ВЕРЕСЕНЬ. IV тиждень Тема: НАЙДОРОЖЧА У СВІТІ УКРАЇНА.

Мета: продовжувати збагачувати активний словник дітей на основі знань, уявлень про довкілля. Познайомити дітей зі словами-назвами нашої країни, вулиці, міста, в якому народились.

Ключові слова: Україна, країна, місто, вулиця, адреса, народитися.
Іменники: Україна, країна, українці, будинок, вулиця, місто, адреса.
Дієслова: гуляти, знати, любити, народитися.
Прикметники: велика, гарна, багата, український.

Звернути увагу на слова, що зазнають змін: день – дня, книга – у книзі, ріка – на річці.

Поновлювати словник дітей формулами мовленнєвого етикету – привітання “Як ваше здоров’я?”, “Як ваші справи?”.

Учити передавати зміст під час переказу знайомого вірша П. Воронька “Облітав журавель”.

У рухливій народній грі “Поїзд” закріпляти слова, рухи.

Сприяти розвиткові елементарної оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

– Добрий день, діти. Грайлик тепер увічливий після нашого попереднього заняття, він питає: “Як ваше здоров’я? Як ваші справи?”.
(П.В. – Добре (дякую, спасибі)).

– А зараз, будь ласка, спитайте його про здоров’я, про справи.
(Діти складають запитання).
– Грайлику, як твоє здоров’я?
– Грайлику, як твої справи?

Вихователь від імені ляльки говорить:
– Молодці всі діточки, а уважні сьогодні Оксанка, Маринка, Сергійко.

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

– Подивіться, діти, Грайлик приніс листа від друзів із Росії. Усім цікаво, як знайшов нас лист? Уважно подивімося на конверт. На конверті написана адреса: назва нашого міста, вулиці, номер будинку, а головне – назва нашої країни, тому лист не загубився і знайшов нас. Скажіть мені, діточки, будь ласка, як називається наше місто?
(Діти називають місто).

– А хто знає назву вулиці, на якій живе, номер будинку?
(Діти називають вулиці, будинки, якщо знають).
– Діти, хто знає назву нашої країни?
(П.В. – Україна).
(Якщо діти не знають відповіді, то вихователь знайомить їх із цим словом).

– Послухайте вірш Іванни Савицької:

Україна, любі діти, наш чудовий край.
Там ліси і полонини, і луги, і гай.
І міста розлогі, чисті, знай, дитя, це, знай.
Україна наша рідна – це чудовий край.
Вихователь показує малюнки або відеозаписи та слайди.

– Подивіться, яка наша Україна велика, гарна, багата.
Вихователь пропонує декільком дітям повторити ці слова:
– Кирило, скажи яка наша Україна?
(П.В. – Україна велика, гарна і багата).

– Усі люди, які живуть у нашій країні, уміють розмовляти українською мовою. Ми теж із вами вчимося розмовляти українською мовою.
– В Україні живуть українці (показує малюнки людей в українському одязі), вони тут народилися, знають і люблять свою країну. І ми з вами теж українці.
(Діти повторюють фразу “Ми – українці” разом).
– Діти, відпочиньмо.

Проводиться фізкультхвилинка.

Діти стоять у колі та промовляють:

–На високій полонині (Піднімають руки вгору)
Ранок зустрічаю, (Розводять руки в сторони)
На сопілці-перепілці (Імітують гру на сопілці)
Співаночку граю…
3 частина. Перетворювальна діяльність

– Грайлик хоче, щоб діточки допомогли йому скласти речення з тими словами, які він пригадав, наприклад зі словом день.

– Наша країна така велика, що не вистачить… (діти додають самостійно або за допомогою вихователя) дня, щоб обійти її.
(Діти повторюють слово дня).

– Так, молодці. Тепер пропоную вам слово книга. Я прочитала про Україну у… (вихователь показує картинку, на якій зображена книга, а діти доповнюють речення словом книзі).

– В Україні багато …
(П.В. – річок).
– Дніпро – найбільша …
(П.В. – річка) України.
– У (річці) водиться багато риби.

Вихователь може дібрати інші речення.

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

– Діти, подивіться, до нас залетів птах. Може, його хто впізнає?
(Якщо діти не знають, звернутися до Грайлика).
– Грайлик каже, що це журавель. Пригадаймо віршик, який ми знаємо про журавля. І ти, Грайлику, послухай, цей вірш про нашу країну – Україну.

Вихователь допомагає дітям розповідати вірш, який запам’ятали на заняттях з художньої літератури. Запропонувати дитині потримати паперового журавлика.

Облітав журавель сто морів, сто земель,
Облітав, обходив, крила, ноги натрудив.
Ми спитали журавля: – Де найкраща земля?
Журавель відповідає: – Краще рідної немає!
П. Воронько

– Молодці, Грайлику так сподобалося, що він запрошує вас пограти у гру “Поїзд”.

Їде поїзд через гай, я гукаю: – Постривай.
Він, почувши, не тікав, нас, маляток, почекав:
– Ту-ту-ту, – гуде гудок, їдемо всі у дитсадок.

Після гри вихователь пропонує дітям скласти нові слова, з якими познайомились на занятті, до скриньки-скарбнички.

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

– Чого навчилися?
– Які відкриття зробив для себе?
– Чого нового ти навчився?

Наприкінці заняття діти прощаються з вихователем і Грайликом.

Тривалість заняття – до 15 хвилин.