ЖОВТЕНЬ. III тиждень Тема: ФРУКТИ. ЯГОДИ.

Мета: учити розпізнавати предмети за суттєвими ознаками, правильно їх називати, виокремлювати характерні ознаки, якості і властивості предметів, відповідати на запитання “Який?”.

Ключові слова: сад, фрукти, ягоди, ягідник.
Іменники: сад, фрукти, ягоди, ягідник, абрикос, вишня, груша, яблуня, слива, кущ, смородина, малина, порічки.
Дієслова: зріють, ростуть, поливати, зривати, пригощати.
Прикметники: абрикосовий, вишневий, грушевий, сливовий, фруктовий, малиновий.

Вправляти дітей у вживанні родового відмінка множини іменників: фруктів, ягід, абрикосів, вишень, груш, яблук.

Збагачувати мову дітей фразеологізмами: “Так смачно – за вуха не відтягнеш”.

Продовжувати вчити дітей складати спільно з вихователем коротенькі описові розповіді про фрукти. Виховувати культуру спілкування: дивитись співрозмовнику в очі. Уникати сторонніх жестів, розмовляти з посмішкою на обличчі.

У рухливій народній грі “Дрібу-дрібушечки” закріпляти слова та рухи.

Сприяти розвитку елементарної оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

– Добрий день, діти. Привітайтесь із Грайликом. Він такий задоволений, що приходить до нас на заняття. А вам подобаються зустрічі з ним?
(П.В. – Так (авжеж). З ним цікаво (весело)).

Грайлик удає, що витягає з кишені яблуко.
– Ой, подивіться, що у мене є! Це овоч чи фрукт?
(П.В. – Фрукт).
– А де ростуть яблука?
(П.В. – На дереві).
– Як називається дерево?
(П.В. – Яблуня).

– А як називається місце, де росте багато фруктових дерев? Грайлик приніс нам ще й картину. (Вихователь виставляє картину фруктового саду). Вона допоможе вам знайти правильну відповідь.
(П.В. – Фруктовий сад).
– Діти, подивіться на картину. Які ще дерева ростуть у саду?
(П.В. – У саду ростуть вишні, абрикоси, груші тощо).

– Молодці, діти, ви гарно впорались із завданням.

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

Вихователь виставляє картину ягідника та ілюстрації знайомих дітям ягід.
– Діти, ми з вами закріпили, що фруктові дерева ростуть у саду, а на картині зображені кущі. Це ягідник. Як ви гадаєте, що росте у ягіднику?
(П.В. – Ягоди: смородина, малина, порічки).

Вихователь показує ілюстрації ягід та пропонує правильно їх назвати ще декільком дітям. Наприкінці запитує:

– Діти, згадайте те місце, де ростуть ягоди: смородина, малина, порічки?
(П.В. – У ягіднику).
– Діти, ягоди в ягіднику ростуть, дозрівають.

Вихователь пропонує дітям повторити це речення разом та індивідуально.

Далі вихователь виставляє малюнки із зображенням дівчинки і запитує:

– Що робить дівчинка?
(П.В. – Дівчинка поливає (зриває, пригощає)).

Вихователь звертається до дітей:
– Діти, надворі – осінь. Ваші матусі приготували на зиму різні соки. Грайлик приніс баночки із соком, що приготувала його бабуся, але поки він доніс, наклейки від баночок відірвалися. Допоможімо йому розпізнати, де який сік.

(Виставляються баночки з рідиною червоного, жовтого, зеленого, синього кольорів).

Вихователь починає розповідати:
– Це, мабуть, абрикосовий сік, бо він жовтого кольору.
Далі до розмови залучаються діти.
– Це вишневий сік, тому що він червоний.
– Це яблучний сік, бо він зелений.
– Це грушевий сік, бо він жовтий.
– Це сливовий сік, тому що він синій.
– Це малиновий сік, бо він малиновий.

– Молодці. Сьогодні гарно працювали Кирилко, Маринка. А ось Данилко не дуже, мабуть, він соки не полюбляє.

Вихователь звертається до Данилка:
– А ну повтори, Данилко, які ти соки запам’ятав?
(Дитина повторює).

– Діти, Грайлик пропонує нам відпочити. (Фізкультурна хвилинка)

Ходила синиця у синій спідниці, (Діти ходять і показують спіднички)
Збирала у кошик достиглі суниці, (Збирають уявні ягоди)
А синичатко, жовтенький животик, (Підстрибують і гладять животик)
Збирало суниці не в кошик, а в ротик. (Показують на ротик)
3 частина. Перетворювальна діяльність

– Діти, вам подобаються фрукти і соки?
(П.В. – Так, авжеж).

– Фрукти і соки дуже корисні і смачні. У народі з цього приводу кажуть: “Так смачно – за вуха не відтягнеш”.
– Наталочко, як ти це розумієш?
(П.В. – Дуже смачно).

Вихователь пропонує повторити фразеологізм декільком дітям.

– Грайлик знову показує нам малюнок і запитує: “Чого багато зібрали діти?”
(П.В. – Діти зібрали багато абрикосів (вишень, слив, яблук, ягід)).
– А ще можна сказати: “Діти зібрали багато фруктів, ягід”.
(Діти повторюють речення разом та індивідуально, вихователь стежить за правильною вимовою всіх звуків у словах).

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

– Діти, Грайликові на минулому занятті сподобалось, як ви описували овочі, дивлячись на картинку, а вони потім з’являлись справжні. Спробуймо розповісти про фрукти.
– Це яблуко. Воно зелене (червоне), кругле. З нього роблять яблучний сік.
– Послухаймо, як Павлик розповість нам про грушу.

Вихователь звертає увагу, що під час розповіді треба бути спокійним, не робити зайвих рухів руками, ногами, дивитися на малюнок. Далі вихователь пропонує розповісти про інші фрукти ще декільком дітям.

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

– Чого навчилися?
– Що нового довідалися?
– Пригадай, хто кому допоміг на занятті?
– Що запам’яталося найбільше?

Наприкінці заняття за пропозицією Грайлика діти грають у знайому гру “Дрібу-дрібушечки” та складають нові слова у скриньку-скарбничку.

Тривалість заняття до 15-18 хвилин.