Мета:учити розпізнавати предмети за суттєвими ознаками, правильно їх називати, виокремлювати характерні ознаки, якості і властивості предметів, відповідати на запитання “Який?”.
Ключові слова: сніданок, обід, вечеря, їжа.
Іменники: сніданок, обід, вечеря, їжа, борщ, м’ясо, яйце, каша, макарони, молоко, чай, компот, шоколад.
Дієслова: варити, снідати, обідати, вечеряти, пити.
Прикметники: варений, добрий, гарячий, запашний, смачний.
Вправляти дітей у вживанні дієслів зі змінами в основі, утворенні дієслівних форм: їсти – їм, їси – їсть, їмо, їсте, їдять.
Закріпляти формування мовленнєвого етикету під час привітання: “Як Ваше (твоє) здоров’я?”, “Я рада (радий) тебе бачити”.
Розвивати діалогічне мовлення, учити вступати в розмову спочатку з вихователем, потім з іншою дитиною на тему: “Мої улюблені фрукти”. Під час розмови дивитися в очі, посміхатися, чітко вимовляти звуки в словах.
У рухливій народній грі “Гречка” закріпити рухи та слова.
Сприяти розвиткові елементарної оцінно-контрольної діяльності.
Хід заняття
1 частина. Комунікативна діяльність
– Добрий день, діти. Я давно не бачила Грайлика. Може, він захворів? Ні! Ось він іде. Привітаймося з ним і скажімо, що ми раді його бачити.
(П.В. – Добрий день, Грайлику. Я дуже рада (радий) тебе бачити).
– А тепер запитаймо: “Як твоє здоров’я?”
(П.В. – Грайлику, як твоє здоров’я?).
(Фразу повторюють декілька дітей).
– Діти, я цілком здоровий, але сьогодні трішки запізнився, тому прошу мене вибачити. А ви виховані й увічливі, діточки. Можна ще сказати – ґречні. Не забувайте казати ці слова всім людям: і вдома, і знайомим.
Грайлик удає, що нюхає повітря і запитує дітей:
– А чим це у вас так гарно пахне? Звідки це?
(П.В. – Із кухні).
– А що може так гарно пахнути?
(П.В. – Їжа).
2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації
– Отже, сьогодні ми з вами поговоримо про їжу. Всі люди їдять щодня і декілька разів на день. Якщо їдять уранці, то інакше кажуть снідають, якщо їдять в обід, то кажуть… (П.В. – обідають), якщо їдять увечері, то кажуть… (П.В. – вечеряють).
(Нові слова діти закріплюють разом, а потім індивідуально).
– Діти, а тепер розкажімо Грайлику, що було у нас сьогодні на сніданок.
Вихователь виставляє картинку, на якій зображені макарони, яйце, чай, і пропонує дітям скласти речення.
(П.В. – На сніданок ми їли макарони, яйце і пили чай).
Далі вихователь запитує:
– Діти, а яке яйце ви їли, сире чи варене?
(П.В. – Ми їли варене яйце).
– Я можу розповісти, що сьогодні буде на обід. На обід буде борщ, каша, м’ясо, компот.
Вихователь пропонує декільком дітям повторити це речення.
– А на вечерю у нас буде булка, молоко, шоколад.
Вихователь пропонує декільком дітям повторити це речення.
У подальшій бесіді вихователь цікавиться, які страви найбільше подобаються кожному із дітей.
(П.В. – Мені подобається каша. А я люблю шоколад. А я люблю борщ, котлети).
– Діти, Грайлик задоволений, як ви вимовляли нові слова та ще й пригадали слова, які чули на минулому занятті, та пропонує пограти у гру “Добери слово”.
Вихователь:
– Мама зварила борщик, який?
Спочатку Грайлик, а потім діти додають:
– Гарячий, добрий, смачний.
Далі діалог проводиться за аналогією зі словами пити, варений, запашний тощо.
– Молодці. Тепер відпочиньмо. (Фізкультурна хвилинка)
Діти стоять у колі й удають, що вони печуть хлібчик.
Я печу, печу, (Діти складають долоньки разом
і перевертають їх угору–вниз)
Діткам всім по калачу.
Зверху маком притрушу, (Діти імітують, що притрушують пиріжки)
В піч гарячу посаджу. (Діти нахиляються вперед
і плавно виставляють руки вперед)
Випікайтесь, калачі, (Діти стоять, руки на поясі,
У натопленій печі а потім розводять їх у сторони)
Буду Васю, буду Нату (Діти беруться за руки і водять хоровод)
Калачами частувати.
3 частина. Перетворювальна діяльність
Вихователь виставляє на дошці картину “Сім’я обідає” і пропонує її уважно розглянути.
– Діти, спробуймо розказати, що роблять люди за столом.
(П.В. – Люди їдять, обідають).
Далі вихователь пропонує дітям пограти у гру “Що робити?”. Наприклад: діти кладуть долоньку на свої груди і кажуть: “Я їм”, указують на товариша і промовляють: “Ти їси”, показують на Грайлика і говорять: “Він їсть”, розводять руки в сторони і промовляють: “Ми їмо”, показують на картину і говорять: “Вони їдять”. Потім вихователь запитує: “А ми з Грайликом що робимо?”
(П.В. – Ви їсте).
Гру можна повторити 3-4 рази.
– Молодці, діти. Завдання було складне, але ви всі з ним впорались.
4 частина. Оцінно-контрольна діяльність
– А тепер, діти, ми будемо розмовляти одне з одним. Марійко, йди до мене. Ставай рівненько, дивись мені в очі, посміхайся, не поспішай, чітко вимовляй фрази, а ви, діточки, спостерігайте, як будемо ми з Марійкою розмовляти, потім будете ви говорити одне з одним.
Діалог вихователя з дитиною:
– Добрий день, Марійко.
– Добрий день, Наталіє Іванівно.
– Ти любиш їсти фрукти?
– Так.
– А які в тебе найулюбленіші фрукти?
– Яблука, груші.
Далі вихователь викликає для діалогу по черзі декілька пар дітей.
Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:
– Чого навчилися?
– Які результати групи? Мої власні?
– Кого можна похвалити?
Потім Грайлик оцінює діалоги та запрошує дітей пограти у гру “Гречка”.
Діти беруться за руки, піднімають одну ногу, а на іншій підстрибують і промовляють:
Ой, чук, чук, гречки,
Чорні овечки.
А я гречки намелю.
Гречаників напечу.
Повторюють 2 рази.
Наприкінці заняття традиційно складають слова до скриньки-скарбнички, прощаються з вихователем і Грайликом.
Тривалість заняття до 15-18 хвилин.