Мета: збагачувати активний словник дітей на основі знань і уявлень про довкілля. Учити перераховувати якості, властивості предметів, намагатись давати їм характеристику. Під час називання предмета вчити бачити початок, середину і закінчення дії.
Ключові слова: ліс, дерева – береза, дуб, каштан; гілки, коріння, стовбур.
Іменники: ліс, дерева – береза, дуб, каштан; гілки, листя, коріння, стовбур, кора, лісник, вітер.
Дієслова: рости, хитатися, зеленіти, змінюватися, оберігати, берегти.
Прикметники: високий, тонкий, товстий, крислатий, міцний, березовий, дубовий, каштановий.
Учити утворювати прикметники від іменників: береза – березовий; дуб – дубовий; каштан – каштановий.
Учити складати речення з протиставним сполучником але.
Учити відповідати на запитання за змістом картини, складати коротку розповідь разом з вихователем.
У рухливій грі “У лісі” під час промовляння тексту закріпляти звуковимову.
Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності.
Хід заняття
1 частина. Комунікативна діяльність
– Добрий день, дітки. Привітайтесь із Грайликом (діти вітаються).
– Грайлик сьогодні запрошує нас на прогулянку. Ось послухайте куди.
Вихователь виставляє картину зимового лісу.
В далекому лісі зима килим ткала,
Листя кленове й дубове зривала.
– Діти, ви здогадались, куди запрошує нас Грайлик?
(П.В. – У ліс (до лісу), (у парк)).
– Так, Грайлик нас запрошує до лісу. Ви згодні туди потрапити?
(П.В. – Так (еге ж, авжеж)).
– Грайлик хоче перевірити, чи ви знаєте, що росте в лісі? Якщо відгадаєте загадку, то і потрапите до лісу.
Хто на зиму роздягається,
А на літо вдягається?
(П.В. – Дерева).
– Молодці, діти. Тож що росте у лісі?
(П.В. – У лісі ростуть дерева, кущі).
– Правильно, Грайлик не помилився, що ви кмітливі дітки і любите відгадувати загадки. Ось ми й у лісі.
2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації
– Діти, вам хороше в лісі?
(П.В. – Так (еге ж, авжеж)).
Відчуваєте, яке чисте повітря?
(П.В. – Так).
Вдихніть це чисте повітря. Воно наповнює легені, все ваше тіло здоров’ям. Заплющіть очки і послухайте, як тихо навкруги, непорушно стоять дерева, десь впала гілка… Прислухайтесь, хтось нас гукає: “Дітки-и-и-и!” Може, це Грайлик? Бо щось його немає поміж нами. Розплющіть оченята. Потягніться до сонечка, що ледь помітно виглядає з-поміж хмаринок, хоча майже і не гріє, до неба, подивіться на хмаринки, а тепер одне на одного. Подаруйте усмішку і побажайте подумки здоров’я і добра одне одному. А тепер пошукаймо, за яке дерево заховавсь Грайлик (виставляються по черзі картинки із зображенням берези, дуба, каштана).
– Може, він за цим деревом? Воно високе, має білу кору, довгі тоненькі гілки, весною на ньому з’являються кругленькі зелені листочки. Назвіть це дерево.
(П.В. – Це береза).
– Береза яка, висока чи низенька?
(П.В. – Береза висока).
– Яка в неї кора?
(П.В. – У берези біла кора).
– Які гілочки у берези?
(П.В. – Є товсті, є тонкі).
– Діти, а ви побачили Грайлика за березою?
(П.В. – Ні, його немає).
– Куди ж він подівся, може, він за цим деревом?
Виставляється картинка дуба.
– Це дерево високе, крислате, має товстий стовбур і міцне коріння. Назвіть це дерево.
(П.В. – Це дуб).
(Для тих, кому важко висловитись, вихователь починає фразу).
Вихователь повторно запитує дітей (для закріплення нових слів):
– Який дуб?
