Мета: продовжувати знайомити та закріплювати формули мовленнєвого етикету: вітання, ввічливого прохання, ввічливого звертання на “Ви” до дорослих.
Ключові слова: вибачте, добрий день, будь ласка, до побачення.
Іменники: щастя, здоров’я.
Дієслова: бажати, дякувати, слухати, прощатися.
Прикметники: вихований, спокійний, чепурний, байдужий.
Прислівники: весело, добре.
Учити утворювати прикметники зі словотвірним значенням “заперечення ознаки” із префіксом не-: небайдужий, неввічливий, нещирий.
Учити складати речення з однорідними членами з єднальним сполучником і.
Розвивати діалогічне мовлення, учити вступати з дорослим у розмову на запропоновану тему: “Разом із матусею у крамниці”. Учити узгоджувати слова у роді, числі, відмінку.
У рухливій грі “Туп-Туп” закріплювати рухи, слова.
Сприяти розвиткові елементарної оцінно-контрольної діяльності впродовж заняття.
Хід заняття
1 частина. Комунікативна діяльність
– Добрий день, діти, до нас знову прийшов Грайлик, він завжди веселий, любить грати, а сьогодні чомусь засмучений. Він запитує, чому я спочатку з вами постійно вітаюсь, а потім уже навчаю?
(П.В. – Так треба (Усі так роблять)).
– Так, молодці, чуєш, Грайлику, якщо людина вихована, вона завжди каже хороші, добрі слова. Але є діточки, які не знають таких слів. Послухайте віршик “Все не так” А. Костецького.
Все не так сьогодні, все навкруг не так…
Чомусь цукерка несолодка,
Проміння сонячне холодне.
У чому ж річ? Скажу вам прямо…
Образилась на мене мама…
Піду пробачення попрошу,
Хай знову стане все хорошим.
– Діти, якими треба бути, щоб не ображати маму?
(П.В. – Вихованими, увічливими, чепурними тощо).
2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації
– Пограймо з вами і з Грайликом у гру “Чарівна торбинка”, вона розкриється лише тоді, коли ви промовите ввічливе слово. Послухайте, як буду казати я: “Доброго дня, торбинко”.
(Торбинка розв’язується, і вихователь дістає маленьку іграшку. Це спонукає дітей до самостійного вживання слів: добрий день (ранок), будь ласка, вибачте, дякую та інших).
Діти пригадують і називають слова, а торбинка дарує їм іграшку.
– Молодці, Грайликові сподобалось, як ви грали, багато ввічливих слів пригадали Оля, Толя, Катруся. Ви ще маленькі, повинні слухатись дорослих, і тоді буде все добре і весело. Максимко, повтори, як буде?
Дитина повторює: “Усе буде добре і весело”.
– Діточки, подумайте, а що можна бажати людям?
– Катрусю, що ти хочеш побажати Грайликові?
(П.В. – Я бажаю Грайликові здоров’я).
– А ти, Кирилко, що бажаєш?
(П.В. – Я бажаю Грайликові щастя).
– Молодці, діточки. Я гадаю, що ви втомилися і пропоную вам відпочити. (Фізкультурна хвилинка).
(Діти ходять вільно по кімнаті, тупотять ногами, при цьому приказують):
Ніжки ви маленькі,
Ніжки проворненькі,
Ніжки неслухняні,
Ой біда мені з вами.
Після цього бігають по кімнаті.
– Молодці, зупиніться, будь ласка. Діти, з яким увічливим словом я до вас звернулась?
(П.В. – Будь ласка).
– Найуважніший у нас Андрійко, молодець.
3 частина. Перетворювальна діяльність
– Зараз ми разом з Грайликом будемо складати слова, додаючи до слова частинку не. Послухайте, якщо до слова байдужий додати частинку не, то буде слово небайдужий. (За аналогією діти утворюють антоніми: щирий – нещирий, вихований – невихований, спокійний – неспокійний, чепурний – нечепурний).
– А тепер складімо речення з цими словами. Ось послухайте: “Сергійко – байдужий хлопчик, а Іванко – небайдужий”.
(Діти складають ще декілька речень, а вихователь з Грайликом їм допомагає).
– Молодці, діти.
– А тепер складімо речення зі словом-“помічником” і. Послухайте, як я буду робити: “Дівчинка і весела, і спокійна, і чепурна”.
– А як можна сказати про хлопчика?
(П.В. – Хлопчик і щирий, і вихований, і спокійний).
(За допомогою вихователя діти складають ще декілька речень).
– Молодці, діти, Грайликові подобається, як ви складаєте речення.
4 частина. Оцінно-контрольна діяльність
– Діти, Грайлик прийшов до крамниці, але не знає, як звернутися до продавця. Допоможіть, будь ласка, а ти, Грайлику, запам’ятовуй ввічливі слова, які будуть казати діти.
–Добрий день, Оксанко.
–Добрий день, Максимко.
– Куди ти йдеш із мамою?
– До крамниці за машиною.
– А як ти звернешся до продавця?
– Дайте, будь ласка, машину. Дякую! До побачення.
– Діти, Грайлик дуже вам вдячний за допомогу. Тепер він буде знати, як звертатися до продавця.
(Ще декілька дітей повторюють звертання в ігровій ситуації).
– А тепер ти, Оленко, запитай.
Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:
–Чого навчилися? Що хотів би повторити?
–Яке завдання для тебе виявилося найцікавішим?
За традицією діти складають нові слова до скриньки-скарбнички, потім Грайлик їм пропонує пограти у гру “Туп-Туп”.
(Діти ходять вільно, високо піднімаючи ноги, і приказують слова):
– Туп, туп, там і тут
До садочка діти йдуть.
Не спішать, не біжать,
Лише ніжки тупотять.
Хто тихесенько піде –
Той ніколи не впаде,
А хто швидко побіжить –
Може носика розбить!
(Показують пальчиком на носик).
– Молодці, сьогодні ви добре навчалися, Грайлик задоволений, час прощатися.
– До побачення.
Тривалість заняття – до 15 хвилин.