П.В. – Ми будемо рахувати тварин).
– Правильно, а у віршику з якими новими словами познайомились?
(П.В. – Верблюд, караван).

– Петрику, порахуй верблюдів у нашому каравані на малюнку.
(П.В. – Один верблюд.
– Два верблюди.
– Три верблюди.
– Чотири верблюди.
– П’ять верблюдів).

– Молодець! Оксанко, скажи, як намальований віслюк?
(П.В. – Він лежить).
– Подумайте і скажіть, він намальований лежачи?
Якщо діти не кажуть, вихователь допомагає.
(П.В. – Віслюк намальований лежачи).
– Повтори, Оксанко, повторіть, діти.
– А як намальований верблюд?
(П.В. – Він стоїть, він намальований стоячи).

– Молодці, кажуть Калинка й Барвінок, запам’ятали такі важкі слова.

– Ну що ж, я думаю, що ви багато можете вже розказати про цих тварин.
(П.В. – Так, я хочу розказати про віслюка.
– Так, я хочу розказати про верблюда).

4 частина. ОЦІННО-КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Ляльки принесли нам багато картинок на тему “Караван”, і зараз ми будемо складати розповіді.
– Це пустеля. Вона має багато гарячого піску, там дуже спекотно. Великий караван рухається через пустелю. У каравані багато верблюдів: один верблюд, два верблюди, три верблюди, чотири верблюди, п’ять верблюдів. На них навантажили вантажі, які вони перевозять. Верблюди не бояться пустелі, тому що мають на ногах мозолі, а на спинах великі горби, їх так і називають – двогорбі. Вони слухняні і спокійні. Караван рухається пустелею дуже повільно.

Одну розповідь складають 3-4 дитини, по декілька речень кожна. Барвінок і Калинка потім дають їм оцінку.

– Молодці! Гарні розповіді вийшли в Даринки, Семена.
– Калинка й Барвінок запитують, чи ви любите грати в рухливі ігри?
(П.В. – Так, дуже любимо).
– А в яку рухливу гру ви хотіли б пограти?

Діти самостійно вибирають рухливу гру, пригадують слова до неї та грають.

– Ось і наближається до кінця наше заняття.

- Що запам’яталося найбільше?
- Що тобі не вдалося на занятті?
- Пригадай, які ігри тобі сподобались?
- Які нові слова ви запам’ятали?

Діти за традицією складають їх до скриньки-скарбнички і прощаються з вихователем та ляльками.

– До побачення, доброго вам здоров’я!

Тривалість заняття – 25-30 хвилин.