(П.В. – Високий, товстий, крислатий).
– Що має дуб?
(П.В. – Товсті гілки, товстий стовбур, міцне коріння).
За аналогією ведеться бесіда про каштан.
Із-за каштана виходить Грайлик і хвалить дітей за те, що вони гарно працювали (розповідали правильно про дерева).
Вихователь:
– Діти, що вміють робити дерева? (Підводить до вживання слів хитаються, змінюються, зеленіють).
– Чим корисні для нас дерева?
(П.В. – Дають чисте повітря, а улітку тінь).
– А чим люди можуть допомагати деревам?
(П.В. – Не ламати, не топтати, оберігати).
– Правильно. У великих лісах навіть працюють люди, які до-глядають за лісом. Їх називають лісники. Якщо їх багато, то кажемо лісники, а якщо один – кажемо:
(П.В. – лісник).
(Діти хором і індивідуально закріплюють слово лісник).
– Що робить лісник?
(П.В. – Лісник оберігає ліс).
– А лісники?
(П.В. – Лісники оберігають ліси).
– Діти, Грайлик пропонує нам відпочити і провести фізхвилинку:
– Я маленька липка, – (Показують рукою на себе)
Виросту велика, (Піднімають руки догори)
Не ламай мене. (Погрожують пальчиком)
Тінь тобі я кину,
Від дощу сховаю,
Бережи мене. (Гладять себе по голівці)
3 частина. Перетворювальна діяльність
Вихователь виставляє картину із зображенням березового лісу і каже:
– Діти, Грайлик хоче знати, в який ліс ми потрапили? Якщо навкруги одні берези, то такий ліс називається…
(П.В. – березовий).
За аналогією утворюють слова дубовий, каштановий.
– Діти, Грайлику дуже сподобались відповіді Оксаночки, Петрика, Маринки… Молодці, малята.
– Але зараз зима, і в такому лісі холодно, навіть якщо і сонце світить, то не гріє. Складімо про це речення, а для цього використаємо маленьке слово але: “Сонце світить, але в лісі холодно”.
– Грайлику, справді Даринка добре склала речення?
(П.В. – Авжеж).
4 частина. Оцінно-контрольна діяльність
– Ой, як добре ми з вами погуляли, треба повертатися з лісу. На другу зміну прийде вихователь Оксана Валентинівна, запитає, де ви були. Придумаймо коротеньку розповідь про нашу прогуляну.
(Вихователь допомагає дітям складати речення за картиною).
– Куди ми ходили?
(П.В. – Ми ходили до лісу).
– Що росте в лісі?
(П.В. – У лісі ростуть дерева).
– Які?
(П.В. – Берези, дуби, каштани).
– Яка береза?
(П.В. – Береза висока, має білий стовбур,
тоненькі гілки, кругленькі листочки).
(Визначають, орієнтуючись на картину).
– Що робить береза?
(П.В. – Росте, зеленіє, хитається).
– Яку користь приносить?
(П.В. – Дає тінь, чисте повітря).
– Молодці, краще за всіх розповідали Андрійко, Микитка. А всі інші теж старались.
Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:
– Чого навчилися?
– Які відкриття зробив для себе?
– Що тебе здивувало?
– Які нові ігри тобі сподобалися?
– А ось і час гри настав. Пам’ятаєте, як Грайлик від нас ховався, ховаймося тепер ми від нього. Грайлику, ти згоден?
– А тепер Грайлик пропонує пограти в рухливу гру “У лісі”.
Діти ходять по колу і промовляють слова:
Під берези, під дубки
Заховались дітлахи.
Нумо, полечку заграйте,
Дітлахи, в танок ставайте.
(Танцюють)
– Молодці, діти.
Наприкінці заняття традиційно складають слова до скриньки-скарбнички, прощаються з вихователем і Грайликом.
Далі закріплюють формули мовленнєвого етикету.
Тривалість заняття 15-18 хвилин.