ЖОВТЕНЬ. II тиждень Тема: ОВОЧІ.

Мета: учити розпізнавати предмети за суттєвими ознаками, правильно їх називати, виокремлювати характерні ознаки, якості і властивості предметів, відповідати на запитання “Який?”.

Ключові слова: город, овочі, вирощувати, збирати.
Іменники: город, городина, овочі, картопля, буряк, капуста, морква, огірок, помідор, цибуля.
Дієслова: робити, поливати, вирощувати, збирати.
Прикметники: гіркий – солоний, кислий – солодкий, сирий, варений.

Учити утворювати нові дієслівні форми за допомогою пре­фіксів з-, по-, на-, ви-: робити – зробити; лити – поливати, наливати; ростити – виростити тощо.

Продовжувати вчити складати складносурядні речення з однорідними членами та єднальним сполучником також.

Учити складати спільно з вихователем коротенькі описові розповіді про овочі.

У рухливій народній грі “Дрібу-дрібушечки” закріпляти слова та рухи. Сприяти розвиткові елементарної оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

– Добрий день, діти.
(Діти вітаються з вихователем і Грайликом).

– Грайлик приніс нам кошик подарунків. Я буду їх викладати на стіл, а ви будете їх правильно і чітко називати.

Вихователь по черзі викладає натуральні овочі: буряк, картоплю, помідор, капусту, моркву, цибулю.
(П.В. – Це морква (помідор, огірок тощо)).
– Пригадайте, як на минулому занятті ми називали все це одним словом.
(П.В. – Овочі).
– Правильно. А як по-іншому ще можна сказати?
(П.В. – Городина).
– Молодці. А де росте городина?
(П.В. – На городі).

– Діти, Грайлику дуже сподобалось, що ви пам’ятаєте все, чого навчились на минулому занятті.

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

– Діти, Грайлик приніс нам загадки про овочі. Будьте уважні.
Відгадку можна знайти на столі і показати дітям.

Я гірка і завжди свіжа,
Всім подобаюсь. Одначе
Хто мене ножем уріже,
Неодмінно сам заплаче.
(Цибуля)

Сидить баба, одягнулась,
У сто сорочок загорнулась,
Ціле літо достигає,
До нас у борщик поспішає.
(Капуста)

В темній я живу коморі.
А коса моя надворі.
Гарбузова я сестра.
Мене звати…
(Морква)

– Подивись, Грайлику, які наші діточки розумні і кмітливі. Усі загадки відгадали. А зараз, діти, скажіть, що роблять люди восени на городі?
Вихователь виставляє на дошку ілюстрації і за допомогою запитань підводить дітей до відповідей, у яких будуть використані дієслова: поливають, вирощують, збирають.
(П.В. – Дорослі поливають огірки та помідори (вирощують овочі; збирають овочі)).

– Діти, Грайлик пропонує пограти у гру “Впізнай на смак”.
Вихователь пропонує дітям по черзі скуштувати нарізані шматочками овочі в разових пакетиках.
– Морква яка на смак?
(П.В. – Солодка, сира, варена).
– Капуста яка на смак?
(П.В. – Солодка, сира, варена, кисла).
– Помідор який на смак?
(П.В. – Солодкий, кислий, сирий тощо).

– Діти, Грайлик говорить, що краще за всіх відповідали Кирилко, Стасик, Оленка.

Грайлик пропонує всім відпочити та погуляти по городу. (Фізкультурна хвилинка)

На городі бараболя, (Діти ходять по кімнаті і
Кабаки і буряки, пальчиками указують на уявні овочі)
А ми кошики візьмемо (Діти нахиляються і імітують
Та повненькі наберемо. збирання овочів)
(Повторюють 2 рази)

3 частина. Перетворювальна діяльність

– Діти, в нашій мові є коротенькі частинки слів, такі як з, по, на, ви та довгі слова робити, лити, ростити тощо.
– Пограймо із цими словами. Ліва долонька буде у вас коротенька частинка з, а права долонька – довге слово робити. Будемо рухати долоньки одну назустріч одній і, промовляючи, з’єднувати частини, щоб вийшло нове слово зробити. Як з’єдналися наші долоньки, так і з’єдналася зі словом маленька частинка з. (За аналогією діти утворюють слова поливати, наливати, вирощувати).

– Діти, Грайлик задоволений, що ви впорались з таким складним завданням.
– А тепер ми будемо складати речення. Послухайте моє речення:

“Ми збирали помідори, а також огірки” (слово також емоційно вимовляється вихователем).
(П.В. – Ми збирали буряки, а також цибулю) тощо.
Після правильної відповіді діти беруть овочі зі столу і складають їх у кошик.
Потім вихователь каже:
– Подивися, Грайлику, цілий кошик овочів назбирали наші діточки. Молодці.

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

Вихователь показує дітям малюнок помідора і пояснює:
– Зараз ми спробуємо описати цей овоч. Якщо у нас вийде гарний опис, то з’явиться справжній помідор.
– Це помідор. Він червоний, круглий, кисло-солодкий. Росте на городі.

(Діти разом з вихователем по черзі описують 2-3 овочі).

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

– Чого навчилися?
– Пригадай, хто кому допоміг на занятті?
– Що запам’яталося найбільше?

– Поскладаймо всі нові слова, які ми використовували на занятті, в нашу скриньку-скарбничку та пограймо у гру “Дрібу-дрібушечки”.

Діти беруться за руки, пританцьовують і кажуть:

Дрібу, дрібу, дрібушечки,
Наїлися петрушечки.
Гей, гей, до води,
Наїлися лободи.

Далі діти розбігаються і ховаються за стільчиками.
Повторюють 2-3 рази.

Після гри діти прощаються з вихователем і Грайликом.

Тривалість заняття до 15-18 хвилин.